Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Gekko vittatus - líhnutí

Ahojte,
včera ve večerních hodinách se nám vylíhl jeden malý vittatus, pěkné vánoční překvapení. Zejména z toho důvodu, že vzhledem k nestabilním teplotám na podzim jsem už vejce víceméně odepsal. Doba inkubace byla 115 dní, což není úplně standard.
Dnes se vylíhl sourozenec (116 dní), který byl přistižen takříkajíc při činu - viz. foto. Při tom jsem narazil na zajímavost (alespoň dle mě). Mládě, jak je dobře patrné z fotek, bylo ve fázi svleku. Nebo to je nějaká vaječná blána? Nejprve si "kůži" sežralo z předních nohou, pak vylezlo z vejce. Ve fázi "sušení se" pak ze sebe strhalo zbytek, který taky sežralo.
Zajímalo by mě, zda je to běžné? Nikdy jsem mláďata nechytil při líhnutí, tak to nedokážu posoudit. Jen jednou jsem našel v teráriu mládě s přischlou "blánou" na hlavě, a ikdyž jsem ji odstranil, po několika dnech uhynulo...

Jinak omluvte kvalitu fotografií, nebylo moc času a prostoru, navíc se mlžil foťák:-)
[http://img35.imageshack.us/img35/3614/vittatus003. jpg]
[http://img705.imageshack.us/img705/1863/vittatus00 9.jpg]
[http://img121.imageshack.us/img121/1826/vittatus01 1.jpg]

zdar:-D 115 dní není nic kritického.Vittaty lezou od 65dní-130dní,záleží dost na denních teplotách pokud budou od 25-34 s nočním poklesem na 21 a méně polezou někde okolo 100dní. pokud jim třeba tolik netopíš tolik přes den je 115dní průměr.Takže tak.:-)

OK, mě právě dřív lezli okolo 2,5 měsíce, tak už jsem těm vejcím nedával moc šancí...a co ty svleky? To se svlíkaj hned při líhnutí? Třeba je to běžný, já netuším:-)

EDIT: malinko jsem googlil a pár autorů uvádí inkubaci okolo 120 dní, většina teda 60-100 (stejně jako literatura, z které jsem čerpal)...tak jsem zas chytřejší;-) Díky, Pavle...

zdar:-D jěště k tomu svleku tak to je zcela bežné.Jen taková hloupost"pošukárna" na závěr,já mám na všechny vejce co se lepí a to i do rohu udělaný ze sítek krabičky.Do nich vložím rašeliník ,plesknu je přes vejce a občas porosím.Hlavní výhoda je ,že nemusíš nahánět Nzky po bedně a ostatní spolubydlící si na nich nepochutnají(myšleno obecně,pro ty kdo chová více druhů pohromadě).Měj se

OK. Ad požírání - vím, že se síťky dělaj, ale zatím jsem vitáty našel vždycky v klidu se vyhřívat vedle dospělejch, kteří neměli tendenci si zakanibalit...třeba jsou akorát zakrmený:-D Někdo tvrdí, že se žerou, někdo zas, že zrovna vitáti ne...já ještě takhle nepřišel o žádný mládě. Samice akorát vždycky sežere prázdnou skořápku... Vzhledem k jednoduchýmu zařízení terka není odchyt NZ do krabičky problém...i tak díkes;-)