Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon - nemoc?

Dobrý den,
máme chameleona asi zřejmě jemenského, stáří nevim přesně, ale v prosinci jsme ho kupovali jako mládě a má asi tak 10 cm a už pár dní nepřijímá potravu a jen trochu pije. Je malátný a neudrží se ani na větvi. Pořád jenom spí. nevím co s ním. Děkuji za odpověď.
Jo a krmíme cvrčky obalenými ve vitamínech reptimineral C a rosíme několikrát denně.

Pride mi trochu pochudnuty, a na to ze ma 5mesicov je kurna strasne maly...
Rosenie niekolk okrat denne je tiez dost na nic, niesu to tropicke chameleony, ziju skor v suchsich oblastiach.
Nebolo by odveci napisat aj podmienky v terarku.Velkost terarka, teplota, vlhkost, cim krmite, UVcko, aky bol doteraz....
Bez toho tu nikto asi na nic neprijde..

V terárku se vlhkost pohybuje mezi 55-65% a teplota kolem 25°C přes den. Krmíme pouze cvrčama s vitamíny co jsem uvedla nahoře. Jednou jsme zkoušeli dát i moučné čevy, ale nevzala si je. UV záření ze žárovky teď pár dní neměl, jelikož nám praskla a nemohli jsme ji tady sehnat, ale od včera už poět má žárovku DAYLIGHT BLUE 25W - UVA. Jinak po dobu kdy žárovku neměl jsem ho dávala hodně za okno na sluníčko. Dneska se mi zdá už trochu lepší, že aspoň malinko leze, ale oči má stále takové přimouhřené. Zkouším mu dávat vodu přímo na tlamičku, ale nevim jak ji otevřít.

Teplota 25°C je pro chameleona málo. Na výhřevném místě má mít až 35°C, těch 25° je tak u dna. Když ho dáváte za okno na sluníčko, tak to je úplně k ničemu, protože přes sklo žádný UVB záření neprojde. A nakonec žárovka Daylight Blue nevyzařuje žádné UVB, je to pouze osvětlovací žárovka, která má mít světelné spektrum podobné slunečnímu záření.Ještěři potřebují UVB záření na přeměnu vitamínů v těle. Takže pořiďte nějaký lepší UVB světlo, vytopte terárko na vyšší teplotu a ještě zkuste namíchat ty vitamíny třeba s Plastinem a čistým vápníkem. Rosení stačí 1x denně k večeru. Snad ještě nebude pozdě a chamík se z toho dostane.

koukala jsem dneska na topný kámen, tak zkusím ještě koupit asi ten, protože další žárovku už tam nikam nedostanu. Mám teď jedno světlo s tím denním svícením a druhé světlo s tím UVB zářením. Akorát pořád chce spát a ani se pod světlem nenahřívá. Schovává se spíše v rostinách.

Ahoj...Co dáváte chamoušovi za vitamíny a v jakém množství???Nejduležitější je u takhle malého calyptrata dostatečný přísun vapníku.....Příjem vápníku souvisí i s vitamínem D3 který je obsažen v UVB zdrojích (sluníčku) a a vitamínech...musí se ale důkladně ohlídat maximalní dávka aby nedošlo k předávkování...(to je horší než nedostatek danného vitamínu)...ostatní vitamíny jsou také nezbytné...mám calyptráta přibližně stejně starého možna o pár tydnů staršího a velikostní poměr o opravdu velký...

Ono to souvisí i s tou teplotou. Strach z dehydratace u jemen nad deset cm v těle není zas tak opodstatněná. Většinou jim stačí pít 1x za týden. Pokuď přijímají potravu pravidelně nemusí o vodu jevit zájem i několik týdnů. Pro příjem potravy je teplota a dostatek osvětlení je pro vás momentálně důležitější než UVB. Více škody může napáchat každodenní pokus o napojení, a tím stresování zvířete. Nechte ho v klidu zvište teplotu a potravu nabídněte v nějáké nádobě, tak ať máte přehled jestli si vezme.

Jednoduše hlubší kelímek od pařížáku, kterej si koupíte v obslužném pultu větších obchodů. Tuším že se používá 200-250gramů. Jehlou hřebíkem nebo čímkoli udělat nahoře dvě dírky provlíct drátek a zavěsit pod větev na které tráví nejvíc času. Tím eliminujete trochu strach některých chameleonů jít pro potravu na zem, to platí pro nemocná nebo stresovaná zvířata. Normálně zdravej žravej chameleon se za potravou vrhne snad kamkoli. Potravu nabídněte v menším množství třeba 5 cvrčků. Velké množství potravy nemá smysl dokuď nebude baštit normálně.

