Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Odchovna

Zdravím, už dlouhou dobu řeším problém ,,odchovny´´. Přesně řečeno už se mi ty odchovy začínají docela množit a nejde to řešit tím že když se něco narodí nebo vylíhne strčím to pohromadě do volného terárka či boxu. Je to pro mně nepřehledné. A proto v poslední době pořád přemýšlím nad tím jak udělat nějakou ,,odchovnu´´ pro mimina. Přemýšlel jsem v první řadě o malých boxech/krabičkách ve kterých by byly mimina hadů vždy po jednom kuse. Krabičky by byly zasunuty v jakémsi racku ( sklo? - kvůli světlu ) vyhřívány topným kabelem. Jenže je tu problém a to asi zásadní. Jsem omezen prostorem. K dispozici mám plochu 230x30cm a výš jak 30cm nahoru taky nemůžu. Když koupím malé krabičky z IKEA ( kde se dají sehnat nějáké lepší, pro tuto věc vhodné krabičky ?) tak se jich tam vleze jen pár a já potřebuju minimálně 30-40 míst. Pro prcky si myslím že stačí krabičky nízké, takže by to bylo asi nějak napatro... Nemám v tom vůbec jasno... Moc bych chtěl poprosit o radu jak to vyřešit. Jak jsem říkal má představa je aby každý had byl vzlášť a to z několika důvodů: žere/nežere, samec/samice atd. Šlo by hlavně o zářízení sloužící odchovům užovkovitých hadů. Ještě bych potřeboval pořešit to samé ale u hroznýšů. S jejich odchovem zatím zkušenost nemám ale mám v plánu nabytí této zkušenosti a to příští sezonu :-). Tam si myslím že jde je mít po kupě v teráriu a oddělit jen ty s kterými budou ,,problémy´´.

Předem děkuju

Já používám krabičky od salátu - s děleným víčkem, použitý koupíš cca za 5-8Kč, nový cca za 20,-, nový od překupníků na burze cca za 35,- větrání dělam z boku, takže se dají stohovat. Rozměr 19x19x11,5 - schválně sem jí teď změřil... Pokud těch 30 na výšku není kritických, ale našel bys tam ještě tak 5 cm, tak jich tam poskládáš cca 36, pokud bys to protahnul i do předu, tak seš na dvojnásobku a máš to vyřešený, menší boxíky bych asi moc nedoporučoval. Jako misky se mi osvědčili petriho misky (to zní ale blbě), daj se dobře desinfikovat a vyjdou na pár korun. Jinak na tu "sadu" odchovek je nejlepší udělat něco jako terárko - vyhříváš celej prostor ne lokálně každou krabičku, šetří to práci i el. energii. Navíc krabičky jsou průhledný, takže se daj snadno kontrolovat, lihovej fix řeší záznamy.

Krabičky s rozměrem 19x19x11,5 za tu cenu 5-8Kč seženu kde? V odkaze od pošuka tam taková krabička je jenže má 190x190x80 mm - to by taky šlo ne ? Pro mně by to bylo i lepší :-). 4x8 = 32, to znamená že by se vešli 4 řady na sebe, takže by tam mohlo být 48 krabiček, pokud to teda dobře počítám... Těch 30-32 centimetrů je práve asi max. Do předu víc jak 30 taky nemůžu, zasahovalo by to do cesty. A to terárko udělat z čeho? A jak vyhřívat? Když natáhnu kabel na dno budou se vyhřívat spdní krabičky a nahoře bude chladněj. Tak ho nalepit na záda ,,terária´´? Do prostoru dát čidlo termostatu a řídit to pomocí toho termostatu? A to terárko udělat jako klasický terárko se šoupačkama nebo jak to vyřešit? Jak u něčeho takovího řešit větrání?

Krabičky s rozměrem 19x19x11,5 za tu cenu 5-8Kč seženu kde?

V šikovnym lahůdkářství, jsou to krabičky od salátů, stačí pořádně vymýt, mnohde je maj už vymytý, beru ještě krabičky 18x18x15 a 18x18x10 ty dostávam zadara, ale velmi omezeně, sehnat se dá leccos, ale musíš se poptat.

A to terárko udělat z čeho?

Z čeho chceš, polikarbonát, dřevo, sklo, záleží jen na tobě...

A jak vyhřívat?

Topný kabel.

Když natáhnu kabel na dno budou se vyhřívat spdní krabičky a nahoře bude chladněj.

