Atropoides mexicanus
má tady někdo toho hada,jak velke tera,co jedovatost fakt skáče-přeloženo z angličtiny
Změna předmětu, původně: atropoides mexicanus (halapremek)
má tady někdo toho hada,jak velke tera,co jedovatost fakt skáče-přeloženo z angličtiny
Změna předmětu, původně: atropoides mexicanus (halapremek)
Primo tady na poradne je ma jenom pomc myslim. Neni mexicanus poddruh numifera?? nebo je zarazenej jako druh, ted nak nevim Terarko moc velky potrebovat nebude, vzhledem k jeho velikosti (maximalne k 70cm, vetsinou tak 60cm tusim) a neni ani nak extra pohyblivej. Vetsinu casu prolezi na jednom fleku. Takze staci 80x40x40cm. Co se tyce jedu, tak ho bude mit v zasobe celkem slusny mnozstvi. Vzhledem k tomu, ze patri ke krovinarum, tak jed nebude moc prijemnej...ale nevim. Co se tce skakani, tak bych si tip, ze kdyz zautoci, tak to opravdu bude vypadat jako skok. Je celkem krajtkej, mohutnejsi s celkem velkou hlavou. A do utoku vklada velky mnozstvi energie, takze kdyz zautoci, tak se umi poradne vymrstit do dalky.
Myslím,že je tu bude mít určitě více lidí :)
Tyhle hadi jsou opravdu extrémě líní.Pohybují se jen když se mají svlékat,nebo vyprazdňovat...což je asi tak cca 4x ročně u dospělců(spíš i méně).Lachesis to vystihnul.
Útok je veden opravdu ohromnou silou a rychlostí.Kořist si vždy podrží v tlamě dokaď neumře.Smrt nastává poměrně rychle a ikdyž se toxicita uvádí nízká,nepokoušel bych to :)
Mexicanus už je samostatný druh.Dříve to byl poddruh nummifera,resp. Porthidium n. m.
Jsou to krásní a nenároční chovanci.Základem je sucho a pokojová teplota,vedro nesnášejí.
jj asi jich tu na poradne bude mit vic lidi, ale vim jen o tobe Tenhle hadek se mi libi delsi dobu, tak treba nekdy v budoucnu si ho dopreju:) (ikdyz takovejch hadku, kteri se mi libi jsou mraky) Muzes sem hodit fotku jejich terka? rad bych se mrk v jakych je mas podmikach, dik.
Mas to pekne zarizeny V jak velkym terku je mas? A pritapis jim obcas tou zarovkou?
Je to terarium 50x40x30.Časem půjdou asi do většího,ale zatím jim to stačí bohatě.Nepřítápím,to světlo je tam už od předchozích obyvatelů.Teplotu tam mám 24 C.
Zdravím,tak 1,1.
gratuluju, jsou to krasavci Jak jsou stari?
Dik,ten mensi bledsi je 3 rocna samica pred zvlekom mozno ste si vsimli na ociach...ten do cervena je 5 rocny samec po zvleku chovam ich v terariu 80x40x40 cely den su skovany pod koru...samec je dost velky ma asi cca 70cm mozno viac...
co sem čet tak v jejich domovině(St.amerika)jejich jedem moc nezabijou ale podle mně je jejich uštknutí nebezpečný
Zdravim,chlapy co chovate tieto hady mal bych par otazok.Ale najprv nieco co som vypozoroval za 3 mes.,co mam dospely par v chove.Jedna sa o naozaj extremne lenive hady,kt.sa malokedy pohnu aj v noci.Cely cas lezia pod korou.Krmenie je dost zaujimave: pokial koryst nehodim aspon 20cm od cumaku tak sa na to vybodnu(a to aj ked su akokolvek hladni).Su to teda predatori na kratke vzdialenosti.Rychlost utoku je ale potom extremna.Casto sa mojim stava,ze proste netrafia a chovam ich na lignocely-viete si teda predstavit co nastane.Ked mys alebo ml.potkana chyti,drzi ho az do skonania.Smrt vsak nastava az za pomerne dlhu dobu(jed by teda nemal byt nejak prudky).Momentalne chovam par spolu,ale za chvilu budu zvlast.Ako optimalny rozmer teraria pre jedinca by som videl:60x40x30(v).Vacsi rozmer je zbytocny.No a teraz k mojim otazkam:-1.SUBSTRAT:terajsi im nevyhovuje,rozmyslam nad novinami,listim ci korou(u posl.dvoch vsak neviem ci by to bolo prakticke-maju dost riedky trus)-2.FREKVENCIA KRMENIA-3.OBDOBIE KLIDU-udrzujete pokles cez zimu k istejsiemu spojeniu(pareniu)?- 4. SFARBENIE POHLAVI-Vyskytuje sa u nich rozdielne zfarbenie medzi samcami a samicami?Mam totiz samicku ,kt.je sivohneda s typickou tmavou kresbou.Samec ma vsak podkladovu farbu krasnu cervenohnedu a takisto tmavu kresbu.Oproti samicke je teda ovela pestrejsi.Alebo sa len jedna o hady povodom z rozdielnych oblasti? Vopred dakujem.
