organizmy v teráriu... jak se jich zbavit?
Ahoj,
nedávno jsem si všimnul že když chamíkovi uklízím trus "každý den" jsou na trusu takoví malí broučci menší než špendlíková hlavička "tencí, podlouhlí a šedí" substrát má 1:1 písek s hlínou...
jak se jich zbavit abych zároveň neublížil chamíkovi?
Díky
nejsou to spise paraziti co ma chamik v tele a pri vyprazdnovani haze ven i je ? na to pozor.
Můžeš hodit foto?
mrkni sem: chvostoskoci
takhle vypadají?
jak prosím se dá těch chvostoskoků zbavit?
no zatím je tu jen jedna možnost a tou je výměna substrátu a vyčištění terária ostem...
myslím že ne, když dám pryč trus z místa kde byl ti brouci zase hned zalezou mezi hlínu... na té stráne bych řekl že to není ani jeden z nich
tak zkus vymenim substrat v terariu a popripade umyt vetve, ale to az si budes jisty že to nejsou paraziti co ma chamik v sobě.
v tom případě to udělám tak že mu na jeden den dám na substrát papírové ubrousky a pak uvidím... ale stejně si nemyslím že by to bylo z něj a pak je i v dobrém stavu :) až příjdu dom hodím fotky
pokud chces mit 100% jistotu tak vem jeho trus a vem ho k veterinari na rozbor. tim se presvedcis ze je vse v poradku.
tak v trusu žádní parazité nejsou... vše je v pořádku takže to je ze substrátu
Chvostoskoků se jen tak nezbavíš.Taky není důvod,jsou absolutně neškodní.Mám je ve všech teráriích a vůbec je neřeším.Jsou všude,kde je jen trochu vlhký substrát.Schválně se zkus podívat do některého květináče v bytě,na sto procent tam budou.
Tady na toto mohu reagovat jen jednou vetou!!! CASTEJI MENIT PISEK A SEM TAM TO TERARKO NEJLEPE 2 TYDNE PORADNE UMIT
Není nad to pořádně stresovat chameleona! Zas tak to nepřeháněj, pokud se nejedná o karanténní nádrž.
terárko umýt jen jednou ale substrát před použitím tepelně upravit- nasypat na plech a dát upéct do trouby ,neznám tvoje rodiné poměry ale matky a manželky tyhle operace nějak nechápou tak pozor at nemáš doma nějaký problémy
REAGUJI NA KRAKEN 1!!!! TO STIM PECENIM V TROUBE TO SI SNAD DELATE SRANDU NE VY MATE ASI 1 CHAMIKA CO???? BOZE VECI BLBOST JSEM NESLYSELA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"Pečení" substrátu je docela běžné, tak proč tak podrážděná reakce?
Ano je to naprosto osvědčený způsob :) taky se dobře uplatňuje ohřátí v mikrovlné troubě. Řeším podobné problémy ale mám sklípkana genikulatu. Nemohu mu věčně zasahovat do prostředí a tak pouze vyndám pavouka a sestavil jsem si plechovou bednu s UV světlem na likvidaci bakterií v bazénu. Ale pozor do světla se nedívejte a ani vám nesmí svítit na kůži. Bohužel tato metoda funguje pouze povrchově ale schvostoskoky zničí všechny.
Dobrý den, sice je toto 4 roky staré vlákno, ale dovolil bych si reagovat.
Četl jsem, že pečením substrátu se zbavíte mikroorganismů, které se zase "živí" na plísních a bakteriích, které vám to pečení přežijí. Takže výsledek je ten, že se vám tam mnohdy začne objevovat plíseň.
Pokud máte opačný názor než 1kraken, uveďte laskavě alespoň nějaký argument, místo poněkud trapného vykřikování, proč je to tedy podle vás blbost?. A pokud by to bylo možné, poprosil bych Vás pište prosím bez capslocku.
Děkuji (MadMike)
jelikož už mame 3 v poradi mame i odchovane a toto slysim poprve v zivote!!!!
Člověk se učí celý život...
asi ano!!!!
Dobrý den,
pokud se Vám nezdá pečení v troubě (myslím, že jste to možná špatně pochopila - peče se substrát ... bez chamíka), zkuste to projet mikrovlnkou. Nevím sice co používáte za substrát, ale já to s hrabankou dělám často.
Tepelné úpravy substrátu jsou opravdu běžnou záležitostí - u některých druhů i nutností, pokud se nechcete tou havětí (cvostoskoci, smutnice, atd), neškodnou, ale otravnou, nechat okupovat.
Nevím čím to, ale já kdykoliv propeču susbtrát (2 až 4 min v mikrovlnce na plný výkon), tak tím nastartuji plísně + breberky. Místo, aby tam byly po dvou týdench, tak tam jsou už po týdnu. Takže nepropékám, navíc moje drahá polovička to nenávidí. Když už není zbytí, raději jej nechám proschnout.
