Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem radiata x elegans - rozdíl mezi mláďaty

Pár dní se teď snažím vypozorovat rozdíl mezi čerstvě narozenými mláďaty radiat a elegansek. Mám jen elegansky, takže mladé radiaty znám jen s fotek. Jsou nějaké rozdíly, podle kterých se dají bezpečně rozeznat? Takhle když sleduji různé fotky z různých zdrojů, tak při velké variabilitě kresby, kterou u nich vidím, nejsem schopen je rozeznat.

Pokud tomu dobře rozumím, tak kresba karapaxů je variabilní a pouze podle ní se rozenat nedají. Plastrony se tedy liší? Bohužel se mi na netu nedaří objevit fotky plastronu mladých radiát, abych si na to odpověděl sám, tak prosím ještě o jednu odpověď.

Tady pár obrázků, ale našel jsem jen karapaxy - zítra se podívám po plastronech:
[http://img180.imageshack.us/img180/7007/elegans2.j pg]
[http://img53.imageshack.us/img53/2585/radiaty2.jpg ]
Radiaty jsou celkově tmavší na krunýři, kresba není tak výrazná, mají čistě žluté nohy i a hlavu a černé oči, mají drobné šupiny na přeních nohách, jsou na první pohled výrazně odlišné.
Snad najdu ty plastrony, teď si nejsem jistý rozdílem u mláďat, u větších je to naprosto jednoznačné.

kresba není tak výrazná, mají čistě žluté nohy i a hlavu

Hlava má výraznou tmavou kresbu, pozor, končetiny někdy také.
Doporučuji všímat si typičtějších morfologických znaků než je značně variabilní zbarvení.
Třeba u radiát je oproti většině jiných druhům such. želv zachován "palec" v plně funkční velikosti, takže spolu s ostatními prsty tvoří krásně širokou tlapičku. Scutum nuchale radiáty mají elegansky neé atd.

[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/pi    ct0622.jpg]

Teď jsem ty svoje chudinky vyhrabal a vzbudil, abych se podíval, ale Khor má jako obvykle pravdu, takže asi nejvýraznější rozdíl bude scutum nuchale, já si stojím za tou čistě žlutou (až citronovou) barvou kůže na nohách (nejen oči, ale i hlava tmavá). Šupiny na předních, ale i na zadních nohách má radiata výrazně menší než eleganska, má takovou "ještěrčí" kůži. Drápky mohou být žluté i černé. Kresba plastronu se u starších výrazně liší, pro mláďata budu muset hledat. Ale v reálu si je není možno splést, na první pohled jsou jiné, i u čerstvých mláďat. V sobotu v Ládví určitě budou na prodej, tam je to vidět nejlépe.

Zkusím to takto, kůže elegansek vypadá jako posypaná pepřem, černá barva netvoří plošky. Radiátky tvoří "mlhavě" černé plošky s výrazně světležlutými plochami. U zcela čerstvých radiátek se běžně objevují menší tmavé plochy na končetinách, které s přibývajícím věkem obvykle mizí na rozdíl od zbarvení hlavy. Zbarvení plastronu je sice zcela typické pro oba druhy ale natolik variabilní, že fakt postrádá význam se snažit nakoukat cokoliv s fotek, vždy budete mít nakoukanou jen tu jednu želvičku které fotka patří.
No a struktura pokožky je jak říká nikolas, jemná s menšími šupinami i v dospělosti. Působí takovým uhlazeným dojmem.

nikolas - Pardon za tu hlavu.

Tady je vidět, když pominem jak se cpe, struktura a barva pokožky u subadultního jedince, no a mrňata to mají to samé jen v drobnějším.
[http://i87.servimg.com/u/f87/12/17/02/81/p9160010. jpg]