Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem chameleon málo žere

Zdravím;-)
potřebovala bych poradit se svým chamíkem. Je mu sedm měsíců,sameček. Podmínky v teráriu:teplota kolem 25stupňů, pod spotem víc a na dně terárka kolem 22stupňů. Jednou nebo dvakrát denně rosíme. Dříve spořádal cvrčků že jsem to nestačila spočítat,ale poslední dobou skoro nežere. Poradili mi ať mu dám dva dny hladovku,sice pak žral,ale stejně to dlouho nevydrželo a už zas nežere. Nabízím mu cvrky,sarančata,mouchy,pavouky,stajně ale nic nechce:-/ zajímalo by mě čím to může být,popřípadě jak se dá chuť k jídlu chamíkovi zlepšit? Četla jsem něco o hroznovém cukru?
Sem tam nějakého cvrka sežere,ale je to málo:-|
Moc děkuju za případnou pomoc;-)

Dobrý večer. Podobný problém mám taky se svým ročním chamíkem. Když byl menší, tak žral hodně a pil kapky po rosení nebo z napáječky pro křečky. Teď ale zlenivěl, tak mu musím nejdřív nakapat přímo do tlamky a pak žere. Doporučuji zkusit nějakým kapátkem nebo pipetou napojit a teprve za chvíli podat krmení.

Právě že mu dávám napít až sežere cvrka,jinak mi totiž neotevře tlamičku:-| Ptala jsem se odborníka a říkal že je to málo...že mu mám dát ty dva dny za sebou hladovku a pak že bude žrát. To jo,ale po pár dnech zas nechce. Na to už jsem se nevyptala:-/co dál. Ke všemu si přítel všiml že je hubenější, že mu lezou žebra:-(to mě celkem vyděsilo. Já když ho vidím každý den,tak mi to nepřišlo.

Sorry za OT, ale pisete kazdy den a pak nekolik dni? Pokud zere obden, tak je to ok. Jak to teda je? POkud hubne, tak neco v poradku neni. Uprimne, moc me nenapada -> prvni co me napadlo bylo to, ze jste ho prekrmovala a ted "se mu do otho nechce" - samozrejme, ze tam mohou byt i zazivaci problemy... Ale vazne nevim.
VH

Když jsem s ním celý den,mám přehled, zbaští jednoho cvrka a dalších si nevšímá a druhý den nezbaští nic. Třetí den zas jednoho cvrka. Čtvrtý a pátý den nic. Vůbec se o potravu nezajímá. Švábů se ani nedotkl,spíš se jich bál. Saranče se už zabydlelo v terku,taky si ho ani nevšiml. Mám vitamíny NutriMix které mají potravu zchutňovat,stejně to ale nepomáhá. Mám strach abych odhadla kdy už to bude vážný problém,aby nebylo pozdě:-/po tom co mi řekli že zhubl,tak jsem začala jednat. Když byl malý,jedna chovatelka mi řekla že mu mám dávat tolik kolik chce,že sám ví kdy má dost a fungovalo to tak. Poslední měsíc,možná dva jsem zaznamenala problémy s krmením...Tak já nevím. Raději k veterináři? Rozbor trusu?

Já začnu nejdřív rosit a on jak vidí vodu, tak začne otvírat tlamku a jakoby se olizovat, tak mu tam pak nakapu. Jeden cvrček je určitě málo, u chamíka by to chtělo tak pět. A co třeba švábi? Ten můj je má radši než cvrčky. Jsou taky o dost větší, tak by stačili tak dva až tři. Někdy se i tak stane, že nic nechce, tak mu druhý den dám jen nějaké ovoce nebo kousek salátu a druhý den baští. Mám ještě sedmiměsíčni samičku a ta žere jak najatá. Tu zas musím trochu omezovat i když se pořád dožaduje žrádla. Už je dost tlustá. Mám je ale odděleně, každého v jiné místnosti.

Tak mám asi další problém:-/můj chamík ovoce ani zeleninu nejí. Nechce. Zkoušela jsem mu kousek broskve propašovat na cvrkovi,ale sežral cvrka a broskev zbyla. Teď nechce ani toho cvrka,takže jsem ovoce a zeleninu úplně vypustila. Násilím ho krmit nechci pokud nebude zbytí:-| No a se švábama jsem taky neuspěla.

Chameleon není vegetarián, žádné ovoce vám jíst nebude, pokud mu tedy nechybí nějaké minerály.Nikde jste nepsala, že by jste mu dávala vápník.Problém bude buď v podmínkách chovu nebo nedostatku vit. a minerálů.Přikláněl bych se však k obojímu najednou.

Ještě mě napadá jedna věc, a to čím ty cvrčky sypeš? Už jsem pozorovala u více zvířat, že odmítali některý přípravek. Tak např. samec anolise rudokrkého si cvrčka posypaného něčím jiným než nutrimixem ani nevšimne. Agama zase dává přednost roboranu před reptivitem. Jinak když chameleon nežere ovoce a zeleninu, tak se nic neděje. Ti moji teda žerou všechno - banán, pomeranč, mandarinku, meloun, salát, listy pampelišky.

No mi teprve z chovem chameleonů začínáme,ale naše samička(jsou ji tři měsíce),sežere denně tak 6-10 cvrčků.Vyloženě si je vyžaduje.Když se na ní vybodnu a nenakrmim,tak leze okolo předního skla,dokud ji nějakýho nedám.Terárko je 70x60x60(vxšxd),vyhřívané bodovou žárovkou 40w a jako UV kompakt reptiglo 5.Rosíme 2xdenně.Vytamíny dáváme do každého krmení a to Plastin,Nutrimix a drcený mikrovápenec.Vše koupené v obyčejném zverimexu.;-)

Já dávám chamíkům vápník - calcium 2:0 a reptivite. Obaluji každou dávku, dva dny ve vápníků a třetí den v reptivitu a tak pořád dokola. Jen kobylky jsem většinou nebalila. Ta moje samička sežere klidně taky deset cvrčků a ještě chce další, ale to už ji radši nedám. Jeden den v týdnu mají půst, to dostanou kousek toho ovoce nebo zeleniny.

Roboran H dávám převážně kvůli vitamínům, platin kvůli vápníku.Někdy přidávám ještě mletý vápenec.S reptivite nemám nejlepší zkušenosti.Pokud jste mu dávala pouze nutrimix celou dobu co ho máte(nevím tedy jak dlouho) trpí nejspíše nedostatkem vápníku.Jak se pohybuje po terárku? Zkusil bych zvednout teplotu,koupit plastin s drceným vápencem a fedrovat ho tím denně.Pokud nebude žrát, stavte se u veta, ať mu píchne kalciovku.A přidejte kapku combinal ad+3 na cvrčka.

Vápník dostával taky. Koupila jsem v lékárně tablety a ty rozdrtila. Dneska sežral zas jen jednoho cvrka. Žrát žere ale strašně málo oproti dřívějšku. Kdyby nezhubl asi bych to neřešila. Děkuji za radu a jestli se to nezlepší zajdu s ním k veterináři. Jen si nedokážu představit jak ho mám přepravovat ať jej co nejméně stresuju? Určitě autem,ale do čeho ho mám dát?