Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Leguán má tiky?

Zdravim,
Uz dlouho si vsimam, ze muj legous ma obcas tiky v hlave - nekolikkrat denne. I kdyz to muze na prvni pohled prijit nekomu smesne (viz link na video), tak jsem se nekde docetl, ze pricinou muze byt nedostatek selenu (?).
To co je na videu, je slabej odvar, obcas tou hlavou mlati docela solidne.
Setkal se s tim nekdo?

PS: zde je odkaz na video, nepovedlo se mi upnout na imageshack, ani na ulozto.cz, ani prilozit jako soubor zde na poradnu, proto ukladam na edisk.cz
http://www.edisk.cz/stahni/52081/legous.MPG_6.99MB .html

Nedostatek selenu způsobuje svalovou dystrofii, nebudu to tu příliš rozebírat, jen řeknu, že mláďata na to mohou zemřít a to se týká všech zvířat, ne jen legů. Nejcitelnější jsou problémy u hospodářských zvířat. Ve většině míchaných vit-min směsí Se je. Taky to může způsobit akutní nedostatek vápníku.
PS: Video jsem neviděl.

EDIT: Když by šlo o Ca, tak by docházel k záchvěvům prstů, tam to většinou začíná.

Uroboros: Vapnik by mel bejt ok...svitim Megaraykou 120W, pravidelne davam vitaminy a CaCO3.

Johnny: Jak jsem psal, je to jen slabej odvar...obcas tou hlavou cuka docela dost...vypada, ze je z toho legous sam dost zarazeny.

Jeste jedna vec...poslednich par dnu si vsimam, ze ma pootevrenou tlamku. Jak na vyhrivaci policce, tak jednou za cas i kdyz spi.
Prehratim by to nemelo byt...tak telo tam zas nema. 10cm nad polici ma kolem 35 C
Prikladam fotky

EDIT: Pri vyruseni (pohybu kolem teraria) tlamku vetsinou zavre, ....a nema ji otevrenou vzdy, jen obcas

Zdar, kolik mu toho vápníku dáváš a jak často? byočko...
Když jsem začal používat u leguánů UV (myslím koupi prvních výbojek), tak měli ze začátku o dost větší spotřebu vápníku než se to ustálilo. Teď přes zimu toho z potravy moc nevycucne, takže mě napadá, jestli to opravdu nemá souvislost.
Ale spíš netušim - videjo jsem viděl a mám na to stejnej názor jako Johny, ale když říkáš, že je to slabej odvar - já to u svých zvířat nikdy nepozoroval, ale už jsem na fórech tenhle dotaz několikrát viděl - vždy bez vyřešení :-|

kolik mu toho vápníku dáváš a jak často?

jednou az dvakrat tydne mu lehce "obelim" zradlo jak uhlicitanem vapenatym, tak "letnimi" vitaminy - takova velice solidni spicka jidelniho noze.

Když jsem začal používat u leguánů UV (myslím koupi prvních výbojek), tak měli ze začátku o dost větší spotřebu vápníku než se to ustálilo

Ja uz mam vybojku tak 3/4 roku :-)

ale když říkáš, že je to slabej odvar

ono je to tezke zadokumentovat, fotak mam vetsinou po ruce, ale nez ho clovek zapne, tak uz je po. To cukani je otazkou max. 5. vterin.
Zkusim byt pohotovejsi a dam sem pak hodnotnejsi video

Ja uz mam vybojku tak 3/4 roku :-)

ajo :-) sem nějak zapoměl...

Víš co, zkusil bych mu dávat nějakou dobu víc vápníku - kliďo 3x týdně a uvidíš - nic tím nezkazíš a aspoň vyloučíš tu možnost.
Napadlo mě ještě něco nervovýho původu - to by mohlo upravit béčko - klidně pangamin.
Ale jsou to jen takový dohady... možná bych měl radši držet hubu :))

Ta otvorena tlama - ma dost vody? Možno je smädny,ti moji niekedy piju priamo z rozprašovača aj ked maju dostatok čistej a pitnej vody v miskach len na vodu.Môže byt kludne aj prehriaty,niekedy su normalne lenivi zliezt sa schladit a radšej otvoria papulu.Vitaminy môžeš kludne prstami poprašit po potrave a hlavne v zime aj 3 x tyždenne.