Jak již bylo řečeno, je nutné terárko řádně vytopit a zařídit UVB!! spektrum. Doporučuji pro vytápění 60 W bodovou žárovku, nebo halogenouvou žárovku 40 W (ale zabránit chamíkovi přímý kontakt s žárovkou, aby se napopálil). Teplota by měla být pod zdrojem cca 35-38 C a na nejchladnějším míste terária třeba kol 20 C. Nutné proměřit a zvolit vhodnou watáž!. Topný kámen je nesmysl...terárium vám nedokáže vytopit dle chamíkových představ - leze do větví na korunu stromů kde se vystavuje slunečnímu záření, a nepříjmá teplo z vyhřátých kamnů! a druhou žárovku na UVB spektrum... zde je srovnání některých nejčasteji dostupných UVB!! zdrojů tera.poradna.net chtělo by to jednat. Až bude zařízené terko, cham by se měl rozežrat. Vitamíny kombinovat s plastinem, mladý zvíře krmit 2x denně co se do něj vejde. Týden bez krmení by snad měl bez větších problémů snést. Rosit 1x denně k večeru (je z oblasti polopouští). Vodu jako takovou příjmá zřídkakdy, většinou formou cvrků nebo zeleniny, ovoce.

Tak teplota by měla být v pořádku. Pokud 38 C je na nejbližším vyhřívacím místě kam chamík může a ne přímo u žároívky (např 2cm) kam by se neměl dostat? Jen opakuji že DAYLIGHT BLUE 25W - UVA žádné UVB nevydává! Ještě mě napdalo...nezměnily se nějak okolní podmínky (teplota, osvětlení..aj), umístění terária, interiér terária (nový předmět...)...mezitím co potravu příjmal normálně, a kdy ji přestal příjmat? Je nutné se nad těmito fakty pozastavit a přehodnotit..je možné že chamík je ve stresu právě z toho. A říkala jste že žárovka praskla...nedošlo k roztříštění žárovky?

Nene k roztříštění žárovky nedošlo, jen přestala svítit. Takto se chová přes týden a dá se říci, že jsem to vypozorovala v době, kdy právě neměla tu žárovku Day Light, ale svítili jsme pouze obyčejnou žárovkou. Na UVB záření jsme koupili žárovku Repti Glo 5,0. Jinak terárium se jí nezměnilo. Nyní už jí právě touto žárovkou svítíme a už i vylezla nahoru na větvě pod tuto žárovku a nahřívá se tam už asi hodinu, tak snad to bude hlavní příčina všeho. Jen nevím jak ji donutit přijímat potravu. Snad ji brzy začne přijímat sama. Jinak ta teplota 38°C je naměřena na větvi, kdežto žárovka je nad teráriem nad horní mřížkou, takže popálení chamíka není možné.

ReptiGlo 5.0 záření UVB má ale měla byste zvážit koupi minimálne ReptiGlo 10.0 případně asi nejlepšího kompaktu Lucky Reptile Compact UV sun (mohu jedině doporučit). Cenově jsou na tom téměř stejně. Jinak kompaktní žárovky intenzitu UVB postupně ztrácení takže by se měli po půl roce, MAXIMÁLNĚ po roce vyměnit! Snad se chamík vzchopí...přeji hodně úspěchů

linearni trubice starnou uplne stejne.Reptiglu bych se momentalne obloukem vyhnul.
Imho cham se z toho mozna dostane,ale uz z nej nikdy nic nebude,bude to krpatec a v lepsim pripade to bude oddalovani nevyhnutelneho.
Priste doporucuju neco nastudovat pred porizenim zvirete.Nicmene nejste prvni ani posledni,kdo odpral chamika.

Noproblém je v tom, že mi v obchodě při koupi řekli zcela něco jiného než ve skutečnosti se má. Tam mi hlavně taky říkali, že nemáme moc krmit, aby chmík se nepřecpal. Že mláďata neví kdy mají dost. O UVB nás vůbec neinformovali a to jsme po nich chtěli vybavení kompletního terária. Takže to co jsme o tom věděli jsme mysleli, že je špatně, že tomu v obchodě musí rozumět. Už jsem moudřejší a vím, že je nemám poslouchat.

Souhlasím...Lidi ve zverimexech apod. obchodech mnohdy o chovu danných zvířet nic neví a jen dělají rozumi...Bohužel bych se u chameleona bál rachitidi priotoze chameleoni rostou do 1 roku uplně nejvíc ze svého života a taky k tomu potřebujou danné prostředky(VÁPNÍK)....a pro správné přijímaní vapníku je nutne zajistit příjem D3....ale jestli je na tom chameleon tak jak říkáte tk vám nezbývá nic jiného než veřit..Njn na lidi ve zverimexech se hold nedá spolehnout takovýchto případů už tu bylo....

tak zatím je stav neměnný. Stále je malátná. Jen jsem si dnes všimla, že její barva kůže je světle zelená, ale taková spíše do běla. Snažila jsem se ji aspoň trochu napojit, protože vůbec nepije, ale nejvíce mě trápí to, že má stále zavřené oči. Snaží se s nimi chvilkami i týbat, ale neotevře je.