Svuj adult. par jsem choval oddelene v terariich cca 60*40*30cm, podkladem je raselina s piskem, na cca 1/4 dna je zivy raselinik, jako ukryt pouze dubova vetvicka se suchym listim, miska na vodu. Osvetleni pouze zarivkou,v zime dle potreby pritapim 15w zarovkou, rosim tak cca 1-2x tydne. Teploty pres leto cca 26° pres den, v noci pokles tak na cca 23°C. Je treba davat pozor na prekrmovani, dosp. zviratum davam cca jen 1-2 dosp. mysi 1x za mesic, letalni nasledky miva take vysoka vlhkost. Od rijna do listopadu je mam zhasnute, nerosim, nekrmim. Teplota okolo 18°-20°C. Na zacatku prosince rozsvecuji zarivku a cca po tydnu take zarovku, lehce rosim tak cca obden, samici vice krmim. Okolo Vanoc pripoustim samici k samci (pareni neprobiha nikterak bourlive a casto neni vubec zaznamenano), v cervenci az srpnu se rodi okolo 10 mladych (napr. vloni 12ks).
Co se tyce pohlavniho dichromatismu, tak mame s kolegou takovou nepotvrzenou hypotezu, ze samci mivaji svetle bilostribrne podkladove zbarveni s tmavymi skvrnami, naopak samice maji podklad spise do hneda a svetlejsi skrny (tedy zaroven mene kontrastni zbarveni). Ale meli jsme moznost pozorovat pouze nekolik desitek mladych jedne linie a jedne generace (i kdyz nekolik let po sobe) a nijak hluboce jsme se v tom nehrabali, spis je to jen takovej zjednodusenej poznatek:)
Doufam, ze Ti to bude neco platne, preju hodne uspechu v chovu techto ,,mini-bushiku":)
H.
Zdravim,tak to bolo dost vycerpavajuce info.Dakujem!
Něco z dnešního dne
Ty si štastný človek!!!
Predpokladám,že ked sa ti párili dnes ,tak si ich ešte nezimoval.Chováš ich spolu po celý rok,alebo ich máš solo?
Mám tiež dospelý pár,doteraz chovaný spolu pred 5 dnami sa obaja naraz zakalili/oči/,tak čakám až sa zvlečú a doprajem im 2mesačné obdobie kludu s nižšou teplotou.A potom im zvýšim teplotu a dám k sebe-tak som zvedavý.Trochu ma štve,že som ich nechoval oddelene.
PS:nech to víde jak má!
Měl jsem je odděleně cca 3 měsíce.Dnes jsem je dal k sobě a hned do toho šli.Podle toho co sleduju na netu,tak mi příjde že se páří celoročně.
Krasni minibushici:) At to pareni vyjde
jsou fakt krásný
Zdar Tome-jak to vypadá?
Zdravim,
ja mam mlade A. mexicanus, asi mesiac a pol stare.Podklad v terariu drvena kora, v rohu raselinik na udrzanie vlhkosti vzduchu, konare. Co sa tyka lenivosti, pohybuju sa sice malo, ale v noci su naopak vzdy rozlezeni po konaroch a su to vyslovene nocne hady. Zaujimali by ma ale udaje z lokalit, lebo pisete ze su to suchomilne hady. A naopak pobrezne oblasti Mexika kde sa vyskytuju su nielen dost vlhke (aj ked sezonne)ale je tam aj riadne vedro, a teploty cez 30 °C nie su zriedkave.V akych podmienkach teda presne ziju v prirode?
ahoj,dobrá otázka.Neviem či všetky pobrežné oblasti Mexika sú vlhké,ale obývajú štáty Oaxaca alebo Tabasco/D.Hegner-Jedovatí hadi v prírode a v teráriích.V tomto období sa v Tabascu motajú teploty okolo 27stupnov a vlhkost 17 percent.
