Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Boa constrictor gravidita

Ahoj, vsem... mam dotaz ktery hledam uz peknou radku dni...
pokud prokazatelne gravidni samice Boa c. ma v sobe 5 vajec je mozne ze bude mit pouze 5 mladat?nebo neni v kazdem vejci pouze jeden zarodek? je to zhruba 3 mesice od pareni...predem vsem moc dekuji Hapal

5 vajec je pomerne malo. Jak jste ten pocet zjistoval? Navic - 3 mesice od pareni - to neni moc...

nebo neni v kazdem vejci pouze jeden zarodek

muze se uplne klidne stat, ze i "prokazatelne" gravidni samice porodi jen neoplozena vejce a ve vejci nebude zarodek zadny. Jinak samozrejme - jedno "vejce" odpovida jednomu mladeti (vyjimky jsou raritou stejne jako dvojcata ve vajickach vejcorodych plazu).

Problematika sonografie u plazu se stanovenim ovulacniho cyklu, pripadne gravidity nebo poctu vyvijejich se zarodku je odvetvi pomerne nove. Casto je nejasna i veterinarum, kteri se s plazy setkavaji casto. Pokud si chcete byt jisty co na sonu opravdu bylo, kontaktujte veterinare, ktery ma s vyse uvedenym prakticke zkusenosti. Pokud se nemylim, delsi dobu se sonografii a ovulacnim cyklem zabyva napr. vet. Weidenhofer (Brno),Benda (Plzeň), tusim ze i Hnizdo (Praha). Ti Vam urcite reknou vice. Podrobne informace o ovulacnim cyklu u hroznysu jsou i v monografii ceskych autoru o hroznysich, ktera vysla v nemecku (HES, O., DUDA, Z., HNÍZDO, J., PANTCHEV, V., BULANTOVÁ, J., VRABEC, V.: Boa constrictor. Biologie, Pflege, Zucht, Erkrankungen
2007, 270 s., 400 BF).