Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zlomene pazuriky

mojmu leguanovi sa casto lamu pazuriky.na zadnej nohe ich na dvoch prstoch ani nema.su hole..davam mu aj vitaminy vo forme granul.cim to je?dorastu mu?

Řekl bych že pazurik je spíš drápek :-)

Je to tak :-)
K tématu: chtělo by to možná trochu lepší popis toho "lámání" drápů - nějak si nedovedu představit, jak se dráp láme(jako vejpůl?). Taky si ty drápy může třeba ohoblovat hrabáním nebo si je strhne kvůli nějaké nástraze v terárku. Pokud mu sami padají?!, tak mu asi uhnívají i s lůžkem - nedorostou. Vůbec z toho popisu netuším o co přesně jde - to podávání vitamínů ve formě granulí ovšem jasně napovídá nedostatek minerálií a vitamínů...nic jiného mu nedáváte? např. vápník? víte jistě, že je "toho" v těch granulích dost? (pochybuju). Celková kondice legoše je OK?
Lepší popis problému+foto by bylo dobré.

Neviděl bych v pletivu vs. drápy jedinej problém - samozřejmě u zdravýho jedince. Pokud jsou v něm tak malý oka, že si tam ten dráp zasekne, tak to už je něco jinýho.

zvlast, pri nedostatku mineralu

- tak s tím už bych každopádně souhlasil.

davam mu zradlo pre plazy...obsahuje to aj vapnik

- kolik vápníku?, vyprdni se na granule a kup plastin (hodně vápníku) a vitamínovej přípravek jako třeba roboran (roboran H, roboran pro exoty, roboran pro plazy) nebo něco v tom smyslu. Má tam ten legoš nějaký UV (už se bojím i ptát :-)) nebo dotujete vit. D3 ?

Ty fotky nebudou?

fotky su tu..UV?myslim ze ked ho davam pravidelne na slnko tak to ani neni treba nie?krmivo je pre plazy,a oka na pletive zas niesu tak extremne male :-) .ja som legoše dostal uz v mizernom stave teraz vizera uz ok...budu fotky aj pazurikov len si musim helfnut lepsi fotak

fotky su tu..UV?myslim ze ked ho davam pravidelne na slnko tak to ani neni treba nie?

No, řekl bych, že ve tvým případě to dávání sluníčko je přes okno = 0.0 UVB. To by vysvětlovalo i to, že má už docela solidní MBD (gumová tlama - čelisti pokroucené), nesvleky na ocase i prstech - podle těch tmavejch fleků na stehnech možná i nějaká plíseň. Ty prsty má i buď na několika místech zlomený (nemůžu tvrdit, z fotek není poznat) nebo zanícený (abscesy) - viz. 4. fotka.
Pletivo má hodně malý oka - ale ten problém je zapříčiněnej celkovým stavem leguána - kritickej nedostatek vitamínů a minerálů.
Pořiďte kvalitní zdroj UVB nebo dodejte dostatek (ne příliš) vitamínu D3. + hodně vápníku. edit:/ nebo samozřejmě dávejte na sluníčko, nefiltrované sklem. Denně koupat v teplé vodě s hypermanganem (udělat růžový roztok) kvůli těm prstům a ocasu. Nejlepší by bylo i udělat DTM kultivaci na kožní plísně, ale ten hypermangan to někdy vypálí sám.

Zdravim, jsem zvedav jak se k tomu vyjadri Mike, kazdopadne dle meho nazoru bych vyhodil nejake granulovane krmivo (max pouzivat doplnkove ci jako pochoutku) a chodil kazdy den na cerstve pampelisky a jetel a podobne, coz je to nejlepsi co lego muze dostavat.
Imho ke kondici lega, zda se, ze vyzivny neni nejhorsi, spis mne desi, ze vidim v kloubech mista po "nesvlecich", ostatne i chybejici prsty toho jsou zrejme nasledkem.
No, pri dobre peci z tohodle prcka muze byt nakonec dobre zvire, uvidime jak se s tim poperete.)
Chovu zdar