Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stromovy jedaci

Zdar !Zadne omacky okolo-chrestysovci,atherisky a bothriechysi-vase skusenosti -co by ste si chceli zakupit-do coho by ste radsej nesli-co je dostupne co moc ne atd.Mala podotazka:nevie niekto statistiku kolko waglerakov sa dovezie do Europy z prirody a kolky preziju prvy rok v zajati?PS:Neni lepsie taketo tvory nechat tam kde je im dobre?Nehrozi im v buducnosti vyhubeni?-bola by to sakra skoda!Ja zatial len C.A.Albolabris ale v listopadu snat Popeorum Sabahi.Takze piste vase uspechy a neuspechy se stromakma-jedakma.-Trochu husta omacka.:-DDik!

loading...

Zdravim,chovám 4 roční pár P.popeiorum sabahi a dospělý jsou v klidu ale mám od tohoto páru dva odchovy a mládˇta jsou velice prudké a koušou do všeho co je napadne.Mladé jsou opravdu agresoři tak pozor na ně.Za velice klídná zvířata považuji svůj par Viridovipera stejnegeri, ještě se nestalo že by po mě vyjel.Podle mě ale tohle vše záleží na povaze zvířete,jednotlivce jako takového.Milda

Nemám důvod do Vaší rozepře zasahovat, ale zajímá mi jak jste došel k závěru, že na fotkách nejsou chřestýšovci druhu popeorum :-(:?: Chřestýšovce už nějakou tu dobu nechovám, co si ale tak nějak matně pamatuju tak stejnegeri a popeorum se od albolabrů odlišují úplným odděleným od sebe nasálním a 1.supralabiálním štítkem. Nebo tohle pravidlo už neplatí? Pokud tento rozlišujicí znak pořád platí za základní determinační, pak jenom z těhle fotek nelze spolehlivě určit příslušnost k druhu.

Re:Nejjednodušší způsob je podívat se do knihy asian pitviper na fotky popeorum sabahi a albolabris.Pak už asi další komentář nebude potřeba.Pokud to pro Vás nebude dostačující uvedu další rozdíly a dodám fotodokumentaci tedy pokud budu schopen se naučit vkládat sem fotky.Chovu zdar.Antonín Hnízdil.

No nevím, zmíněnou knihu nemám a neznám. A možná je máte i dostatečně ,,nakoukaný". Ale v době kdy jsem se o komplex bývalého rodu Trimeresurus zajímal (hlavně v devadesátých letech), nebylo myslitelný že by se rozlišovali tyto druhy zeleně zbarvených chřestýšovců právě pro svoji snadnou zaměnitelnost jinak než z detailních morfologických odlišností. A i to byl často bez znalosti původu zvířete problém. Proto mi udivuje v současnosti určení druhu jen dle fota.
PS: Teď jsem tak číhnul do své knihovny a v časopise Chamaeleo, Praha (1995) jsem zrovna narazil na článek od Davida Hegnera a Libora Zajace:
,,Determinace zelených chřestýšovců rodu Trimeresurus".
I když chápu, že je to víc jak deset let staré dílko a nové poznatky přicházejí. Přesto se mi nechce věřit, že tohle celé shrnutí více jak deseti zeleně zbarvených druhů (v tu dobu aktuálních) a jejich složitá determinace dle drobných morfologických odlišností ( hemipenisu, počtu dorsalií, počtu subcaudalií atd.) je v současnosti už tak trošku mimo mísu.

Pane Hnízdil tuto knihu mám ale jak už tu někdo napsal podle Fota se určovat druh 100% nedá.Mám doma i albolabry a jejich hlava je teda znatelně užší.Nechci se sváma hádat popeiorum to je.Nomínátní popeiorum má ve většině případů anální štítek - šupinku celou žlutou ale rozlišovací znaky jsou anatomii orgánů.Myslím si že v knize Asian pit viper tento had albolabru teda zdaleka nepodobá.Tyto hady mám od lidí kteří sabaháky 100% chovaly.Každé zvíře je od jiného člověka a hned se i pářily.

