Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem čipování-seznam veterinářů

Dobrý den,
po dlouhé odmlce jsem se vrátil ke koníčku chování jedovatých hadů,hady už doma mám,ale jako slušný občas jsem je šel nahlásit na KVS,tam mi bylo sděleno že je musím očipovat,jinak mi nedají povolení,což mě trošku překvapilo(když jsem roce 2000žádal o povolení stačila fotka),ale myslel jsem že to nebude problém.
Obvolal jsem tedy cca 15veterinářů,a ti když zjistily že mají místo psů,čipovat chřestýše a kobry(c.atrox,naja kaouthia),tak to odmítli,že jim to za to nestojí.
Jeden si dokonce řekl o manipulační poplatek 1000kč+náklady na čipování,s čímž jsem z tísně souhlasil.
Hady jsem mu dovezl,po vytažení kobry z krabice,začala střílet okolo sebe,čehož se vylekal.
Doslova řekl,že na to sere,že se nenechá zabít pro pár šušní,takže z toho nebylo nic,tak mám doma hady bez čipů,na KVS na mě tlačí a hrozí pokutou.
Nejraději bych se nato v....l!Ale bohužel nemůžů,když už o mě kvs ví.
Ale sami mi nebyly schopni dát adresu veta,který tohle dělá?
Znáte někoho takového v moravskoslezském kraji?
cotakhle vytvořit seznam veterinářů kteří,jsou ochotni toto udělat,abychom usnadnili přihlašovaní dalším teraristům?
děkuji za odpovědi.

To je mozne pouze v cechach...
Kocourkov. Byt Vami,tak skocim do KVS a nahlasim,ze jsem hady prodal.. (at uz ano,ci nikoli).. Nevim zdali je povinost kvuli cipovani hadu ,objizdet celou republiku,kdyz Vam je pak stejne nikdo neocipuje a po ocipovani nezkontroluje-protoze nemaji ctecky, ci nemaji odvazlivce... Na uprave vyhlasky zde zapracoval chovatel s prezdivkou Apophis,tak pockejte jak to cele dopadne.. Meli by snad zas stacit fotografie.. Jen to chce cas,nez se uredni siml rozhoupe.. Debata o tom se da zde na TP najit
Preji hodne zdaru..

...no, nevím jak bych se já zachoval, pokud by mi uředníci tlačili k čipování.
Zkusil bych být tebou ještě apelovat na výklad kde by měla byt možnost čipování odložit do října 2011.

VÝKLAD K VYHLÁŠCE č. 411/2008 Sb., O STANOVENÍ DRUHŮ ZVÍŘAT VYŽADUJÍCÍCH ZVLÁŠTNÍ PÉČI - ZPRACOVANÝ NA ZÁKLADĚ ODŮVODNĚNÍ K NÁVRHU VYHLÁŠKY
.................................................. .
a v samotné závěrečné části je toto:
,,K tomuto ustanovení vyhlášky se vztahuje přechodné ustanovení zákona, které stanoví, že u vybraných druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči, které jsou stanoveny prováděcím právním předpisem, musí chovatel zabezpečit, aby odborně způsobilá osoba provedla jejich trvalé nezaměnitelné označení prostředky, které způsobují při aplikaci jen mírnou nebo přechodnou bolest, zejména tetování nebo identifikací čipem, a to do 3 let ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona. Chovatelům tedy bude poskytnut dostatečný časový prostor k tomu, aby zabezpečili splnění této povinnosti, tedy označení svých zvířat."
prosinec 2008

Trošku rozumný úředník by mohl na nějakou dočasnou dohodu přistoupit.
No a snad se to do prosince 2011 podaří nějak definitivně vyřešit.

Ak sa vet. bojí nech ti predá čipy s injekciou na aplikáciu ,on sám potom dá len razítko na druhovu kartu že previedol čipovanie

jsi si jisty, ze tohle je oficialne schudna cesta? Mam pocit, ze podobne zakroky smi provadet pouze "osoba zpusobila", pripadne "osoba proskolena, resp. poucena", coz je bud veterinar nebo nekdo s oficialnim papirem na "zachazeni se zviraty"...