Zuby tam ma.. Nevim, jazyk je takovy naruzovely, v tlame ma trochu slin, ale nevim, jestli se mu nesebehly kvuli rukole :-)

Jinak prikladam dalsi video, kde skube hlavou...uz jsem asi zjistil, proc to dela. Podle me, je to jakasi reakce na stres...Vetsinou zacne hlavou skubat, kdyz na sebe koukame...Jestlize kouka zdi, nebo nekde kde se nic nehybe, je vse v poradku....v okamziku, kdy si vsimne, ze ho sleduju, tak tou hlavou zacne šít. Nemuze se jednat o nejakou nerovou poruchu?

Vsiml jsem si, ze posledni dobou jenejakej divnej, ma takovy nepritomny pohled...Je pravda, ze jsem mu nedavno nad policku hodil jeste 150W halogenovou vybojku, ktera sviti 12h denne. Krome toho mu 9 hodin denne svitim na te same policce 120W Mega Raykou. Kdyz nepocitam, ze se jde na jinou polici 4x denne nazrat a koupani 1x denne ve vanne, tak tam je vyvalenej celej den- pres 40 C tam ale opravdu nema.

http://www.edisk.cz/stahni/45177/MOV02378.MPG_5.98 MB.html

Pokial nie si daky bosorak alebo šaman,neviem prečo by mal mat z teba tiky.Možno je to len spôsob ako chce s tebou komunikovat,je to normalne.150 W halogen moc tepla neda-myslim metalhalidovu vybojku.Skôr ta 120w ho prehreje a nesviet s nou vkuse 9 hod,ale rozdel to na 2 časti,dopoludnia - daj 2 hod .pauzu a zas poobede.

Ta tlama se mi zdá docela ok. Díval ses i víc dovnitř/hlouběji? jestli tam nemá něco, co tam evidentně nepatří.
Každopádně bych mu určo zvýšil přísun Ca a možná i vit. jak psal Uro. A uvidíš.

150 W halogen moc tepla neda-myslim metalhalidovu vybojku

Esi spíš nemyslel lineární halogen, to se mi zdá pravděpodobnější :-). To je jedině dobře, že jsi to tam dal, ono dospělýho lega 120w UV výbojkou ani neuhřeješ.

To bys neveril, jaky problem je sehnat v lekarnach cisty CaCO3

Dá se to koupit běžně v krmivech pro hosp. zvířata, ale pod 5kg jsem balení neviděl.
Pangamin - koupil jsi tablety? nebál bych se 1-2x drcený tablety týdně. Ale balení pangaminu bude mraky od různejch firem - netuším co tam kdo ještě přidává nebo nepřidává...

takove prodejny u nas moc nejsou

tak to by ses divil, prakticky jsou v každym městě i vesnici, jen o nich nevíš, protože se nezajímáš o

hosp. zvířata

Jinak, dopovat čistý CaCO3 je bez D3 a P skoro k ničemu a s přílišnýma dávkama zvířeti zajistíš ledvinové kameny...
Ještě jedna věc, i přes UVB osvětlení podávej vit D (stačí 1x za měsíc), ono totiž díky UVB dochází k syntéze na D3 a ten je vstřebatelný, ale pokud v potravě není, tak nemá z čeho, ono u lega je to docela problém protože v zelenym se ho příliš nevyskytuje, teď určo zase někoho pobouřím, ale taky mu můžeš jednou za měsíc či dva hodit myš, či ještě líp nějaký hmyzáky :-)
Ad tablet pangaminu, nic bych nedrtil, je lepší mu tabletu šoupnout do tlamy a hotovo

tak to by ses divil, prakticky jsou v každym městě i vesnici

Přesně tak.

ono totiž díky UVB dochází k syntéze na D3 a ten je vstřebatelný, ale pokud v potravě není, tak nemá z čeho

Nesouhlasím, buňky kůže mají schopnost vyrábět provitamin D, kterej se za působení UVB velmi rychle mění na previtamin D. Ten se pak pomalu izomerizuje za působení tepla na vit. D3... Pokud máš dostatečný zdroj UVB a teplo, není potřeba vit.D3 dodávat synteticky.
Já leguánům (nejen) vit.D3 nepodávám už přes 3 roky a valí suprově (krom toho, co mají ve stravě, kde téměř chybí živočišná složka, ten drobek co je v roboranu ani nepočítám) :-p

teď určo zase někoho pobouřím

Jsem naprosto v šoku :-D (kecy) - zajímavý je, že legoši, kteří na to nejsou zvyklí - jako třeba ti naši, pak živočišnou bílkovinu naprosto odmítají. Zkoušeli jsme jim nabízet už leccos kromě dospělejch myší a nic nechtěli. Stejně jako trndové, který máme ze zoo, kde jim hmyz nepodávali. Nabízím jim od zofáků po sarančata všechno a nic nechcou - až mi to dělá starosti :-|

edit: tou živočišnou bílkovinou jsem myslel hmyz a malý obratlovce, tvaroh, sýr apod. by žrali na kila, ale to jim pravidelně dávat rozhodně nehodlám. Sorry za OT.