Kabel na dno, ale MIMO krabičky, jinak ty spodní hady upečeš. Kupodivu nahoře bude tepleji :-) (teplo stoupá), já mam zadek,boky a dno, ale v tomhle kvádru 30x30 je to asi blbost, teplota by měla být všude skoro stejná, když to dáš jen pod dno - jeden kus kabelu před a druhej za krabičky (prostě smyčku kolem krabiček). Zapojit samozřejmě přes termostat nebo raději dva, je blbý si uvařit odchovy.

A to terárko udělat jako klasický terárko se šoupačkama nebo jak to vyřešit?

Šoupačky nebo klasický dvířka, při téhle délce budou asi praktičtější šoupačky.

Jak u něčeho takovího řešit větrání?

Jako u klasickýho terária, ale trochu předimezovat, já mam malý nasávání vzadu a 1/2 stropu. Nutno říct, že to mam ale větší (celej štelář) a ještě v tom honim vzduch ventilátorem (mam to vysoký a bez větráku je tam rozdíl 5°C s větrákem 2°C), zapíná se na 5 min každou 1/2hodinu - neni tam na výměnu vzduchu, ale jen na pohyb uvnitř.

PS: Zapoj představivost a tvoř :-D.

Tak krabičky asi vezmu ty co jsou v odkaze :-). Nad materiálem se ještě popřemýslí. Když to udělám třeba z OSB desek tak tam moc světla nebude. To ale zase až tak nevadí.

Že teplo stoupá je jasný. :)) Těžko seženu tak dlouhej kabel kterej stočím okolo krabiček a ne pod ně. :-/ Muselo by se použít víc kabelů. Dala by se použít i topná folie či rohož (?). A bylo by to možná lepší. Ať u kabelu nebo folie terárko musí stát na tom. Asi nejsu úplně koumák :-D ale jak zapojit jeden zdroj do dvou termostatů?

Kde sehnat správnej topnej kabel neporadim, dělam si je sám, tak fakt nevim. Já to mam řešený přímejma a ne smicí, taky můžeš koupit 2x2,5m a předělat to a pak dát dopředu a dozadu po jednom :-).

Asi nejsu úplně koumák :-D ale jak zapojit jeden zdroj do dvou termostatů?

První termostat do zásuvky, druhej termostat do prvního a topení do druhýho, čidla vyvedeš u sebe, první termostat musí spínat vyšší (kritickou teplotu) druhej tu co chceš běžne udržovat, rozdíl by měl být aspoň cca 2°C, aby se to celý nerozkmitalo, já bych doporučil tak 28°C a 32°C pro gutty a podobný, nevim ale co chováš.
Doufam, že je to dost polopaticky :-D.

ja mam topný kabel v racku na zadní stěně , je pro všechny patra , t4 mam doražený na zadní stěnu a skoro o kabel opřený ,myslim si lepší by bylo dát kabel na zadní stěnu přiklopit nějakou roznášecí deskou/sklo, plech/krabičky odirkovat zboku aby šli štosovat a dorazit na zadní stěnu .čidlo termostatu nalepit na roznášecí desku a nastavit podle potřeby - chce to vyzkoušet jakou má mít zadni deska teplotu aby b krabičce bylo přiměřeně .podle mě když dáš kabel jaksi nakreslil tak dole a nahoře bude teplo ,uprostřed nic a hlavně bude teplo všude -nebudou mít na výběr . kabely a rt2 bývají na brněnské burze pokaždý mívá aji digitální teploměry se sondou cca 100cm dlouhou mam ho v inkubátoru i v terárkách a stačí.

Taky jsem si původně říkal že topnej kabel dám na záda. :-) Takže ho nalepím na záda a ještě ho přiklopím sklem. Jo, u nás na burze mívají kabely i termostaty, jenže v době kdy máme březnovou burzu se pomaličku začnou prcci líhnout. Kterej z těch kabelů v odkaze by šel tedy použít?

