I mě to zajímá. Jen piš. Jen nevznášíš žádné dotazy, ale informuješ, tak nečekej odpovědi
Máš pravdu v tom, že na Antilách hlodavci nebyli. Byli zavlečeny asi před 500lety, cca s příchodem Columba. Teď o víkendu jsem koupil zmiňovanou knížku od pana Lipenského (repnat) a je to fakt bomba čtení. Sice informace o tropících jsou kusé, ale je tam hodně pro chov důležitých informací - jako povaha bitopů, teploty, srážky, roční cykly (období dešťů a sucha)...
Jinak je to náramný čtení, docela zvládám. Je tam občas náročná angličtina s kupou méně používaných slovíček. Strejda google-překladač mi musí s některými slovičky pomáhat.
Jen takový poznatek - před příchodem Kryštofa Columba byli na Antilách rozsáhlé mahagonové lesy, kmeny údajně měli na 6stop v průměru a měřili hodně přes 20metrů. Po Columbovi se lesy začali kácet a dřevo využívat na stavbu lodí a export. V této době došlo k nenávratnému poškození biotopu a dnešní druhy jsou pouze ty, kteří se dokázali adaptovat na nové prostředí - resp. porost. Mahagonové lesy vystřídali lesy borové a plantáže cukrové třtiny.
Je to asi mimo mísu, ale ve zprávách bylo, že Kubánská vláda hodlá privatizovat ve velkém. Ve chvíli kdy půjdou státem řízené podniky do soukromých rukou, to se teprve bude plundrovat příroda.