K "vodním" anolisům (nedělá jim problém plavání nebo potápění) patří například Anolis vermiculatus (ten je ale na dané podmínky možná moc velký (samci 35 cm)), Anolis bartschi (samci do 30 cm, ale tohle je navíc ještě "jeskyňo-vodní" anolis, světlo moc nemusí). Tyhle dva jsem dřív občas vídával i v inzerci. Dále třeba Norops aquaticus (do 20 cm) a určitě i další druhy žijící v blízkosti vodních ploch a potoků (anolisů je přes 300, všechny neznám ).
Že by anolis rytířský patřil zrovna mezi plavce jsem teda ještě neslyšel, ale můžu se mýlit. Já už bohužel (nebo vlastně naštěstí) dva roky teraristické inzerce nesleduji, takže jaké druhy anolisů se v současné době dají běžně sehnat netuším, a už vůbec jestli se teď (ne)prodává něco z menších "vodních" druhů, kde by nehrozilo vyžírání rybek nebo krevetek z akvárka a přitom by tomu druhu naopak ta voda vyhovovala. Teoretizovat tady nad všemi potenciálními "vodními" druhy nemá moc smysl, spíš byste si musel zjistit co se teď prodává. Ale ti karolíňáci (anolis rudokrký) by tam teoreticky taky mohli v pohodě vegetovat - ale to Vám tady prostě nikdo nezaručí, protože podobný nápad nejspíše ještě nikoho nenapadlo realizovat .
Anolisové rozhodně velmi potřebují vlhko a rosení (každý den). Jestli je nad akvárkem nějaké "jiné" vlhko, to neumím posoudit.
Jinak nechápu proč jednoduše v tom volném prostoru, kde nad tím akvárkem chcete udělat nástavec 80 x 60 (40)x 20 cm, prostě místo nějakého propojování neuděláte normální samostatné terárko?