Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem velikost terária

Jak velké by mělo být terárium pro jednu suchozemskou želvu?

Mám doma samce a jak tak pořád roste, mám poslední dobou pocit, že mu bude za chvíli dosavadní příbytek malý...

Žárovku na UVB vůbec nemusíte kupovat, nemá to žádnou cenu. Jediné co je trochu účinné jsou UV výbojky, podívejte se na poslední článek (Měření zdrojů UV záření z 13.12.2008 na Terabazaru TSP), abyste se mohl přesvědčit, která výbojka by pro vás byla nejlepší. Jestli má želvička přes léto možnost být venku, tak UV nemusíte řešit.

Nemám vyzkoušené všechny dostupné zdroje UVB, to je potřeba brát v úvahu. Mohu však s jistotou napsat, že lineární ani kompaktní zářivky prostě na želvy nefungují. Jediné uspokojivé výsledky vykazuje použití Osram Ultravitaluxek. Předpokládám proto, že účinný zdroj bude muset vykazovat stejné, nebo alespoň podobné parametry. To lze odvodit z měření, které zásluhou MM je zpracováno a zveřejněno zde v článku "Měření zdrojů UV záření". Pro malý počet želv je použití Ultravitaluxek dost luxusní záležitost vzhledem k jejich watáži, takže bych vybíral jiný zdroj s podobnými parametry ale nižší spotřebou.

Já Ultravitaluxku používám pouze u velkých želv (cca 50cm vysoko) a tam je potřeba ještě dodatečný tepelný zdroj, který nemá tak prostorově omezený tepelný účinnek. U želv, které se pod lampu vejdou, dodatečný zdroj potřeba není.
Na druhou stranu je potřeba dbát na dostatečnou velikost terka, přece jen 300W je 300W a v běžných terkách je prakticky UVL nepoužitelná právě pro riziko přehřátí.

Ahoj, já mam přesně tuhle, aby na substrátu bylo 40 stupnu, musí mezi substrátem a výbojkou být 35 cm. Pokud bych ti mohl doporučit, nekupuj tu 70W, ale 50W, ta by tam snad šla - abys ty želvy neupekl a tím, že ji budeš mít níž, tak bude lepší i účinek. Jestli ti můžu doporučit, zkus kontaktovat MadMika (autor článku o UV zářičích), on je prodává a za poměrně slušné ceny.