Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Holubi x želvy

Dotaz asi pro JaBulu (a jiné zasvěcené) : Chystám se vytvořit nový výběh pro hermanky. Cca 5 m od něho je holubník + voliéra. Mohou kokcidie, trichomoniády, popř. salmoney od holubů ohrozit želvy T.h.b. ? Holubi by se do želvího výběhu vůbec nedostali, ale volně lítají k holubům drobní pěvci strnadi, vrabci polní, etc. Díky.

No nejsem žádnej parazitolog..., ale myslím že NE! Většinou platí pro parazity a mikroorganismy nepsané pravidlo, že druhy co jsou v teplokrevných živočiších nejdou na studenokrevné! Takže bych strach neměl! ;-)
Ale je to jen můj názor, každopádně moc druhů co je na plazech a zároveň na ptácích asi nebude...

Co se tyka kokcidii, ty jsou vysoce specificke, takze tam prenos nehrozi urcite, u trichomonad v podstate taky ne, se salmonelou - tam by mohl byt problem, nicmene pokud nebudou holubi latentni nosici a zelvy neprijdou masivne do kontaktu s jejich cerstvym trusem, tak je to OK. Mate podezreni, ze jsou Vasi holubi nakazeni? Ona kokcidioza u nich docela vyrazne snizuje kondici (nevim jake plemeno ani za jakym ucelem holuby chovate), ta by se mela resit bez ohledu na vybeh zelv, trichomonoza specialne u holubu taky neni uplne ok. Zvlast u mladat byvaji velke problemy, ktere urcite neprehlednete. At uz by k prenosu mohlo nebo nemohlo dojit, bude (minimalne pro ty holuby) lepsi, kdyz pripadne napadeni parazity vyresite.

holubi jsou očkovaní

Tak spis by bylo dobre je na parazity kterych se obavate nechat zkontrolovat.
cim a proti cemu jestli se muzu zeptat se takovi holubi v souvislosti s parazity ockuji? mic takoveho neznam, ale to muze byt samozrejme i tim, ze proste nejsem holubar.

1)kokcidióza - Sulfacox ,
2)Difterióza - Ovodifterin
3)trichomoniáza - Metrozol, Trichobion
4) škrkavky - Aldifal ,
5) salmonelóza - Salgen
6) herpesviróza, paramixoviróza -Colinak NH,Pharmavac columbi 2
nejpromakanější to mají "pošťáčkáři" - největší možnost nákazy při "košování" na závody...(1000ce holubů od 10tek chovatelů:.( )
já mám očkováno na 1,3,5,6,

Tak takhle jo, ovsem ty preparaty na kokcidie, cervy a bicikovce patri spis do kategorie leciv jako takovych nez mezi vakciny jako je treba zrovna ta proti virozam. Nic na tom nemeni ani fakt,ze se casto podavaji preventivne. Koukam, holubari to taky nemaji jednoduchy :-)