Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Amatér-nic nevím..

Zdravím všechny chovatele leguána... mám docela velký problém...Dostala jsem leguána...tedy přítel ho koupil...jenže leguán žije u mě... a nevím o něm nic co jí.. a jak svítit mu a tak... Neni velký..mám ho v akvárku, kde má klacky aby tam mohl lézt jak chce...nějakou umělou zeleň (nevim jestli může mít živou) jednu stěnu akvárka má polepenou břízovou kůrou ...zem má z části kamínkovou (oblázky) a zbytek takovou směs co mi dali ve zverimexu. Na kamínkách má vyhřívací kámen (doporučili taky ve zverimexu) vodu v misce a papání na talířku...mrkev, jablko a nejaký zelí nebo tak něco. Granule to nějak nechce... Od té doby co ho mám doma...(je to pár dní) pozoruji, že moc nejí..jen leze obcas se napije...

Nevím čím mám mu svítit jestli má být nějaká speciální žárovka nebo zářivka.. něco jsem mu tam dala, kde je obyčejná žárovka aby měl světlo a teplo..ale četla jsem, že "legoš" musí mít světlo UVB, co je na tom pravda? A co mu mám dát jíst? Nemá ponětí.. na internetu jsem četla pokaždé něco jiného a ve zverimexu nevědí. Bojim se aby mi neumřel... Ráda bych věděla co říkáte na jeho "akvárko" jestli může mít takové "bydliště" a dále poradili jak k němu se chovat, zacházet s nim, co jíst mu dát atd.

Děkuji všem za odpověď :) Z.

Když si vpravo vyselektuješ kategorie pouze zaškrtnutím kategorie Leguán zelený, nebo dáš do vyhledávání leguán zelený, tak najdeš studijního materiálu hodně. Jak o krmení (najdeš i krmný manuál), tak i o složce UVB, jakým zdrojem dodávat, jaké vitamíny a minerály dodávat atd. Pro úplně nezasvěcené to může být dost informací, ale pokud chceš, aby leguán prosperoval, budeš to muset prostudovat. Zrovna jsme večer u :beer: v naší hospůdce debatili ze známým, že si jeho kolega pořídil leguána, absolutně nevěděl jaký prostor v dospělosti potřebuje, ale jelikož prý krmí pouze živočišnými bílkovinami (asi se nikde nedočetl, že leguán je býložravec, což v dnešní době internetu rozhodně není minimem informací), tak si tak nějak s prostorem pro dospělého leguána nemusí lámat hlavu. Hodně štěstí s leguánem. ;-)tera.poradna.net

Tak ono to ani k smíchu samozřejmě být nemělo, jen konstatování, jaký jsou někteří lidé ignoranti. Dal jsem známému kontakt, ať se mi ten tyran ozve, tak snad si nechá něco málo vysvětlit, když už neumí číst. Pokud ani tohle nevyjde, pak už snad nic, než rezignace nezbývá.

Ja už tomu nerozumiem,čo forum-to rovnake otazky,jednu vec nikdy nepochopim a to ako si niekto zadovaži hociake zviera bez akychkolvek informacii,ked je ktosi lenivy a maximalne nezodpovedny tomu doporučujem maximalne plyšove zvieratko,ved to je nepochopitelne-v dnešnej dobe internetu,všade je spustu informacii,nie ako kedysi ked jedna kniha za tažke marky kolovala medzi ludmi,info sa širilo ustne...Vďaka skusenejšim,ktori si daju tu namahu a podielaju sa svojimi skusenostami na takychto forach,ozaj pre mna je to vec nepochopitelna!:.(

Tak ta slěčna si zřejmě luguána nepořídila sama, tuším že psala, že její přítel .. Ona se mu jen snaží pomoct a zjistit o něm něco .. třeba pořádně neumí hledat na netu, konkrétně tady na poradně, nebo jí přišlo rychlejší ze zeptat no ... Myslím, že je dobrá, že se o leguána nějak zajímá a chce, aby se měl dobře ... Lepší, než její přítel ... A je lepší, když se tady zeptá a udělá všechno, co jí poradíte, nebo si tu přečte, než nechat leguána tak, jak jí ho přítel přivezl 8-) Jen sem chtěla napsat, že je fajn, že jí to zajímá, i když by tak úplně nemuselo ...

Tak všem velice děkuju... dávám mu k papání mrkev, jablko, kus listů z kedluben...

uvidim jak to půjde... jsem od rána do večera v práci... času málo, zvíře živý...

akorát nevim co s tim bazénkem... jak mu vyrobit... i ten výběh mi přijde malej... ráda bych ho zvětšila... zkusim mu vymyslet něco až skoro ke stropu ...

a terárko máte jaký? skleněný nebo nějaký jiný? a kudma mu tam dáváte ruku?

zatim ještě nemám světlo UVB, ale snažime se ho sehnat...ve zverimexu zatim nemají - zboží přijde prý za týden...
ale rád si vleze na polštář k oknu a kouká ven a jí mrkev..tak snad to spolu nějak zvládneme..

díky všem ;-):-)

Ahoj,pokud jsi celý den v práci,tak nezapomeň dávat krmení ráno,než odejdeš do práce.A ještě prosím Tě,mrkev a listy z kedluben by neměla být hlavní složka stravy.Toto by se mělo dávat jen občas.Teď přes zimu mám jako hlavní složku rukolu,polníček a přidávám salát dubáček,občas čínské zelí,nastrouhanou salát. okurku,jablko,čekanku,předem namočené sušené fíky nakrájené na tenké plátky,rozinky a td.Vše je to dobře popsáno v odkazech od Přemka;-).Ještě bych snad jen doplnil o odkaz na příručku chovatele.
Jinak jen pro ukázku mé terárium pro dospělého leguána.
[http://i190.photobucket.com/albums/z179/Pepe1974/D SC00182.jpg]
[http://i190.photobucket.com/albums/z179/Pepe1974/D SC00193.jpg]
[http://i190.photobucket.com/albums/z179/Pepe1974/5 12009026.jpg]
A s bazénkem si nemusíš lámat hlavu.Stačí dostatečně velká nádoba,aby se leguán do ní vešel a mohl se třeba schladit a nebo si tam velice rádi ulevují.Ten můj kombinuje vše při jednom.Nejdřív se potopí a schladí a pak vykoná svou potřebu:-D.
[http://i190.photobucket.com/albums/z179/Pepe1974/5 12009025.jpg]

To ti tedy přítel dal dáreček kulišák. Se měl aspon zeptat jestli z něj nedostaneš infarkt. No i když já se mamky taky neptala a jak to dopadlo? Mamka se radši odstěhovala:))! To byl vtip, je pryč z jiných důvodů:-p
Jinak se ho bát nemusíš, je to hodné zvíře. Akorát ho ber opatrně až se otkáte, aby tě moc nepoškrábal. To je tak jediné myslím. Přeju uspěšný chov.