Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vhodne svetlo pro zelvy

Nevite nekdo jake svetlo vydava hodne svetla? :-) Mam na mysli neco, cm bych mohl svitit cely den a vydavalo by to hodne svetla za malo penez :-) Zhruba hodinku mam zapnutou Osram Ultravitalx 3OOW.... Jinak mam 60W zarovku a zda se mi to strasne malo svetla...

Nejefektivnější způsob je umístit terka do bezprostřední blízkosti okna, případně na co nejsvětlejší místo v místnosti. :-) V takovém případě stačí tepelný zdroj. Pokud to možné není, nezbývá než sáhnout k zářivkám. Je víceméně jedno k jakým, stejně je to jen náhražka a intenzitu denního světla nedocílíte. Pokud by o tom někdo pochyboval, stačí si rosvítit jakýkoliv umělý zdroj světla v bezprostřední blízkosti okna a ani nepoznáte, že svítíte.

stačí si rosvítit jakýkoliv umělý zdroj světla

Dovolil bych si trošku oponovat a změnit to na "stačí si rozvítit většinu umělých zdrojů světla" :-). Taková 400W MH výbojka má ve 30-50cm větší intenzitu než slunce v Saudské Arábii ;-) - ale to zvíře by se pod ní v týhle vzdálenosti možná upeklo - netušim.

Přesně tak, nevím jaké u Vás máte v poslední době počasí, ale u nás u okna by jste si toho moc neužil. Používám v chovných prostorech 2x150W MH (centrální osvětlení) a dosahuji větší intenzitu světla než momentálně venku a to nemluvím o tom kdyby jsem osvětloval výbojkou pouze pár m2. Pokud chcete nějaké čísla můžu to proměřit Luxmetrem.
Ještě bych doplnil :
Slunný den ve stínu stromu : 10000 luxů
Ostrý sluneční svit v poledne: 100000 luxů
zatažená zimní obloha : 3000 luxů
Bright Sun UV Spot - 50 cm: 100000 luxů
100 W žárovka - 2 m: 35 luxů :-)