Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nemocný chameleon?

Ahojda, moc prosím, potřebovala bych poradit. Asi měsíc mám páreček 2 měsíčník chameleonů jemenských. Dnes je však samička nějaká divná, celý den leží na větvičce, shrbená. Ráno žrala normálně - 3 cvrčky. Když ji dám ven, tak leze normálně, barvu má také pro ni typickou - světle zelenou. Není ani nafouknutá, jen leží přikčená na větvičce. Nevím, jestli je to příznak nějaké nemoci, nebo se pouze vyhřívá a odpočívá. Terárko 2x denně rosím, sameček pije ze stříkačky, samička však nikdy. Pít sem ji ještě taky neviděla. Nechci nic zanedbat. Předem děkuji za názory a rady. Přidávám fotku, není moc kvalitní, ale myslím, že to hlavní ukazuje.

Bez toho aniz byste popsala podminky chovu, si bohuzel nikdo radu z prstu nevycuca...
EDIT: z toho co vidim, ze dost dobre mozne, ze tak blbe lezi, prave proto, ze je nucena sedet na obrovskem kmenu, ktery takhle musi objimat. chamikum patri daleko tenci vetvicky, ktere muzou sevrit svyma prstovyma klistkama.

Terárium - 90x40x40 cm, z živých kytek tu mám potos a bambus,jinak umělý břečťan,žárovku Repti Glo 5UVB (26W),výhřevnou žárovku- Sun GLo (75W). 1 boční stěna a strop jsou zvenku pokryty zeleno-modrým kobercem. Na dně je kokosový substrát pro chameleony. Ty větvičky jsou v průměru kolem 2 cm - jsou spojeny s hlavním kemen, který je pouze jako kostra. Vlhkost udržuji přes den kolem 40%, teplota u zářivky je kolem 33°C, u dna kolem 25°C.
Jinak na té větvičce, kterou jsi zde komentoval běžně sedávají a drží se normálně a takhle nepoléhávají. Do hodiny zašlu foto. Čekám až mi půjčí lepší foťák, z mobilu to je špatně vidět.
Chamíky krmím 2x denně - každému 8 obalovaných cvrčků na den. Ovoce zatím odmítají, ale občas se zakousnou do potosu, který mají živý v terárku. Rosím 2x denně. Samička mi dnes příjde trochu zpomalená (na to jak se chová obvykle).

To co popisujete za chov, nevypada nikterak hrozne, az na agitku ohledne svetel. Ke kvalite reptiglo se nevyjadruju, da se dohledat dost info vsude na netu. Jinak nechapu presprilis smysl koberce, to je jako zvenku dekorace teraria?Pro pohled lidi?To je irelevantni pro chov chamiku, pokud je to zevnitr, imho to pouze ztmavuje terarium,coz je nezadouci. kokosove vlakno pro chameleony je co?Lignocel? Krmite jak?Davate do misky, nebo poustite primo do teraria?

Tak nevím, ohledně toho světla všude byla jen kritéria na 26W a UVB. Je to tedy nějaký velký nedostatek? Nad teráriem je polička s velkou kytkou, chamíci tak pořád lezli na strop a snažili se k ní dostat. Místo u stěny oblíbili. Na této straně mám skříň a pokaždé, když jsem si tam pro něco šla, tak se jim to nelíbilo. Teď už se na strop nesnaží dostat a když jdu ke skříni tak jim to je jedno. Nepříjde mi, že by se tim terárium ztmavilo. Naopak si myslím, že se světlo více drží v teráriu než v okolí a chamíci se tolik nestresují.
Cvčky jim dávám do malé plastovové krabičky, takže nějací vylezou a zbytek zůstane uvnitř. Chamíci pokud mají hlad tak si zajdou přímo do krabičky, jinak si chytají po teráriu. Jejich dřívější chovatel mi řekl, že jsou zvyklí žrát sami.
Ten substrát je Lignocel.

Co jsem dávno koukal na měření UVB dopadly reptigla nejlépe z kompaktů a výbojkou by v tomhle terárku chmeleony upekla. Co vím tak před pár lety všichni strkali do terárek k chameleonům lineární uvčka který jsou ještě horší. Koberec jestli to chápu je zvenku místo pozadí a jako izolace.
Větvičky určitě ovšem daleko menší větší část cham musí obejmout prsty jak psal redsnake! samice má dle fotky plné břicho- jestli je podklad lignocel a krmíte navolno tak Happy- ucpaného chameleona jsem už viděl a nic příjemnýho to není. Mohlo by to být příčinou problému. Vhodnější je jemný písek popřípadě smíchaný s rašelinou. Nehrozí ucpání zvířete -občas písek pojídají pro pasážování potravy střevem, a viděl jsem chameleona baštit i vlhkou rašelinu.

To Redsnake : omlouvám se za nepřesné vyjádření... vetvičku mají asi 15 cm pod tou výhřevnou a z listů u kytky se dostanou nejblíž na 8cm od ní. Substrát tedy změním - ačkoliv na zem ni nelezou.(pouze když se zdržím a oni mají opravdu hlad)
Jinak co si myslíš o jejím zdravotním stavu?Mám tedy podle předchozího doporučení znížit dávku cvrčků?

Takže změnit žárovku, změnšit větvičky (jsme právě měli strach tam dávat menší větvičky), snížit denní dávku cvrčků- každímu dávat třeba jen 5 denně? Nebo raději 1 denní hladovku (nevím, jestli je to u 2 měsíčních chamíků vhodné)? Nám právě bylo řečeno, že se dává písek nebo lignocel.takže přimíchat trošku písku na pročištění?

Repti-glo kompakty jsou docela v pohodě, jenom mám pocit, že jim přetápíte, na to relativně malé terárium je příkon 100W docela vysoký, spíš než značku kompaktu změňte příkon u té topné žárovky. Lignocel vyhoďte, dokud je čas. Krmte, kolik sežerou, v tom problém není. Tenší větvičky je určitě potěší, na té rouře nebude žádná radost vysedávat. Omezte rosení, není to pralesní tvor. Sledujte samici, jestli se vykálí, přijde mi nafouklá. Hladovka určitě neuškodí, jeden den to ani není hladovka, ale jinak krmte, kolik vezmou.
Když samice nepije ze stříkačky, zkuste čistý, měkký mokrý štětec, třeba se aspoň olízne. Jinak mám pocit, že potos je jedovatý, já ho ke zvířatům nedávám.

S potosem problém není, vim o chamech co ho baští a ok, já ho u nich nemám, nerostl by v tom suchu. okus rostlin je zvíšený právě pokuď zvíře nemá možnost se napít. U malých chamů cca do 4 měsíců není problém rosit jednou denně, ale tak ať se to vyvětrá a nemaj tam tropiko.
Taky doporučím vyhodit lignocel, asi jsem to dřív nenapsal- obecně jsou s ním dost problémy- já ho používám jen u švábů ať maj kde vrtat.
jinak jak píšete krmit a sledovat defekaci. Snad bude ok.