Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pandinus imperator

Dobry den. Chovam stira pandinus imperator, kupoval jsem ho v prosinci udajne po 5. svleku. Ikdyz se mi zda od te doby vetsi tak jsem zadnou vslecku nespozoroval. Oni je zerou? Da se nejak poznat po kolikatem je vsleku?
Změna předmětu, původně: pandinus imperator (halapremek)

Ruku do ohně za to nedám, můžu se mýlit, ale moc se mi nezdá, že by štíři požírali své vlastní svlečky jako např. obojživelníci. Za sebe můžu říct,nikdy jsem to u žádného ze svých štírů ani nepozoroval. Nedalo mi to, nakoukl jsem do chytré knížky a ani F.Kovařík v kapitole o svlékání nic o požírání staré kutikuly nepíše.
Přece jen, když si člověk uvědomí, že po svlékání nějakou dobu trvá, než nová kutikula ztuhne (I když u mladého štíra nemusí být ta doba nějak extra dlouhá), do toho fakt, že štíři často ještě dlouho po svleku potravu odmítají. A kdyby už se do svlečky teoreticky pustil, určitě by se kolem válely "zbytky", čehož by si chovatel všiml.
Pokud se štír svleče a chovatel do terária delší dobu nezasahuje, může dojít ke zničení svlečky, ale i v tomhle případě by šlo najít zbytky staré svlečky. Takže spíš bych sázel na fakt, že větší velikost štíra může souviset spíš s jeho šířkou díky nadměrnému krmení.
Ale můžu se mýlit a máli někdo jinou zkušenost, rád se nechám vyvést z omylu:-)

no taky se mi to moc nezda i kdyz jsem stiry par let choval nikdy jsem zadnou exuvii nenasel ovsem jsem nezaznamenal ani ekdysi podle urcitych zdroju se stiri nesvlekaji zase tak casto, jinak zadne informace o pozirani exuvie jsem nanasel a priklanim se k nazoru nerosekdase a prikladam fotku exuvie z netu ;-) jinak svleceneho stira poznas lehce .... z toho lze pak zapisovat svleky foto č.2
[http://farm1.static.flickr.com/97/243206353_fe554f   f379_o.jpg]
[http://www.thedailylink.com/thespiralburrow/featur es/ecdysis01.jpg]

Zrovna tuhle knížku bych jako vzor moc nebral, celkově je tam hodně chyb, ale kdo ví no...
Jinak co se týká intervalů mezi svleky štírů, přijde mi rozpětí, udávané v literatuře p.Kovaříkem spíš jako splněný sen, nevím jak ostatní,bohužel nejen já, ale i jeden další kolega máme zkušenosti, že většinou jsou intervaly mezi svleky, i při dodržení udávaných optimálních podmínek, poněkud delší. Hlavně co se týká obecně déle dospívajících pouštních štírů.
Navíc určitě i mezi jedinci stejného stáří můžou být rozdíly jak velikostní tak i v počtu svleků, stejně jako tomu je u třeba sklípkanů.