Mimochodem, chvostoskoky už mám i v substrátu (malé kamínky) u vodních želv(!!!) a také v akvárku s klapavkou (skákají po hladině), ryby je milují
Dobrý den,
tak to opravdu nevím čím to - každopádně jestli vám to nevyhovuje, tak to asi nedělejte no. Já se tím úspěšně zbavila smutnic (kombinace mikrovlnky - larvy a žlutých lepivých pásek - dospělci). Zaplaťpámbů - bylo to hrozné, byli všude. Nyní se mi objevili chvostoskoci (nevím co to je, popis odpovídá úvodnímu příspěvku) o mnohonožek a už i u rhampheleonků a tak budu zas propékat o víkendu (jen u těch mnohonožek, jelikož jsem před několika dny viděla samičku rhampheleonka klást). Drahá polovička jsem já, takže s tím nemám problém .
Plíseň jsem měla na listovce jednou, tak jsem ji vybírala ... jakmile však substrát začal být "aktivní" byli do něj dány larvy zlatohlávků a mnohonožky, tak už se plíseň nikdy neobjevila ... myslím že jak tam furt vrtaj, nemá plíseň šanci.
Myslím, že proschnutím se breberek nemůžete zbavit ... jen je na chvilku uklidníte/omezíte. Ale zkušenosti s tím nemám.
Jo a dávám to na středně vysoký výkon, na 10-15 min (zjistila jsem že smutnice kratší dobu přežijou).
v současné době používám v některých nádržích hobliny/ e.guttaty, b.constrictor,/ty jsou suché a tudíž bez breberek,v některých nádržích mletou borovou kůru- tam jsou,ale přišel jsem nato že když se nechá po pomletí na slunci /v letě to šlo perfektně/ nechá proschnoutna černém igelitu tak objevení potvor trvá relativně dlouho,je taky potřeba udržovat nádrž stále v suchu a čistotě -téměř každodení odstranování trusu a moči -hadi mají krabičku s rašeliníkem jako vlhký ukryt,nebo ji lze upéct ato dvojím způsobem-na sucho- na plechu v trobě ,ale to je docela cítit lesem celej barák,nebo na mokro v mikrovlnce ,pokud byl substrát suchý tak se vůbec neohřál,proto na vlhko ale opět se musí usušit před použitím,protože co jsme upekli tak tam zase odněkud zase naleze a korát seto sničím nemusí dělit,ve vlhkých nádržích používám cipřišovou mulč- do té nic nějak houfně neleze proto se jeví velice dobře akorát jeto trochu drahej toaletní papír pro curtusky,retikuláty a cenchrie,kdysi jsme s otcem hodně používali písek,v práci ho bylo dost, tepelně se taky upravoval-v plechovém válci cca60 cm na výšku 40 na šířku do něj se strčila spirála z bojleru a až byl do ruda tak se to vyplo dokonalá sterilizace žehem,největší problémy dělá jakákoliv zemina zakoupená v pytlech a dokonce i rašelina stím jsem si dotahl dom hrbilky ,smutnice chvostoskoky,proto radši lignocel s pískem nebu tu borovou kůru ,pro suchý zvířata hobliny ,a chamíka doma nemám žádnýho naty si ještě netroufám
tedka jsem se díval do asi české nejstarší knihy o teraristice-teraristika v koutku živé přírody od pánů NIEDLA A BARUŠE z roku 71 a ten doporučuje sterilizaci substrátu bohužel pokračování je vytržené/výtisk jsem sehnal z výprodeje ve veřejné knihovně/takže spůsob nevím ale tipnul bych teplo,BRUINS v encyklopedii teraristiky taky doporučuje substráty před použitím propéct 200-250 stupnů,takže nic nového pod sluncem,proto bych prosil cipíska aby uvedl jaký používá sterilizační postup když neslyšel o pečení
Čaute,
co tak nějaké listí do terárka určo by to bylo hezký. Ale jak je sterilizovat napadlo mě vzít suché listí do sáčku a do mikrovlnky či do trouby? Jeden kolega mě říkal že si je dává do sauny, ale když saunu nemám a kvůli tomuhle ji stavět nebudu.
Díky za veškeré reakce
Mára
Ahoj,
listí do terária dávám často,nejraději bukové- po nasbírání ho nechám usušit a většinou už dál nijak neupravuju a dávám rovnou do terárek,pokud ho ale chci "sterilizovat" používám mikrovlnku -snadné a efektivní....
já používám bukovou listovku nebo listí taky poměrně dost, a vždycky to jenom nechám proschnout. Tím jak schne, tak z ní většina breber sama vyleze. A ty zbylé neškoděj...v přírodě zvířata taky nežijou na sterilním substrátu. naopak když jsem to přepékala, tak se tam tvořily plísně, zřejmě přepečení vyhubilo nějaké mikroorganismy, které tam udržují rovnováhu. Chvostoskoci se tam v nějaké míře dělaj, ale já je nějak neřešim. Zvířata je vůbec neřešej.