A.mexicanus sa vyskytuje tuším až do 1600m.n.m.Teda údaje z danej meteostanice možu byt zkreslené,pretože často bývajú na letiskách ,v mestách a v horách to može byt ináč.
Tiež by ma zaujímalo aký biotop je im vlasný,či sú to skorej otvorené priestranstvá,kamenné svahy,alebo zalesnené oblasti?
Snat napíše niekto viac.
Co jsem viděl nějaké fotky z přírody,tak to vypadalo že žijí určitě v lokalitách kde je vyšší vlhkost.Mohou se taky tak třeba vyskytovat v suchých,ale pokud je tam neuvidíš sám tak... V teráriu je prostě podstatné udržovat sucho,protože to tak je už ozkoušené a funguje to.
Zdar. No je mozne ze tento druh preferuje v ramci statu nejake mikroklimaticke regiony. Stat Oaxaca napriklad ma klimu velmi rozdielnu, pobrezne oblasti su vyslovene suche a horuce, vnutrozemie je hornate a plne horskych dazdovych pralesov, nizsie v udoliach vsak moze byt ovela suchsie. Tabasco je zvacsa horuce, vlhke a bazinate. Je nejaka typova lokalita kde bol tento poddruh popisany - myslim Atropoides nummifer subsp. mexicanus?
ahoj prvé dva samica a ostatné samec
Jsou to krasavci:)
ahoj díky.Jaro pozeral si vlákno Bothrops?Neviem akú máš skúsenost s B.alternatus ,ale myslím ,že s Bothropsami by nemal byt problém s nežravostou,alebo sa mýlim?
Tak ono zalezi na tom, jakej druh Bothropsa to je, ale pokud se predklada spravnej druh potravy, tak by tam problem nemel byt.
Pánové pár odchovů od Bothropsů jsem už měl tu šanci pozorovat i co se týče rozkrmování a skoor vždycky se najde pár kousků co protestuje, ale drřív nebo později se rozežerou.
Nemate pri tomto druhu problem so zvlekmi? Lebo posledny zvlek u mojich 3 nedopadol dobre, jeden sa zvliekol s tazkostami a jeden akoby sa zvliect nevladal, ostala zvlecka na nom a najhorsie ze mi nejde ani mechanicky oddelit, v podstate to nie je za co zachytit a kedze had je este maly bojim sa ze mu ublizim. Moze to byt suchym prostredim? Vlhcim im pravidelne len jeden roh teraria do vody moc nechodia.
Zdravím,
Polux:rosím mierne cca raz za týžden,ale ked idú do zvleku mohutne rosím pol terária a nie sú problémy.
Raz sa mi samca zle zvliekla,nemala dobre zvlečené oči,a nezvlečené cáry nešli mechanicky dole.Putovala do poroseného plastového boxu a do 10 minut bolo po probléme.Možno má,ale nekto inú skúsenost.
Nemáte tipa ako sa dostat k časopsu AKVATERA-FORUM z roku 2005,č.4-kde je dlhý článok o chove a odchove A.mexicanus od Davida Hegnera?
Nejak sa mi nechcú párit ,tak hladám max. info/pretože zrejme niečo nerobím dobre/.
Vopred dakujem!
Jestli to vydržíš do zítřejšího rána, můžu ti ho v práci naskenovat a poslat.
šišmárjá,super moc moc dakujem.Poslal som Vám do pošty moj mail.
Diky za radu. Ja rosim tak kazdy druhy treti den, ale len jeden roh v terarku na machovy vankus. Skusal som ich vykupat v miske s vodou, ten jeden to zvliekol, ten druhy zatial nie, ale usadil sa prave v tom vlhkom rohu. Inak ten clanok by potesil aj mna, lebo k tomu cislu sa uz neda dostat.
až mi ho Nerosekdas pošle ,tak ti ho možem preposlat
No napadlo ma, ci tie problemy so zvlekom nemoze mat na svedomi aj stres. Ked je viac hadov v jednom terariu zda sa ze si dost konkuruju . Mate skusenosti ako sa prejavuje stres pri zmijovitych?