Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem potrava pre kory v zime

Chcel by som otvoriť nové vlákno o dosť hovorenej téme ,čo korám v zime. Samozrejme všetci vieme čo no napadla ma jedna vec. Mám pardálky a pre ne asi seno. Teraz je pomali leto,trávy dosť, čo tak si seno nasušiť z vlastných zdrojov? Lenže neni seno ako seno. Aký by bol podla vás rozdiel v nutričných hodnotách sena kúpeného a zloženého zo sušenej pampelišky,dateliny ,skorocelu,proste všetkého, čo im skrmujeme cez leto.nebude to mať tem istý efekt ako krmenie cez leto len v sušenom stave? Dotýkam sa toho,teda aspon som to tak pochopil, že cez ...našu zimu.... by tieto kory mali mať tzv. senovú dietu?

...takovým pěkným lučním senem určitě nic nezkazíš, (hodnoty živin budou sice menší), ale určitě se vyrovná všem možnejm "speciálním" granulím (na kterejch je speciální hlavně cena :-( a nebudeš do nich cpát zbytečně žádný umělotiny) jinak asi záleží kolik kousků máš, páč pro pár se dá pěstovat leccos v truhlíkách - od pampelišek , jetele, čekanky atd. Pak všechny možný netřesky (bacha na hnojený - kupovaný)sukulenty atd. Proti pěstování ibišku a vánočního kaktusu ve větším množství by asi neměla nic namítat ani partnerka ;-), v zimě pak venku ostružiník...teď už mě víc nenapadá, ale určo by se ještě něco našlo... ;-)

Mohu se zeptat, dají se zkrmovat všechny druhy netřesků? Lépe řečeno...existuje někde seznam těch co jsou případně jedovaté a tudíž pro želvuchy nevhodné? Já jen, že jich je kvantum druhů co se v našich končinách vyskytují, tak aby člověk nevzal jak na potvoru zrovna ten, co není k snědku.

Neviem či som to tak napísal ako som to myslel. Je v pohode dávať im seno.Ale predstavme si dávať korám celý rok tie vit. bomby v podobe púpavy,dateliny a skorocelu. To by nám pekne zdeformovali, či...? Ja len či je dobrý nápad sušiť seno z týchto surovín a zadara alebo zohnať obyč, seno menej nutričné.

sweety : tak takovej botanik nejsem :-(, ale běžně ten na skalkách dostupný je v poho
pro nás jsem myslel netřesk střešní, ten asi roste nejrychleji a pak
z wikipedie :
Netřesk výběžkatý se vyskytuje ve střední a východní Evropě[1], u nás roztroušeně po celém území především na skalním podkladu různého složení (viz dále). U netřesku výběžkatého se vyskytuje poměrně značná variabilita a rozlišuje se množství poddruhů. Z nich u nás rostou jen dva:[2]
netřesk výběžkatý pravý (J. g. subsp. globifera) — na nevápencovém podkladu, roztroušeně po celém území
netřesk výběžkatý srstnatý (J. g. subsp. hirsuta) — na vápnitém podkladu, jen v Pavlovských vrších
Netřesk výběžkatý je v ČR ohroženým druhem (C3).:!:
takže venku nedrancovat, ale nakoupit a rozmnožit ten nejběžnější...;-)
jarovalentin : spíš jsem dotaz blbě pochopil já, :-/ počkej na odpověď od KHora (chová je už nějakej pátek ;-))...

Lupus: Dík za info, hned zítra vyzkouším co této rostlině poví želvy. Mám sice jen dvě, ale musím říct, že mě vždy nestačí překvapit, když s obrouvskou radostí nejdříve vše přejedou jak valník a pak teprve se zajímají o to, zda to není náhodou k snědku. :-D

Na nutriční hodnotu sena v závislosti na době sklizně jsem krátký.
Svádí mě sekat porost nevyzrálý tedy přesně ten co mají želvy přes léto tak rády. Zda je to dobře nevím, ona taková sklizeň okopírovaná od našich předků, tj. trávy vyzrálé, nemusí být tak od věci, budou přítomna semena trav atd.
Pokud bych chtěl kopírovat přírodu, vyhraje druhý způsob, pokud se budu řídit tím co želvy žerou raději zvolím způsob první.
V každém případě, máte-li možnost připravit si vlastní zásoby, neváhejte, když nic jiného budete mít celý výrobní proces pod kontrolou a to se na kvalitě jistě projeví, prodávané pytlíkované seno mívá mnohdy se senem společné pouze jméno.
Jinak například dospělé sulkáty vám přežijí v pohodě i na obyčejné slámě.
Netřesky včetně všech u nás dostupných kultivarů jsou vynikající krmení, není třeba se bát pokud tedy si zrovna nespletem netřesk s pryšcovitými, což považuji za neuvěřitelné ale z praxe vím, že ne vyloučené.

Pracoval jsi nekdy se starym senem?:) Je to prasny bordel, ktery bude obsahovat vic prachovych castic nez sena. O vyzivovych hodnotach bych taky dost pochyboval. Ze Te takoveho neco napadne, bych pochopil v nejhlubsi zime, kdy uz neni cim krmit a zelvy chcipou hlady, ale ted kdyz se da krmit zelenym, popr si nasusit krasne nove seno?

to Jakubíček : :-)...Je to prasny bordel, ktery bude obsahovat vic prachovych castic nez sena
plus minimálně myší, kočičí , kuní a kdoví čeho ještě "vylučování" za xx let...:x:
..."nešetři" tolik ;-)
to Petr60 : to máš samozřejmě pravdu, ale 1 růžice netřesku tejdně by je určitě potěšila ;-)