Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Paraziti u mláďat od gravidní samice z importu

Zdravím, jen jsem se chtěl zeptat, možná blbě, ale nevím to, když je vysoké riziko úmrtí u dospělých jedinců z importů, jak je to s mláďaty od gravidních samic z odchytu. Jestli mají mláďata v sobě taky obvykle stejné parazity,které má samice nebo jestli jsou mláďata "čistá" , konkrétně se mi jedná o živorodé užovky. Osobně si myslím,že co má matka mají i mláďata,ale tady je určitě hodně lidí co mi poradí odborně. Zajímá mě to, z důvodu možnosti koupě takových mláďat ( údajně přijímají potravu bez problémů a jsou stará ca 3-4 měsíce ).Zajímají mě možná rizika. Díky.

Transovarialni prenos u plazu sice neni uplne dobre prozkouman, nicmene naprosta vetsina parazitu se na mladata v brezi samici nedostane. Pripady, kdy treba u psu nebo kocek preleze skrkavka do stenat je samozrejme mozny, u hadich skrkavek nikdo nic podobneho zatim neobjevil. Navic - prenos "informaci" mezi matkou a plodem pres pravou placentu je take o nicem jinem nez u brezi samice hada, ktery je pravdepodobne spis nez zivorody pouze vejcozivorody (nevim presne o jakeho hada jde...), coz jakykoli prenos takrka znemoznuje. Co je vsak mozne zcela urcite, tak ranna nakaza mladat,ktera po porodu "ocuchavaji" jazykem vse kolem sebe, vcetne treba trusu matky, ve kterem mohou byt zarodecna stadia parazitu (prenosni jsou pouze nekteri, u hadu prichazi v uvahu strongylidi a skrkavky, vzacne kokcidie. To se ale odviji od celkove hygieny chovu a prostredi, v jakem je importovana samice pred a pri porodu drzena, event. predchozi lecba samice...