Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bojí se ve velkém terárku

Ahojte,
potřebuju poradit ohledně legoška...
Před pár týdny jsem si koupila asi rok staré mládě leguána ve zverimexu, byl chovaný v příšerných podmínkách, terárko jak pro křečka, kost a kůže.
Většinu problémů už jsme odstranili, papá hezky, dokonce se i nechá pohladit.
Ale máme problémy s terárkem.
Původně jsem pro něj měla připravenou celou místnost. Z bývalé koupelny (VxŠxH= 2,4x3x3m) jsme vybourali záchod umyvadlo a vanu, stěny jsme oblepili (pevně!!!) kůrou a nainstalovali jsme množství větví. Místo okna je otvor, kterým může vylézat ven, do venkovního výběhu (ten je z ptačí voliéry, přibližně stejně velký jako vnitřní tera). Něco jako mají kočkovité šelmy v zoo. Myslím že nádherné podmínky pro leguána.
ALE, když jsem ho tam vypustila, začal šíleně lítat a mrskat sebou, narážel do stěn a snažil se utéct.
Nechápu proč. Možná jestli to nebyl pro něj šok, že je z toho nanoterárka v něčem pořádném.
Teď ho mám dočasně v malém terárku po želvě, ale to je na dvě věci, je sice metr dlouhé ale jen 50cm vysoké a 40 cm hluboké..
Nevím co s ním mam dělat, aby se nebál v tom velkém..
Dokonce jsem zkoušela smíchat jeho moč s vodou a rozprašovačem to tam trochu postříkat, aby cítil známé pachy.
Ale to taky nezabralo.
Poradíte?

Ve velkém teráriu je zřejmě něco co se mu nelíbí, možná by stačilo ho nějak opticky rozčlenit, bude se pak cítit bezpečněji. Může to ale být třeba i zapáchající lepidlo, atd... těžko říct. Fotka terária by nebyla? Pokud je zvyklý na to menší, možná pomůže dát ho dovnitř i s teráriem, otevřít dvířka a nechat to na něm.

Ze začátku, pokud se jedná o mládě je lepší mít legoše v něčem menším a pomalu ho přivykat na vaši společnost a manipulaci - v momentě, kdy legoš povyroste a nebude se bát kontaktu s Vámi ho můžete vypustit do větší ubikace - ale i tak to chce s legošem stále komunikovat, aby byl na lidskou přítomnost zvyklý. Mladý legoše vždy dáváme do menších terárek a na místa, odkud na nás pokud možno co nejvíc vidí.
On by si určitě zvyknul i v tom velkém - trvalo by to ale déle a mohl by zůstat plachý, pak by s ním byla složitější manipulace. Všechno zabere určitěj čas, většinou to není hned a vzhledem k tomu, že každý jedinec bude reagovat jinak, nikdo nemůže říct jak dlouho taková socializace potrvá.
Nicméně těch 50 centimetrů výšky je docela málo - už jen kvůli bezpečnému umístění zdrojů tepla apod. Nejlepší by bylo zřídit ještě nějaké přechodné terárko, aspoň metr na výšku a ještě lepší by bylo ho umístit do té ubikace, kde pak bude až povyroste.

Ok, tak já se vzám svýho snu dostat za vysvědčení mobil (je mi 13 aby jste rozuměli) a udyndám to u máti na nějaký pěkný menší terárko..
A časem, až povyroste a přestěhuju ho, tak si do toho menšího třeba pořídím něco jinýho.. Třeba agamku nebo tak :-D
Maminka to má s mojí a tátovou láskou ke zvířatům a se svojí fobií ze všeho šupinatýho nebo chlupatýho težký..
A to ještě netuší, že už jsme s tátou domluvený že koupíme štíra.. :-D