Nesouhlasím,

Jak říká mistr: Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat. :-D

Já leguánům (nejen) vit.D3 nepodávám už přes 3 roky a valí suprově

beru, já když začínal, neměl jsem o nějakém D3 ani páru a odchoval jsem 3 generace jemenů pod obyč žárovkou

ten drobek co je v roboranu ani nepočítám

a z vitamínů dostávali jen roboran pro exoty ;-), nikdy žádnej problém s růstem, rachitidou a podobně, dnes už bych to nezkoušel...

zajímavý je, že legoši, kteří na to nejsou zvyklí - jako třeba ti naši, pak živočišnou bílkovinu naprosto odmítají

řekl bych, že spíš odmítají lovit :-), hádat se nebudu, studie znám, ale taky vim, že leguán jej popelnice co sežere vše, jinak když je mam venku, tak se vrhaj na vše co se hne, ale každý zvíře jiný...

tou živočišnou bílkovinou jsem myslel hmyz a malý obratlovce, tvaroh, sýr apod. by žrali na kila

bacha, D je prakticky v jakémkoli živočišném tuku a v sýru, tvarohu apod. je tuku sakra dost :-)

PS: Tuhle diskusi, už jsem spolu jednou vedli. ;-) Víš, že já k chovu legů přistupuju trochu jinak...

Stejně jako trndové, který máme ze zoo, kde jim hmyz nepodávali. Nabízím jim od zofáků po sarančata všechno a nic nechcou

a pritom nektera mladata byla nakazena cervy, kteri nutne musi mit mezihostitele (vetsinou potemnikovite brouky), takze v prirode jeste jako prckove (nejcasteji tohorocci) nutne museli nejakou zivocisnou slozku prijimat. Co vim od nekterych chovatelu, tak u trnorepu pry vyznamne stoupa "chut" na zivocisnou bilkovinu u samic ktere tvori vejce (samozrejme, je to logicke). Zatim co v jinem obdobi roku si ji dospela zvirata vubec nevsimaji, rozmnozujici se samice se v danem obdobi muzou po hmyzu nebo mysatkach utlouct. Neco podobneho jsem videla i u leguanu, kde naparena samice sezrala odrostla potkanata pripravena pro zelvy, ackoli v jinem obdobi roku o ne zajem neprojevovala...

Jabula: Díky za info, letos od nich ještě nic nečekáme (ale nezlobili bychom se...), takže možná prostě jen není chuť. Holata jsem nezkoušel, tak to prubnu - s citem.
Ty živočišný bílkoviny v době intenzivní tvorby vajec u "býložravců" asi mají něco do sebe. Pořád jsem ale na tohle téma nějak rozpolcenej :-), to už ukáže čas...

Jak říká mistr: Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat. :-D

S tím nelze nesouhlasit :-)

bacha, D je prakticky v jakémkoli živočišném tuku a v sýru, tvarohu apod. je tuku sakra dost :-)

Jo jasan, ale to už radši do těch zvířat budu rvát švábi a myši. Zřejmě je to i tím, že jsou tyhle suroviny dělaný z mlíka a legové nemají enzymy na zpracování - zkrmováním tvarohu, sýra apod. dosáhneš podle mě jedinýho - dny. Což mám ověřeno in natura, ale tam to šlo ruku v ruce s nevyhovujícíma chovnejma podmínkama u chovatele.

PS: Tuhle diskusi, už jsem spolu jednou vedli. ;-) Víš, že já k chovu legů přistupuju trochu jinak...

