Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Slíďáci - zodpovědné matky

Tak nějak se nudím, tak jsem se rozhodl zase něco sesmolit... :-x

Koncem května jsem byl na neschopence a nemohl ven, ale měl jsem potřebu něco fotit... Tak jsem rychle zaběhnul ven do jednoho lesíka a tam pod kamenem našel samici Slíďáka zemního (Trochosa terricola)-pravděpodobně :-| a vzal si ji domů :)). Až doma jsem si všimnul že je nejspíš gravidní - měla velký zadek :-). Tak jsem se rozhodl si ji chvíli nechat. Nakrmil jsem jí, nafotil jsem jí a dal do krabičky :-D:
[http://img.fotoalba.centrum.cz/img21/8156/22888156 _1_fbnjjprqm.jpg]
[http://img.fotoalba.centrum.cz/img23/8157/22888157 _1_i7v9nls0.jpg]

Za pár dní si zalezla do skrouceného listu co jsem jí tam dal a zapředla se tam. Jednou jsem tam nakouknul, měla tam kokon i když na fotce není moc vidět. Byla tam zalezlá necelé 3 týdny:
[http://img.fotoalba.centrum.cz/img10/8252/22888252 _1_ne9f2h3bu.jpg]

Jak stojí v nadpisu, samice slíďáků jsou opravdu zodpovědné a obětavé matky. Nasadily by pro svůj kokon či mláďata i život :-). Kokon nosí na zadečku, připevněný ke snovacím bradavkám. Když se z vajíček začnou líhnout mláďata (to pozná podle pohybu v kokonu), natrhne kokon svými chelicerami, aby malí pavoučci mohli ven. Potom jí nalezou na zadeček, kde straví několik prvních dní svého života. Pak se už vydá každý svou cestou :-).

No a tady tohle jsem tam našel po těch 3 týdnech :-):
[http://img.fotoalba.centrum.cz/img17/8158/22888158 _1_66gvy7iuex.jpg]
[http://img.fotoalba.centrum.cz/img15/8159/22888159 _1_89h09dp1kb.jpg]

Po nafocení samice s mláďaty jsem je pustil zase ven :-).

Ještě jedna taková zajímavost. V krabičce jsem měl i stínku, ta tam taky vyvedla mladé. A ti malí pavoučci začli ty stínky lovit :-). Ale fotku bohužel nemám :-(.

A to je asi tak všechno co k tomu mám :-). Ahoj.

Sledoval jsem i ostatní tvoje vlákna a fakt paráda. Taky sám fotím makrosvět a na takovéhle super fotky, navíc doplněné takhle skvělými příběhy, se vždy dívám s velkou radostí :-)

Psal jsi, že si svítíš makrobleskem, pokud tuším správně? Já mám jenom systémový a zatím s nasvícením spíše válčím. Snad na to časem příjdu ;-)

Díky :-)
Jj, používám kruhový makroblesk. Dneska si focení hmyzu už bez něj nedokážu představit :-). Když srovnám fotky co jsem fotil bez něj a po jeho pořízení... Pche, už ho nedám z ruky :-p.
Jestli s tím systémovým bleskem chceš fotit makro, tak si zkus udělat nějaký softbox (pokud už nemáš), na netu jsou nějaký návody... ;-).

Krásné fotky! Můžu se zeptat, jakým objektivem je to foceno? Vidím, že Sigma, ale víc toho už nepřečtu :-) Také bych se chtěl zeptat, jaký makroblesk používáš. Poslední otázka, jestli nemáš profil třeba na Flickru, kde bych se mohl podívat na další Tvé úlovky. Díky a hodně zdaru

Díky za odpověď. Makro objektiv plánuju pořídit jako další do sbírky, konkrétně nejspíš 100/2.8 od Canonu (ten starší bez stabilizace). Jak vidno, makroblesk odvádí velice dobrou práci a postupem času se z něj asi stane nutnost. Přeci jen světelné podmínky v lese nebývají ty fotograficky nejpřiznivější.
Krásné fotky!

Vaše fotky jsou opravdu pěkné, narazil jsem na ně díky statistikám našich webových stránek. Zkuste na sebe prosím poslat kontakt přímo do redakce (redakce@nasepriroda.cz), tam ho předají naší šéfredaktorce a třeba společně do některého z čísel něco vymyslíte. Rovněž se můžete zúčastnit fotosoutěže (více informací: http://www.nasepriroda.cz/artkey/inf-000011-0999.p hp), kde je i kategorie Makro. To platí pro všechny návštěvníky fóra s pěknými fotkami! Aleš Darebník, časopis Naše příroda