Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem terarijní stojan vhodné rozměry terárií???

Zdravím, do jara plánuji zbudovat další stojan pro šupináče. Co v něm bude bydlet, je víceméně jasné, otázka je velikost terárií?
Terária by měla být takto: 4x 60dx60vx40š- pára calyptrátů, pára f. pardalis, pár p. grandis,+ jedna rezerva a 3x 40dx60vx40š- 2x odchovy a 1x r. ciliatus.
Otázkou je: bude problém soužití f. pardalis páry nebo je lepší rozdělit je? U jemenů to je celkem nekonfliktní soužití. Pro grandisy a ciliaty mi příjdou moje rozměry celkem luxusní ale v doporučují se jako minimum. Řešení může být taky: 9x 40x60x40 a pardalise a jemeny mít zvlášť.(energeticky by to bylo trochu horší- UVB a světlo + ohřev pro všechny chamy samostatně rozměrově ve finále stejně)Grandisky by si pohoršily.
Jaký máte názor? Díky

To je odvaha :-D ja mám jemenákov oddelene a každý má terárko 90x50x90 = DxŠxV a aj tak sa mi to zdá malé a ty chceš do tak prtatých terárii napchat pár 3-[ Podla teba sú jemenáci nekonfliktný v páre? možno ano ale v teráriu aspon 100x80x150 a nie v takej škatulke kde si budú stále na očiach a nebudú sa moct jeden pred druhým schovat.

Nemám problém s chovem 1,2 ch. calyptratus dohromady, samice samce v pohodě vydýchají, oplozené snůšky a jediná šarvátka je jednou za 3měsíce když se chce samec pářit, kopuluje 1-4x a pak ho samice zažene na druhou stranu a je klid,samice se tolerují a pomalu si lezou po hřbetech, jinak stačí mít dobře rozložený teploty, aby si každej našel místo. Terárium je jiných rozměrů ale objemově stejné 150l. Takže to jde. Ano rozměry se pro chamy doporučují větší, ovšem Nečas pro pardalise uvádí minimum těch 40x60x60 pro jednoho samce, a jestli si dobře pamatuji viděl jsem fotky i na vlastní oči chovat v menších (40x40x50-60 jeden)samozřejmě si v páru musí zvířata sednout, s pardalama nemám zkušenosti. O půlku menší velikosti terári jsem viděl i pro grandisy a ciliáty. Což jsou docela aktivnější zvířata-nažranej chameleon sedí klidně celej den na jednom místě jestli tam má optimální podmínky a nic ho neruší. Nejspíš tedy zvolím pro každého pardalise jedno 60x60vx40 a pár jemen do 80x60vx40 vedle cilíků 40x60vx40.

pár jemeňáků do bedynky 80x60vx40 dyt to je blbost...o chameleonech se vsude pise ze to sou silne teritorialni zvirata...a to ze dobre rozlozis teploty v tak malym terarku ¨nwm nwm aby se mohli vyhřívat a zároveň aby jeden druhym nebyli ruseni...(musi ti nekde vzniknout teplotni gradient a v tak malym terarku o dvou žárovkách fkt nwm) tohle terarko je hraniční i pro jednoho dospělého samce