Ak sa vet. bojí nech ti predá čipy s injekciou na aplikáciu ,on sám potom dá len razítko na druhovu kartu že previedol čipovanie

Ale jo, jde to i podle zákona - ale musíte říct, že provádíte na zvířeti pokus - to totiž mohou dělat i osoby bez odborného vzdělání (proč to, se zeptejte zákonodárce, pokud ještě žije...); chovatel ale nesmí zvířeti podle litery zákona ani aplikovat injekci.

ohledne tech pokusu na zviratech,je to pekny nesmysl.Kazdemu pokusu musi predchazet schvaleni,vypracovany plan pokusu,zduvodneni proc je pouzito zrovna toto zvire,proc nelze nahradit zvire nejakyma jinyma metodama,dokonce by mela byt tusim zdokumentovana i nasledna pece o zvirata ktera pokus preziji.Taktez je nesmysl,ze pokusy na zviratech smi provadet kdokoliv bez vzdelani.Jedna se o pomerne vysoce proskolene a vzdelane pracovniky.To jen abych to uvedl trochu na pravou miru.

V zákoně proti týraní je stanoveno, že na pokus mít vzdělání nemusím. Ale je možné, že je to dále ještě upraveno hromadou vyhlášek, kde už se o vzdělání mluví, kde se píše o těch plánech a tak.

zdokumentovana i nasledna pece o zvirata ktera pokus preziji

To ne, ty prý se zabijí - musí se zabít. Aspon tak mi to řekla známá, co v tom oboru dělá (spíše teorii, ne pokusy).

neverim ze by se veskere zvirata po pokusech musela bezpodminecne zabit.Kolikrat nejsou nikterak zdravotne poskozena a tak jen kvuli ukonceni pokusu zlilvidovat pokusna zvirata je imho neekonomicke a v neposledni rade i neeticke.Imho bez vzdelani muze clovek provadet tusim pouze neinvazivni a nekrvave metody pri osetrovani zvirat.

V zákoně proti týraní je stanoveno, že na pokus mít vzdělání nemusím

Aspon tak mi to řekla známá

To je něco jako : Máňa říkala, že dokud se nevystěhuju, tak to není směroplatný.......:-D

citace zákona Na ochranu proti týrání zvířat:

Část třetí
Ochrana pokusných zvířat

§ 15

(1) Za pokusy na zvířatech (dále jen "pokusy") se považují zákroky na živých zvířatech nebo manipulace s nimi za účelem a) ověření vědecké doměnky a získání nových poznatků,
b) stanovení diagnózy,
c) vývoje a ověřování biologického produktu včetně zjištění jeho účinku a získání výrobku tohoto charakteru,
d) testace,
e) použití zvířete v rámci pokusného zkoumání jeho reakcí,
f) výuky.

(2) Pokusy se smějí provádět jen v uživatelských zařízeních, kterým bylo Ústřední komisí pro ochranu zvířat (dále jen "ústřední komise") uděleno oprávnění (dále jen "akreditace"), mají potřebné odborně způsobilé pracovníky a zařízení vyhovující pro příslušný druh a množství pokusných zvířat.

(3) Pokusy mohou být povoleny pouze po ověření, že při současném stavu nelze zajistit poznatky nebo jejich využití jinými metodami nebo postupem, a to je-li předpokládaná bolest, utrpení nebo poškozování pokusných zvířat s ohledem na cíl pokusů eticky opodstatněna a jsou nezbytné z důvodů
a) předcházení, poznání nebo léčení nemocí, utrpení, poškození zdraví, tělesných nesnází nebo k poznání ovlivnění fyziologických stavů a funkcí člověka nebo zvířete,
b) poznání poškození životního prostředí,
c) základního výzkumu a vyhledávacího výzkumu,
d) ověřování nezávadnosti látek nebo výrobků pro zdraví člověka nebo zvířete anebo jejich účinnosti proti škůdcům,
e) výroby sér, očkovacích látek, diagnostik, jiných biologických materiálů a léků,
f) zachování nebo rozmnožování živého materiálu pro vědecké účely,
g) výuky na středních a vysokých školách, v postgraduálním studiu nebo celoživotním vzdělávání občanů, především v oblasti medicíny a přírodních věd, pokud účelu nelze dosáhnout jinak.

(4) Pokusy musejí být prováděny přednostně na zvířatech k těmto účelům chovaným, odpovídajících kvalitou, definovaných a standardizovaných z hlediska genetického, zdravotního stavu a podmínek jejich životního prostředí. Toulavá a zaběhlá zvířata nesmějí být k pokusům používána.

