Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem aplikace léčiva u pardalky

dobry den.mela bych takouvou prosbu,jak dostat do geochelone pardalis tekuty panacur.kdyz se na ni jenom podivam,tak hned zaleze.na toz abych ji vzala do ruk a donutila ji hlavu vystrcit,zda se mi to jako nadlidsky vykon...diky za kazdou radu.

Když jsem potřeboval suchozemky odčervit, řešil jsem to dvojhmatem. :-) Jednou rukou jsem jim zespodu tlačil nohy do krunýře a druhou číhal až vystrčí hlavu. Když povystrčí hlavu a člověku se jí podaří chytit za čelistmi, tak bývá vyhráno. Už se dá hlava udržet a otevřít tlamka. U některých agresivnějších jedinců, kteří mě ohrožovali předníma nohama :-) , což někdy pěkně škrábalo ]:( , jsem využil ještě pomoc asistenta, který přední nohy podržel.

tak jsem zkousela vsechny moznosti-podle Khora-chytnout hlavu,ale to je nemozne-zelva ma docela velikou silu-pri chyceni chtela hlavu schovat a jednoduse jak sem ji drzela tak mela pohmozdeniny!!!pak jsem zkousela dle rady vyse tlacit zelvu ze zadu,ze udajne vyleze.to taky nebylo to pravy orechovy.pardalky jsou jaksi tvrdohlavy aneukazi se jen tak nekomu.kdyz se mi nahodou podarilo hlavu nasilne chytnout,tak pusina nesla vubec otevrit a nasilne bych ji asi poskodila celisti.opravdu nevim jak na ni.

Pokusim se taky poradit. Možná budu mít divnej způsob, ale funguje mi. Když má želva zatáhlou hlavu a vy tekutej panacur... jde se dostat ukazováčkem do tlamy tak, že nehtem rejdíte mezi čelisti a nakonec želva povolí. Špičku ukazováčku necháte v tlamě a koutkem tlamy panacur vstříknete. Občas je potřeba někym druhym, aby podržel jednu tlapku, aby jste měli víc prostoru. Možná, trošku stresová akce, ale za pár vteřin hotovo. U dospělý pardálky to samozřejmě nepujde, ale u menších jo.

samozrejme se mi po dlouhem dloubani a stourani pardalku podarilo zdolat ,ale tlamku jsem musela otevrit malim pilnickem/to bylo poruce/.hlavu mela na pul vystrcenou.jenze kdyz uz se mi to tak nak darilo,tak jsem ji ten panacur zacala to te tlamicky vsrikovat a ona to stejne skoro vsechno vyplivla ven,takze ani nevim kolik leciva do sebe dostala,asi ma v krku nakou zaklopku jak vodni zelvy,proste kdyz nechce tak nechce.jinak podle veterinare mela zelva dostat 2ml/kg panacur 2,5%.zelva ma 750g.

2 ml/kg 2.5 % panacur? To se mi nějak nezdá - já používal 100 mg/kg, to je dvojnásobné množství (ve 2 ml 2.5 % je 50 mg) a pak to účinné bylo. Používal jsem prostě zlomek tablety - dělají se 250 mg, tedy 125 mg půlka, cca 80 mg třetina atd. Tableta je tvrdá a dá se při vztaženém krku promasírovat tak, že projde dovnitř za hltanovou záklopku.

To je v podstatě nesmyslné opatření - jednak musíte nejprve přerušit eventuální reinfekci - tedy zajistit, že se s jistotou nedostanou k vajíčkům z výkalů atd. tedy opakovaná a velmi četná výměna vody a substrátu. Opakovat se to musí aspoň jednou (odstup cca 6 týdnů), lépe dvakrát, aby se zachytili červi, kteří se vylíhli z vajíček spolknutých zvířetem někdy v mezičase (na 100 % takoví budou, pokud tam infekce už je). Vajíčka nejsou citlivá na odčervovací léčiva.