Jasnačka, však já to beru :-) a vlastně za to jsem i rád, páč mám takhle info i "z druhý strany" :-)

Ještě jednou se omlouvám za ot.

cauec nechci zakladat novy vlakno, pořídil sem si leguana mel spaleninu a chybel mu kousek ocasu to sem vedel ,spaleninu sme mazali ted uz je sucha tak cekam jen az se svlikne:) ale objevili se mu problemy na nohach a ocase...jednu ma nateklou (foto1 a foto 2pro srovnani) na ocase ma pupinky (foto3) a na zadni noze malou vyrazku(foto4) co by to mohlo byt eventualne co stim delat? diky moc:)
[http://img190.imageshack.us/img190/1368/24599716.j  pg]
[http://img266.imageshack.us/img266/3373/29275684.j  pg]
[http://img41.imageshack.us/img41/6472/37371057.jpg  ]
[http://img391.imageshack.us/img391/1987/32190029.j  pg]
PS:ta spálenian vypada desne ...

Obavam se, ze to co mate za spaleninu je spis plisnove onemocneni umocnene nesvleky. Pred nekolika mesici tim byla v zasilkach importeru napadena pomerne velka cast malych leguanu a podle toho take dopadali. To, co ma leguan na bazi ocasu a na stehne bude velice pravdepodobne stejny problem. Projdete stranky MadMika, tusim, ze se tam pomerne podrobne rozepisuje jak tyto stavy resili.

Určitě souhlas s JaBulou.
Ty nesvleky za hlavou i na noze je potřeba co nejdříve, leč samozřejmě šetrně sundat - připrav si do lavoru nebo nějaké větší misky teplejší vodu (jak pro mimino), do té kápni buď betadine nebo hoď pár zrnek hypermanganu (aby se vytvořil růžový roztok, ne fialový, většinou stačí opravdu dvě, tři zrnka) a v tom leguána alespoň čtvrt hoďky máčej tak, aby šly ty nesvleky lépe dolů a snažit se toho odstranit co nejvíc.
Terárko naopak udržovat spíše sušší a hygienické (noviny, pořádně vydrhnutý větve).
I když to pomůže a bude to ustupovat (ty koupele opakovat nejlépe každý den) - rozhodně doporučuju nechat udělat biochem. na plíseň (vlastně bych to pokládal i za nutnost, ale uvidíš dle stavu), protože případná recidiva by mohla být ještě horší. Pokud se potvrdí nějaká plíseň, s antimykotikami se to pak léčí velice rychle, ale je to docela svinstvo, takže u takovýho mláděte je potřeba se striktně držet dávkování, které určí vet - specialista na plazy. My jsme podávali orálně Itrafugol a potírali Imaverolem.
http://www.reptile.cz/images/stories/igallery/sand y/large/5.jpg

ale jak to mam udelat stou nafouknlou nohou?

To stejný - zkus mu tu nesvlíklou kůži opatrně odstranit, stejně jako na krku. Alespoň v té pažní části, zbytek by mohl jít sám.
Ty pupeny jak říkáš - ty koupele by tomu mohli pomoct, dával bych bacha aby se to nerozlejzalo... Ty dva fleky na kořeni ocasu mu zkus taky sundat.
Ale jak řikám, jestli je to bakteriální mykóza, tak tě veterinář rozhodně nemine.

Jasně já mluvil o té přední noze, o té zadní - to co má na stehně viz: "Ty pupeny jak říkáš - ty koupele by tomu mohli pomoct, dával bych bacha aby se to nerozlejzalo..." Víc s tím teď moc neuděláš (ale nevím žejo, když si nemužu ani sahnout :-)). Vzhledem k tomu, že ten vet tě pravděpodobně stejně nemine, řešil bych teď primárně ten "předek".

diky moc dnes sem ho rozmocil a stahl mu co slo:) snad dobře...slo co v celku lehounce hlavne v oblasti ktera byla nejvic zasazena...ted se slunil aby pekne vyschl:) premyslim posypat mu to treba pudrem ? namazat framikoinem nebo nejakou proti plisnovou masti aby mu to neco nechytlo? terarko uz je zcela pripraveno:) jiank ta predni nozka uz ten otok nema ale je videt ze mu to nedelalo dobre protoze je docela slaba.chvilema az nehybna:( tak pockam jak to dopadne...diky moc zatim teda nei konec ale vypada to ted lip fakt dekuji.)dalsi zpravy podam :)

Ničím mu to nesyp ani nemaž (nevhodně zvolená mast může způsobit ještě daleko větší neplechu), jen dodržuj každodenní koupele (čím líp to bude vypadat, tím míň tam dávej toho hypru). Přední noha bude určo OK, oni ti legoši zase něco vydrží. No a tak za 10-14 dní uvidíš, jak moc se to lepší... legoš žere OK?