Želví výběh - vhodný materiál?
Zdravim vsechny a zelvare zvlaste!
Chystam se na budovani noveho vybehu na zahrade a uvazuji nad vhodnym materialem. V minulosti jsem mel palisadovy (drevene kuly) a moc spokojeny jsem nebyl, hlavne vyzadoval dost udrzbu a kontrolu. Ted mam horsfieldky “provizorne” uz 2.rokem ve vybehu od nutrii, ktery jsem trochu upravil, ale neni to ono. Utek podhrabanim sice nehrozi kvuli betonove podlaze, ale estetika nulova a prirozene to take rozhodne neni, želvy jsou take plne zavisle na tom, co jim donesu, protoze v nem nic neroste. Chce to proste zmenu. Uvazoval jsem o necem, co by bylo tvarovane jako vlnity plech, ale z plastu nebo jine “umelotiny”, aby to vydrzelo v zemi veky. Videl jsem neco podobneho jako krytinu na haly atd. Ale nevim jak se ten material jmenuje. Nebo mozna mate nekdo jiny napad, rad se necham inspirovat. Vsem dekuji za reakce.
Co takhle tam zkusit dát jemné pletivo třeba umělohmotné, nebo to potažené umělou hmotou?
Tak pletivo urcite ne. Chce to neco pres co by se furt nechtely prodrat na druhou stranu.
Zdarec,
po obvodu mám nasucho naskládané 3 řady cihel z bouračky, nad nimi položeny ve dvou řadách staré trámy. Pod cihlami je ještě jedna řada nastojato zakopaná v zemi, pro případ podhrabání. Vegetí tam spolu želvy i ještěrky.
horsfieldky, jsem někde četl, mohou dělat až 12 m dlouhé tunely. jak jsou maximálně hluboké ? stačí pro ně ta jedna řada cihel na stojato ?
no tak mé rusandny rozhodně 12m tunely nekopou, mívám je přes léto na chatě, ve dne ve výběhu (smontované stlučené dřevěné desky ve tvaru pentagramu:), na noc je ale kvůli kočkám dávám do králíkárny nebo do studené místnosti - během dne se ale často zahrabou tak, že je legrace, je pak najít, to aby si na ně jeden bral motyku - ale ideální to není, také hodlám vyrobit něco, kde by mohly být i přes noc, tak sem s nápady
nejlepší jsou prý staré železniční prašce zakopané zčástí do země, ale mě se je nepodařilo sehnat, v každé stanici jich mají jak nadělánio, ale nedají
Trapézový polykarbonát.
Jo to je presne ono!
Zjistim jak je to s cenou a uvidim. Jestli se to da rezat atd...
Díky Hugo.
Tak nakonec jsem sehnal a mam domluvene dubove zeleznicni prazce, takze muj vybeh bude takova "klasika"
Nedávno jsem někde viděl článek o tom, že pražce jsou napuštěné něčím jedovatým. Nevím už přesně kde a co to bylo, ale varovali tam lidi co z toho maj udělané terasy atd. Tak bych být tebou radši po tom zapátral.
Pražce se dehtovaly, teď jestli to přetrvává netuším...
Už jsem to našel.Tady je k tomu článek.
http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/cl anek.phtml?id=630040
Tak ten članek me mirne znepokojil tak nevim, mozna delaji z komara velblouda, ale kazdopadne to asi nebude extra zdravé. Tak nevim.
Mate nekdo vybeh z pražcu?
Nevim proč se bráníš pletivu. Já ho mám částečně udělaný z pletiva a přijde mi to jako dobré řešení. Sice se snažej zdrhnout, ale to mi zas tak nevadí. Mám ho naplý v rámech a díky tomu se s nim dá různě hejbat, takže když mi zničej kus trávníku, můžu to šoupnout dál a želvy zas spásaj jinej kus zahrady.
Myslim si, ze posouvaci zahradka, jak ji mas udelanou ty, neni moc vhodna, stepacky by ji podhrabaly. Potrebuju neco co bude zakopane i pod povrchem.
Nevím jestli se to hrabání u nich nepřeceňuje. Já mám stepačky průběžně přes 20 let. V průběhu času se jejich počet u mně měnil od 2 kusu co mam teď po 50 kusu co jsem měl někdy před 15 lety a tunely si hrabaly jen jednou kdy jsem je pustil do záhonu a toho využily. Ted maj možnost se schovávat v ruzných budkách a do nějakého extra hrabání se nepouští.
jak hluboko se musi zabrana zakopat ?
Já jsem to vyřešila tak, že jsem si koupila takové ty betonové obrubníky (slabé) stojí asi 35 Kč a jsou metrové, ty jsem zakopala a okolo bude ohrádka z trámků o straně asi 5 cm :)
Jinak ty staré pražce určitě ne, nejen kvůli tomu, že ta látka může být jedovatá, ale slyšela jsem, že dost zapáchají.