Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem problémy s novou korytnačkou

Dobrý deň,
mám takú otázočku. Kúpila som si suchozemskú korytnačku zelenkastú. Ako začiatočník, som z nej mala veľkú radosť, tak som si začala hľadať na internete všelijaké články a čítala knižky. A tak som zistila, že asi s mojou novou korytnačkou niečo nie je v poriadku. Má vrúbkovaný pancier, je to buď pyramídovanie alebo rachitis.
Pancier sa mi zdá mäkký. A ešte na spodnej časti panciera má také vrúbky, ako keby škrabance.
To je spôsobené nevhodným substrátom?

Začala som z toho byť trošku nervózna. U mňa má korytnačka UV žiarenie, dávam jej aj vápnik v podobe
podrvených vaječných škrupín, ktoré pridávam do krmiva - to tvorí zmes čínskej kapusty, sena a nastrúhanej
mrkvy. Korytnačka vyzerá byť inak v poriadku, pekne papá, je aktívna.

Celý tento problém ma dosť mrzí, pretože som ju kupovala od otcovho známeho, chovateľa. Mám od neho už aj
Agamu bradatú a s tou nebol žiadny problém.

Zaujíma ma, či je možné,že by sa tento problém časom vyriešil a tieto deformácie zmizli? Korytnačka má teraz 3 roky a 10 cm. Mala by som s ňou zájsť k zverolekárovi? Alebo sa to dá riešiť aj doma správnym chovom a stravou?

Ďakujem za odpoveď

Pokud má již želvík změny na krunýři tak ty už se nezmění, nicméně bych mu dopřála správné podmínky v chovu aby se stav nehoršil. Jestli s ní zajít k veterináři nemůžu takhle na dálku posoudit.
Nezmínila jsi se jak je želvička stará, pokud je letošní může mít ještě pružné bříško, taky nevím co si úplně představit pod pojmem "vrúbkovaný" krunýř, želvy nemusí být dokonale hladké ani v přírodě...Možná by napověděly fotografie...
Jinak správné informace o chovu lze nalézt např. na www.zelvy.wbs.cz