Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem malá želva

Zdravím všechny,
Chtěl bych se zeptat, která chovaná suchozemská želva je nejmenší?
Rád bych si pořídil nějakou která v dospělosti nepřesáhne 20cm, ovšem na internetu hledám již několik dní a tak malé želvy jsou především vodní, tak se chci zeptat zda taková vůbec je.
Díky za odpovědi

loading...

Takže od nejmenší po největší.
Testudo hermanni hermanni, Testudo hermanni boettgeri, Testudo graeca ibera, Testudo marginata, Geochelone pardalis babcocki.
Všechno jsou to mimo G. pardalis plně vyspělé samice mimo G. pardalis, ta bude výrazně větší nyní má pouhých 53 cm.
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/Kop ie-P6120065.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/Kop ie-P6120062.jpg]
Neví zda mám zmiňovat úplně nejmenší druhy such.želv vzhledem k obtížnosti chovu (T. kleinmanni a již zmiňovaná A.n) případně nákupní ceně (Homopus), která bývá zcela mimo českou realitu.

A co Geochelone elegans, krásná želva, samci většinou nepřesahují 20 cm, samice menší formy (Pákistán, záp. Indie) jsou do 25 cm. Má nespornou výhodu, že nezimuje a navíc je vzhledově velmi atraktivní.
Problém je jako u většiny terarijních chovanců, že u nás nejspíše seženete pouze neurčené křížence těchto forem, takže raději samce, ten dvacet cm určitě nepřeroste.

Ano druhů je relativně dost, třeba Ch. angulata, také krásná malá červená želva. Želvy krabičnaté, M. torniery atd. Předpokládám ale, že zájemce má na mysli želvu s jejíž chovem a získáním nejsou problémy, které se nevyhnutelně dříve či později například u G. elegans dostaví.

A jaké problémy s chovem? Všiml jsem si, že na stránkách elegansky nemáte, i když v odchovech o nich zmínka je.
Mám od Vás samce od r. 2002, zatím problémy nemá, ani ostatní kusy od dalších chovatelů, pořízené později.
Jo a ještě je taky moc hezká a neveliká G. platynota, o té si můžeme taky nechat jen zdát. já jsem tu elegansku zmínil proto, že nezimuje, u evropských testud jsem nerozdýchal prázdná terária po celou zimu.

Webík je určen zejména pro začínající chovatele, nemyslím si, že G. elegans je želva vhodná pro začátečníka, proto nevidím důvod ji jakkoliv propagovat. Ti kteří bez problémů G. elegans chovají, žádné rady nepotřebují, vědí své.
Navíc, přestože chovám a odchovávám se střídavým úspěchem G.elegans dlouhá léta, vždy mě něčím překvapí , bohužel v záporném slova smyslu, takže se rozhodně necítím vykládat o tomto druhu nějaká moudra.
Samozřejmě jsem rád, že se vám klučík daří a že nemá problémy. V 6ti letech by měl být již dospělý a schopný chovu, máte odchov? Předpokládám, že ano, vyrozuměl jsem že není sám.
U G. platynota souhlasím s tím, že si o ní zřejmě můžeme nechat zdát, i když paradoxně je na chov jednodušší než eleganska, ale chtěl bych upozornit na to, že jsem viděl samice okolo 35 cm, přibližně stejně velké jako vzrostlé margináty. :-)