www.nktcables.cz typ používám ovss mám to protaženy v dražkách přes celou skřín a připojeny přes regulátor , ke kabelu jsem dal teploměr a nastavil teplotu cca35 stupnů pak jsem zasunul bednu a doní jsem opět dal teploměr abych zjistil kolik je vevnitř aby tam nebylo malo nebo moc/ nějaký tepelný stráty jsou uplným nedolehnutím bedny na kabel a materialem bedny/ ještě si chci pořídit laserový bezdotykový teploměr a poměřit přímo hady jeto asi jediný zpusob jak rychle zjistit teplotu protože jak se otevře tak se teplota rychle změní a donutit hada aby ležel na sondě se mě nepovedlo/ při jakém koliv pohybu v místnosti mažou k oknu zjistit jestli něco nedostanou na baštu/

ahojik -oloupu obě silikonový vrstvy -velice opatrně protože odporák je tenkej jako vlas potom odmotám drát z skleněnýho vlákna a to ucvaknu štípačkama/núžkama nebo nožem to šlo strašně špatně/přívodní drát odloupu asi 1 cm rozprostřu do vějířku odporak propletu vějířkem stáhnu do ruličky astrčim do dutinky jelikož nemám krimplovací kleště nebo jak se to menuje tak to stisknu normálníma kombinačkama a přetáhnu přesto tepelně stahovací bužírku nahřeju opatrně horkovzduškou abych nespálil silikon akorát tenhle spoj není moc pohyblivej aby seto neutrhlo mám to v drážce aji s přívodním kablíkem uplně sprostě přelepený izolačkou.když jsem kuchnul origoš kabel tak to bylo udělaný skoro stejně akorát to bylo zalitý nějakým dentacrylem .pitviper- na adrese nk cables je postup na výpočet délky watáže a plno jiných věcí co mě stolařovi vůbec nic neříká proto jsem si koupil střední watáž a délku neřeším uříznuto jak potřebuju a teplotu řeším regulátorem - stavebnice od firmy flajzar webku nemúžu najít cena je asi 100 kč ale jeto tišták a pár součástek to jde spájet a oživit bez problémů .zdarec a pozor na blesky - občas kopou přes prázdniny skusím tu svou elektrárnu nějak nafotat a vložit

Pokoj je menší, topí tam ještě jedna tera stěna takže pokojová teplota tam je cca 25°C přes den a přes noc o něco chladněj. Teplotu bude samozřejmně hlídat termostat takže se dá vzít i kabel větší watáže že joo? :-) Kabely v odkazu jsou moc krátký potřebuju delší. ;-)

Tak ,,rack´´ už mi dobře slouží víc jak měsíc :-). Teprve až teď jsem si konečně pučil foťák a vše nafotil...

[http://img246.imageshack.us/img246/5708/kopiep1010  847.jpg]
před dokončením - sešroubovaná ,,bedna´´, na zádech nalepený 7metrový, 70w kabel

[kopiep1020647.jpg]
konečná fáze - 36 krabiček, přes kabel na zádech nalepeny tabule skla, teplota vzadu ( u hřejících zad ) 28,5°C a v předu ( u skla ) 26,5°C, teplotu řídí termostat RT2, mimina se pořád drží vzadu - v teplejší části

aha:) já mám taky už nějaký ten pátek rack systém. kabely mám v zadní části pod boxama, jsou přes termostat a teplota v boxech se drží na 28°-29°C vzadu a vpředu 24°C. rack nemám jen na odchovy ale chovám v něm i adulty.

jj, větší to určitě je:) ale mám i menší, hluboké cca 20cm (dělané přímo na krabičku), lepší je dělat to na police, nemusíš pak vyndavat všechny krabičky když se chceš dostat na tu spodní;)

Tak ja to tady Cheertovi obnovim;-)
Chci se zeptat, jak velke mate krabicky pro constrictory? Aby tam v pohode vydrzeli par mesicu bez toho , aniz by trpeli klaustrofobii? :-)
Jinak v tech odkazech na topne kabely jsem si v nabidce precet toto:

Další vhodná instalace je pod terárium. U nás to praktikujeme tak, že položíme 1cm polystyren (desku) a na ní uděláme z kabelu vhodné smyčky, které musí být v ideálním rozložení.

Nemuze to shoret? ::)

EDIT: No a je vubec lepsi chovat cestva mladata spolecne nebo o samotne? Myslim, ze to o 300% urychli proces krmeni

osobní názor na společný chov-viděli jste někde v přírodě hady žijící v párech či skupinách? akorát při zimování ale to je dáno spíše vhodností místa po oteplení se opět osamostatní plno hadů nepohrdne kolegou k snědku, takže spíš samostatně . nevím jak je to u kober ale věř kyplingovi/nág a nágina/