Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Leguan a skriply ocas

Zdravicko,
Dnes jsem nasel legouse se skriplym ocasem ve dvernich pantech teraria. Nevim, jak se to povedlo, neptejte se. Kdyz jsem ho nasel, ocas mel do jednicky (1) - proste sviral ostry uhel. Opatrne jsem mu ho vytahl...rana krvacela minimalne. Zlomene (?) to ma cca 15 centaku od konce... kdyz ma ocas ve vzduchu vodorovne, tak ten konec mu trosku volne vlaje...do praveho uhlu ale neni.
Ranu jsem potrel betadinem a v miste zlomeni vystuzil dlouhyma spejlema a ovazal jsem mu to izolepou. Viz obrazky. Sorry za kvalitu, trepaly se mi ruce :-)
Neudelal jsme blbost?

http://img144.imageshack.us/gal.php?g=dsc02390w.jp g[/url]

EDIT: jen tak pro zajimavost: http://img441.imageshack.us/img441/4379/dsc02402b. jpg

Hele tu izolepu bych dal dopryč, ať to může dejchat. Spoj ty špejle na několika místech náplastí, ale aby to nebylo zalepený po celé délce.
Jakmile by se mu to začlo "kazit" tak je lepší ten ocas dolomit - pro legoše to není žádná extra bolest a když je mladej, doroste mu pěknej regenerát - je to pro něj menší zátěž, než když do toho chytne infekci a bude mu to postupovat nahoru. To pak může dopadnout podstatně hůř.
Z fotek není vidět, jak moc to má do hloubky, ale jestli to měl do jedničky, tak je to asi zlomený uplně - nemůžu ti napsat, že to máš dodělat, když to nevidím sám... ale moc bych si od té "dlahy" nesliboval... se stane no

a ovazal jsem mu to izolepou

samotnou ranu bych spis nechala "dychat", takhle kdyz se k ni budes chtit dostat kvuli kontrole nebo osetreni, budes muset celou tu provizorni dlahu odmotat a z toho legos urcite taky nadseny nebude. Hlavne ohlidat aby se s tim instrumentem na ocase opet nekde nezachytil..

Dobře to nevypadá, ale rozhodně bych to nevzdával - co nejvíc bych to máčel, ať to nezasychá, ale zase by se tam neměla dostat infekce nebo mokvání takže bych mu to asi zamáznul betadine - mastičkou, ať to tam chvíli drží a pak to pořádně opláchnout/namočit a zase mast - nechá se koupat? To by bylo uplně super... Má to takhle po celým obvodu nebo jenom na tý jedný straně?

Určitě by to bylo nejlepší, (nevím, jaké pokusy máš na mysli - jestli považuješ desinfekci rány za pokus, tak prosim ;-)) nicméně se obávám, jinak než amputací to vet řešit nebude (to samozřejmě nemůžu tvrdit) - já bych se to ještě snažil řešit - je to vč. dneška 5 dní, takže zítra uvidíš - ono od pátku těch možností k návštěvě veta Mirror moc neměl ;-), nevím kde v jeho bydlišti je ambulance pro plazy - nedivil bych se kdyby tam nic takovýho nebylo.
Nicméně je fakt, že většinou černá=špatná (někdy ale může bejt problém rozeznat hnusnej strup od nekrot. tkáně, když to nevídáš často).

ja to tam napsal spis pro pobaveni

Jasně, já jen pro jistotu upřesnil - pro klid v duši.
Naproti tomu, jak brutálně to vypadá musím říct, že je to pro toho leguána minimální stres a co se týče bolesti, velká nebude. Lámal jsem ocas dospělákovi a ani s sebou necuknul, ale píchnout ATB nebo vzít krev, to ho musí držet dva lidi skoro vší silou. Navíc se to parádně hojí a tím "přirozeným" zlomením pak krásně raší regenerát.

Já bych to teda ještě taky neviděl uplně tragicky, ono to na fotkách vypadá vždycky trochu hůř - nicméně pro klid duše bychom tě asi měli odeslat k vetovi ;-) S tou mastí to chce střídmě, ale ono se to po tom ocase roztahá. Já osobně bych to ještě možná nechal, ale taky nejsem žádnej veterinář, žejo... ;-)