Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Osvětlení v teráriu (denní světlo, ne UVB)

Zdravim, nedávno se tu řešil problém s kvalitou UVB žárovek, a to mě přivedlo k výměně celého osvětlení terária. Proto bych se chtěl zeptat jáké máte zkušenosti se zářivkami či žárovkami (asi budou lepší ty zářivky) na běžné denní světlo, tedy UVA a minimálně či žádné UVB. Chtěl bych to do terária pro Chameleona (Furcifer Pardalis). Budu rád za každý názor či radu.

no ted jelikož mam prcka (3 měsíce) tak ho mám v terku 60x45x60. Ale na podzim plánuju nový terkov obýváku a můj odhad je 80cm šířka, hloubka 80cm a výška cca 1-1,5m (bude v míste kde je sešikmený strop kvůli střeše, proto od 1m do 1,5). Takže zářivky by byli nejlepší pravděpodobně 60 a ty bych mohl dát i do současnýho terka.

Takhle, pokud dáš do toho stávajícího terária dvě trubice místo 2xRepti-Glo 2.0, který tam máš a ještě s odrazkou (stínítkem, reflektorem), tak si rozhodně moc nepomůžeš.
Do novýho terárka zainvestuj do nějaké halogenidové výbojky (metal-halide). Mají jeden z nějlepších světelných výkonů a prodávaj se i do terárek výbojky, který mají dostatek světla i UV záření a stačí ti tak na světlo i UV jedna lampa a ještě ti to ušetří místo. Nákupka podle značky a kvality cca 2-3 tis.
Jestli tam chce mermomocí rvát trubice, tak jedině 2-4 trubice T5 (třeba od té Narvy dělají Bio-Vital barva 960) ve svítidle s reflektorem. Do té délky tera po 24W (shruba 54-55cm).

Stačí do terária vysokého 110, hlubokého 50, šířka 200 se skupinou L. Longipes jeden zdroj UVB (kvalitnější žárovka)? chameleonovi to stačí, ale nemá tam žádný kytky, který budou stínit baziliškum UVB. Jaké máte zkušenosti s tím, jestli si UV najdou když ho potřebují? Chameleon si ho dávkuje sám a prospívá skvěle i v současných provizorních podmínkách ve stanu u karavanu, tedy ve dne vedro a svítíme méně (přestavujeme dům a bydlíme v karavanu, jak bude vypadat kuchyň ještě uplně nevíme, zato na terárka už se svařuje novej stojan a řeže sklo)Ostatní osvětlení pro kytky plánuji spíš žárovky, zářivkové světlo se mi moc nelíbí. Jen mi dělá starost výška terárka 110, aby kytky v nižších patrech neměly málo světla. Pokud se sem podívá chovatel bazilišků prosím také o radu jak plavou, chceme mít jako část dna terárka akvárium cca 40 hluboké s vodomilnými kytkami, tak aby se neutopili. Nechci zakládat další vlákno s naivními dotazy na chov bazilišků, pokud by se mezi chovateli našel někdo ochotný radit a odpovídat, napište mi, prosím do pošty. Moc dík.

Koukal sem že ty Bio Vital vyzařují i UVA a UVB. To asi ale nebude moc velká dávka co? jde mi o to že když už tam bude i za UVB řárovka tak aby to nebylo pro chamíka moc uvb :D přeci jen se musí taky před tím moci schovat

práve vůbec se nemůžu rozhodnout mezi tou Narvou - Oceanic nature a nebo Bio Vital/light a nebo jeste Sylvania Activa 172

Čeče jestli to má 5800K nebo 6000K je fakt uplně jedno - je to téměř to samý a obě hodnoty spadají do označení daylight - denní světlo. Nebál bych se říct, že ten rozdíl ani nepoznáš. Navíc u všech zdrojů jsou tyto hodnoty víceméně orientační (ale nebude to kdovíjak lítat), protože výrobou nelze dosáhnout naprosto přesných hodnot teploty barev.
To, že vyzařuje UVA/UVB - ty hodnoty jsou tak minimální, že opravdu nemusíš mít strach, že to bude moc, zvlášt když tam máš jen UV kompakt. UV B lze naměřit i u obyčejné kuchyňské zářivky (samozřejmě "stopové" množsvtí)...