Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov rodů Homopus a Psammobates

Zajímá mě, zda se v našich soukromých chovech vyskytují druhy těchto rodů, jaká je šance je sehnat, za kolik a případně, je-li znám již nějaký odchov u nás.Samozřejmě pokud má někdo praktické zkušenosti s chovem tak je též uvítám...

Hádám, že autor je nějaký provokatér. Homopus, zvlášť druhy v Jihoafrické republice endemitické jsou obecně považovány za majetek Jihoafrické republiky a mohou být pouze zapůjčeny do některé ZOO, možná trochu jinak na tom budou zvířata z Namibie, ale pochybuju. Psammobates bude něco podobného, možná trochu míň chcípají.

Konkrétní zkušenosti prakticky nikdo nemá z dobrého důvodu - legálně se prakticky snad ani nezískají, ty, co sem někdo dotáhl, nejčastěji uhynuly buď na chybné prostředí v teráriu, špatně zvolenou dietu (poměr vápníku k fosforu je u rostlin, které v JAR přicházejí v úvahu jako živné, je cca 10-ti násobek vápníku k fosforu - u naší zeleniny je nejlepší poměr 1.5 ku 1 obvyklejší je bohužel nadbytek fosforu, u pampelišek tuším 2 - 3 ku 1) nebo na infekce přenesené z jiných druhů želv (zdají se být extrémně citlivé na mykozy, mykoplazmata, herpes-like virus a další podobné mrchy, zvláště z horních cest dýchacích). Jediný, kdo je tady má delší dobu se všemi náležitostmi, je ZOO Praha, kam jsou zapůjčené prostřednictvím Victora J.T. Loehra, který je má tuším všechny oficiálně pod palcem (chce to holt seštudovat články z časopisů jako je African Herpetological News, African Journal of Herpetology nebo aspoň z Homopus Research Foundation). Mnohem reálnější je zkusit na terraristik.com koupit mláďata Pyxis arachnoides, nejsou k dostání aničasto ani levně, ale jsou aspoň jakž takž normálně dostupné. Já taky neuvažuji o Asterochelys yniphora nebo Pseudemydura umbrina, protože to prostě nejde.

S tou choulostivostí to prý minimálně u Psammobatů není tak hrozné a s potravními nároky také ne...Jen je sehnat...Na Terraristiku někdo nabízel P.tentorius, ale pouze jeden kus...O P.arachnoides zájem nemám, možná tak ještě o planicaudy...