Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nemoc chameleona?

Ahojte,
mam problem...:i: Mám samici chameleona jemenského,cca 6 měsíců stará. Zničeho nic ji začal konec ocasu černat a zcvrknul se...Vypada to, že se problém šíří dále k tělu chameleona. Spalenina to nemůže být, nemůže se dostat k žárovce... Prosím poraďte čím by to mohlo být, popřípadě čím to léčit...
Viz foto...
Děkuji za brzkou odpověď.

Mohu se ještě jednou zeptat??? Určitě to bude NEKROZA, potvrdil mi to i chovatel...Volal jsem však veterinařovi a ten do operace nechce jit, chce to zkusit mastmi apod...Chovatel mi však řekl, že to nezabere, jedině zkrátit ocas...Mám jit do těch mastí, popřipadě léku...???Připomínam, že se jedná o cca samici po druhém porodu, cca 8 měsíci starou...

Na nekrózu ti žádná mast ani lék nepomůže - je to mrtvá tkáň, tu už k životu neprobereš. A vzhledem k tomu, že to může docela rychle pokračovat, rozhodně bych minimálně konzlutoval situaci u veta-odborníka. Postupuje to dál ke kořeni?
Já nejsem doktor, ale rozhodně asi bych vůbec neotálel s tím dát to pryč.

Taky se priklanim k tomu to smiknout, neni na tom nic, vezmou se nuzky a normalne se to uvali. Popr by se to mozna dalo podvazat a nechat upadnout, ale vzhledem k tomu problemu, nevim, jestli by ta nekroza nepokracovala. Imho kdyby se to udelalo i s kouskem zdravy tkane...No, radeji neexperimentujte a nejdete veta, ktery bude ochotny to udelat. Souhlasim s tim, ze se to mastickama lekama nespise nezastavi. Spis chamika poslete do kopru.Takze resit

vezmou se nuzky a normalne se to uvali

:-D Nůžkama teda chudák chameleon. S doktorem jme to provedli tak že jsem se za ním stavil, podržel chama, on mu ocas ,,skrátil´´ skalpelem s tím že vzal i kousek živé tkáně a následně to vypálil jakousi mašinkou aby uzavřel cévky. Zákrok ani ne na 5 minut. Odkud jsi?

Neznam presne anatomii chamiku, nicmene napriklad u psu pri kupirovani ocasu se musi dodrzovat postup, kdy se ocas kupiruje tak, aby nedoslo k zasazeni michy v ocasnich obratlech. Jak rika MadMike, cim blize k telu, tim je vetsi sance zasazeni michy a tedy se zmensuje sance na uspesnost chir. zakroku

Mícha končí u psů v oblasti posledního bederního obratle, takže při kupírování ocasu k jejímu zasažení dojít nemůže :) U chamíka - samce je blízko u těla spíš riziko zasažení hemipenisů. Ale samozřejmě je dobré ocásek amputovat co nejdřív i s čásí ještě nezasažené tkáně. Většího chamíka je asi na amputaci ocasu lepší přispat a dát tam pár stehů, u menšího zvířete bych to asi amputovala bez anestezie a příp. krvácení zastavila kauterem. Pro jistotu bych aspoň na 5 dní nasadila antibiotika.

Já vím, jak vypadá cauda equina, mám sice už pár let po zkoušce z anatomie, ale tohle si ještě pamatuju :) Ocas je samozřejmě inervovaný právě nervy odstupujícími v oblasti cauda equina, ale mícha už to prostě není. Když je potřeba, tak se u psa dá amputovat ocas i úplně u kořene.
Abych řekla pravdu, tak si teď taky nejsem jistá, kde u ještěrů přesně končí mícha, musím se schválně zítra podívat. Ale u chamíka bych se na ocase opravdu spíš bála až o hemipenisy než o míchu, teda u samce.