No, já Vás též nechci zklamat,natož poučovat, ale na všech fotkách výše je stále pouze jeden druh a tím je podle nového rozdělení Cryptelytrops albolabris,rod Trimeresurus jak jistě víte byl rozdělen do několika nových rodů.Rod Cryptelytrops se mimo jiné odlišuje absolutně jinou stavbou lebky,u rodů Viridovipera a Popeia je tvar lebky/hlavy podobný, je to viditelné a patrné i na trochu lepší fotce,alespoň dle mého soudu,káždému lepšímu pozorovateli.Co se týká determinace tzv. zelených chřestýšovců před deseti a více lety,tak u nás se nabízeli T.albolabris,stejnegeri a popeorum, občas se mi stávalo,že někteří lidé nabízeli T.sumatranus, přesto že se jednalo o albolábra pouze se zachovaným juv. zbarvením.jakoby příčné pruhy tvořené tečkami atd. Takže opravdu znalosti s té doby jsou k ničemu.Koho tato problematika zajímá víc, ať se jukne na www.terrazoona.eu. V dohledné době by mohl vyjít i můj článek ve fauně o novém rozdělění rodu a dalších věcech,s tím souvisejících,jinak se obávám, že v této "záležitosti" bude ještě dost rušno, nové druhy rodu Popeia,možná žadné poddruhy u druhu popeorum atd.

... to já taky netvrdím,ale jistě jde podle fotky rozeznat Cryptelytrops od Popeia,tedy zařazení do rodu,alespoň.Skuste si vygooglovat obrázky druhů, a uvidíte ten zmatek jaký vládne mezi znalostmi chovatelů, jinak co se týká albolábrů ,tedy rod Cryptelytrops mají spodní čelist,jak já říkám "člunkovitého tvaru"(ani nevím proč)podobně jako například wágleráci,ti ale zase na rozdíl od zmiňovaného rodu mají typicky trojúhelníkovitou hlavu ,právě jako rody Viridovipera,Popeia,Trimeresurus, které však mají "rovnější" spodní čelist a tedy celou hlavu plošší,spolu s trjúhelníkovitým tvarem působící špičatějším dojmem,což je dle mých pozorování patrné dobremu pozorovateli i z dobré fotky.Vím,že pokud člověk nemá možnost pozorovat více druhů, což nebylo dříve zcela běžné,tak se v tom orientovat může být velmi těžké,věřte,že jsem viděl,choval a chovám téměř většinu zmiňovaných a dalších druhů,vyjma poddruhu sabahi = nevím jak má vypadat,ale jeli to poddruh popeora nemůže vypadat jak albolabris, který je na všech výše uváděných fotkách. No,jak říkám, ještě se dočkáme mnoha překvapení.

Tak to jo. Pokud se věnujete dřívějšímu rodovému komplexu Trimeresurus tak jak je patrno z přízpěvků, tak klobouk dolů a začínám věřít že se dají tato zvířata dostatečně vyselektovat a ,,nakoukat". Je skvělé že se tu nacházejí chovatelé kteří jsou ochotny a schopny se těmto druhům hlouběji věnovat. Jsou to špičková zvířata.
PS: Hlavně aby to ,,nakoukání" bylo z dostatečně velkého reprezentativního počtu zvířat. S ohledem na možnou rozmanitost nepříbuzných linií druhů a poddruhů v rámci ještě stále neustálené systematiky.
Jen mám tak trošku obavy, aby se situace nevyvíjela tak jako v současnosti u některých chovatelů hroznýšů královských, kde někteří chovatelé nejsou ochotny připustit rozmanitost ve zbarvení a kresbě v rámci populace poddruhu určité lokality.

Zdar!Atheris Nitschei-teraz som precital nejake zahranicne fora a nieco z knih a dal som do kopy toto:zbavit hada parazitov,vcelku nizke teploty(den 20st. s vyhriatim na 26st. v noci aj 13st.+vysoka vlhkost a dolezite je napodobovanie obdobia dazdov.Ak mozete poskytnut viac info o tomto hadovi tak sem prosim napiste.Vopred dik.