věk ještěrek
Dobrý den přeji, do budoucna by mě lákal chov ještěrek (Podarcis), a zajímalo by mě, jakého věku se dle Vašich zkušeností dožívají? O Lacertě agilis (mému ultimate oblíbenci, bohužel nelegálnímu na chov...)jsem se dočetl u Zwacha, že kolem 20 či i více let. Celkem shodně ostatní publikace o ještěrkách o jejich věku dožití mlčí. Mohli byste mi prosím napsat, jaké jsou Vaše zkušenosti? Děkuju.
Tenhle samec se mi třeba zdál fakt starej (+zároveň první zkouška vkládání foto, sry jestli se nezobrazí)
img535.imageshack.us
tak ještě jeden pokus o vložení
img535.imageshack.us
Az na to ze tento samec ma regenerat, se mi jevi jako zvire v kondici a plne sile. Podle ceho usuzujete ze je "stary"?
Zdá se mi více robustnější, mohutnější než většina ostatních samců (subjektivně):
dospělí samci
img691.imageshack.us
img138.imageshack.us
nejhezčí samec, na kterého jsem zatím natrefil:
img248.imageshack.us
(a dva mladí cca tříročkové?):
img210.imageshack.us
img20.imageshack.us
starší samice (subjektivně baj voko)img692.imageshack.us
mladší samice
img203.imageshack.us
a ještě dvojice mladých (cca 2 letých?) samečků.
img30.imageshack.us
Napíšete prosím tedy někdo z chovatelů, kolika se dožily vaše ještěrky? Dík.
no myslím, že se Podarcisky se dožívají zhruba stejně jako L. agilis. Ale podle mých malých zkušeností už jsou tyto ještěrky dopělé v 1 roce. tzn jak tam píšeš mladí asi tříroční samečkové, tak to myslím nesedí. Jen pro ilustraci můj sameček Podarcis siculus siculus ve dvou letech
No nejsem až takovej znalec ještěrek,ale když jsem chyt na jaře mladou ještěrku,tak určitě nebude letos dospělá,takže bych to odhadoval spíš druhým až třetím rokem.Si myslím,tedy.
Nevím podle čeho soudíte že určitě nebude letos dospělá. Já z vlastní zkušenosti vím, že pokud se mi vylíhne mládě cca v březnu tak na podzim jsem schopný poznat pohlaví a po přezimování je schopné se pářit. Je jasné, že poslední mláďata z letošního roku přezimují a příští rok se ještě pářit nebudou, ale ten další určitě ano.
Měl jsem na mysli agilisku a ty se v březnu přeci nelíhnou.Myslím,že ani středoevropské ještěrky ne,možná v terariu,když jim pošoupneme zimování,nebo výrazně zkrátíme.
tak pokud jde o agilisku jsem řesvědčen že maximálně v druhém roce živoat budou 100% dospělé
Ono je rozdíl terárium se stálou teplotou, pravidelným přísunem potravy a příroda, kde je klima promněnlivé a potravy není zdaleka tolik. Taky bude dost záležet na lokalitě. Už několik let mám možnost pozorovat malou populaci L.agilis a Z.vivipara u nás na chatě. Pozorování (možná spíš jen očumování ze zvědavosti :) není nijak pravidelné, ještěrky nejsou nijak označené, ale i tak některé poznám. Pokud tedy budeme mluvit o našich agiliskách, ve většině případů pohlavně dospělé nebudou. Za určitých podmínek věřím, že samci mohou dosáhnout pohlavní dospělosti po druhém zimování. Za běžných podmínek však až po třetím. Práce o agiliskách co jsem po netu našel uvádí pohlavní dospělost u samců při velikosti (špička čumáku po kloaku) něco málo přes 6cm a to na jaře po druhým zimování mnou pozorovaný kusy nemají. U samic bych si troufnul tvrdit, že dříve než po třetím zimování pohlavně dospělé nebudou. Co se věku týče, v teráriu to k 20ti asi i půjde, venku bych tipnul průměrně tak polovinu.
je možné že realita přírody je jiná než jsem myslel.