Wufeng - nevím, co Vás k takovýmto závěrům vede. Je to naprosto přirozené. Želva, po zhasnutí zdroje vyhledává teplé místo, aby si zachovala delší dobu vyšší teplotu. Substrát a celé okolní prostředí postupně chladne a želva si tak ponechá delší dobu vyšší teplotu. Je to stejné, jako v přirozeném prostředí. Želva využívá podvečerní slunce, které již tak nepálí a do západu se do poslední chvíle vyhřívá, aby načerpala více tepla na chladnější noc.
Asi jim svítíte tedy moc krátce nebo mají málo tepla, když se potřebují ještě večer nahřát. Moje želvy spí pravidelně mimo žárovku. Když se jim ráno rozsvítí, vylézají se nahřát a nažrat. Pak buď různě popolézají či pochrupují a odpoledne postupně mizí v úkrytu kde i pak nocují. Když se jim vypíná žárovka, tak většinou už ani žádnou nevidím, protože jsou zalezlé.
Pokud máte ověřené závěry k tomu co tvrdíte, že želva a především mláďě, které vyhledává v podvečerních hodinách teplý úkryt pro přečkání noci je jev, který ukazuje, že se želvě nedaří a někdy to vede k úmrtí, pak je prosím zveřejněte.
Třeba letos mám dvě hermanky, které už od vyklubání nejeví příliš vitality do života. Obě se chovají přesně, jak jsem popsal výše. Polehávají blízko žárovky po celý den, nemají se snahu ani zahrabávat a ikdyž žerou, tak je na nich vidět, že prostě nejsou v normálu. Jedna už uhynula. Druhou ještě mám, ale moc šancí jí nedávám. Stejně se mi to jeví i u jíných Testud. U elegansek tam bych to viděl jinak. Ty se někdy zahrabávají na noc blízko žárovky a jsou OK.
Tyhle pozorování, ale platí samozřejmě pro můj případ a podmínky ve kterých je chovám. Pokud u vás zůstávají pod lampou, tak to samozřejmě nemusí znamenat, že uhynou. Třeba tam máte opravdu jen více chladno a jim pak nezbývá než zůstávat blízko u zdroje.