(5) Provádět na zvířatech pokusy za účelem vývoje zkoušení zbraní, munice a k nim příslušných zařízení je zakázáno.

§ 16

Právnické a fyzické osoby provádějící pokusy na zvířatech jsou povinny
a) zabezpečit, aby zvířeti nebyla působena bolest, utrpení nebo poškození nad rozsah nevyhnutelný vzhledem k účelu, který se pokusem sleduje,
b) provádět pokusy, které způsobí větší než nepatrné bolesti jen za místního nebo celkového znecitlivění, ledaže by účel pokusu znecitlivění vyloučil,
c) používat k pokusům působícím bolest nebo utrpení zvířat pouzejedenkrát, pokud opakování není součástí pokusů,
d) zajistit přiměřenou péči o pokusná zvířata, zejména jejich vhodný chov, výživu, napájení, přiměřený prostor a mikroklima, a veterinární péči o ně,
e) připravovat a plánovat pokusy předem, používat pouze přiměřených metod a vhodných zvířecích modelů, a tak snižovat množství používaných zvířat,
f ) při používání jiných než pro pokusné účely chovaných zvířat dodržovat zásady ochrany přírody a ochrany ohrožených druhů,
g) provádět usmrcování pokusných zvířat a zvířat vyřazených z pokusů bez utrpení a bolesti.

§ 17

Řídit a kontrolovat pokusy na zvířatech jsou oprávněni lékaři, veterinární lékaři a osoby s jiným vysokoškolským vzděláním biologického směru, pokud se během studia, postgraduálního studia nebo dalšího celoživotního vzdělávání občanů prokazatelně seznámili s metodami chovu a práce na pokusných a kterým bylo uděleno osvědčení příslušným orgánem ochrany zvířat.

peterveter - nic ve zlém, ty si zastáncem čipování? Já ne!
Asi na čipování opravdu nic není. Ale tady si myslím že má JaBula pravdu.
Nehledě k tomu že pokud už nějaký úřad chce po mě naplňovat literu zákona, musí mi vytvořit podmínky. Tím myslím nabídnout seznam veterinářů kteří jsou ochotny to provádět.
A né že budu úřednímu rozhodnutí se kterým osobně nesouhlasím ještě servilně nadbíhat a sám porušovat zákon.

Dnes u mne byla na kontrole inspektorka KVS a když přišla řeč na nezaměnitelné označení zvířat, tak mi ukázala vnitřní předpis KVS(v podstatě prováděcí vyhláška), ve kterém stálo, že pokud nejde zvíře z objektivních příčin načipovat, tak jako alternativu lze použít třeba fotografii . Zeptal jsem se jí, jestli jako objektivní případ může být i neschopnost, případně strach veterinárního personálu zvíře zafixovat. Ona uvedla, že ano, a že čipování tudíž nehrozí. Takže je vidět, že když je rozumný úředník, tak domluva vždy existuje. Tedy alespoň zatím, protože speciálně v této zemi může být zítra názor jiný a úplně opačný.

ve kterém kraji mají takto uvědomělou KVS?se asi přestěhuju.
Nejhorší je že nevím jak dál.
Hady jsem si chtěl nechat ,,načerno" a fiktivně je prodat,ale nemůžů jelikož mám i další zvířata podlehající KVS a nevím jak bych je stěhoval při každé kontrole.
Prostě jsem ve srabu a nevím jak dál,poradte mi nějakého veta?
To tu nemá nikdo očipované jedáky?

jihočeský kraj:-), na 99% nemá nikdo jedáky očipované. Kdychom s tím souhlasili, tak jsme nešli do petice.
U každého zákona záleží na jeho výkladu. V praxi to funguje tak, že kolikrát se dva právníci na výkladu neshodnou. Přijde mi to, jako by s tím bylo počítáno. Záleží na lidech a jejich ochotě.
Jinak nerad šířím špatné zvěsti, ani nebudu uvádět, na jakých místech jsem k nim přišel, ale uvedu pouze imaginární příklad: jezdí sem čím dál více kontrol z EU. A ty se neptají "kolik chovatelů nebezpečných zvířat je registrováno". Jejich dotaz zní: " kolik jste u evidovaných chovatelů odhalili nedostatků a jaké byly sankce". Takže se ještě máme nač těšit a to nejen jako chovatelé.