Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama Kočičinská-Bulka na horní čelisti

Zdravim,

už třetím dnem pozoruju u svého chovance (cca 5 měsíční sameček) bulku na levé straně horní čelisti. Podle pozorování si myslím, že mu to nějak nevadí a ani ho to neomezuje. Je stále aktivní a má chuť žrát. Ale i přes to mě to nenechává klidným a zajímalo by mě co to je? A od čeho to může být způsobené. Tu na poradně sem prolezl pár topiců a dočetl jsem se, že by to možná mohl byý Abces?...Bulka je přibližně 0.5cm velká a na prohmat mi přišlo, že je měkká. V teráriu mam vlhkost cca 80% a teplotu 34 stupňů (pod žarovkou okolo 40 stupňů) Ještěra krmím standartně cvrky ze zveráku, a před každým podáním je posypu Nutri mixem. Děkuji za Vaše vyjádření.

P.S: za kvalitu fotek se omlouvám, foceno mobilním telefonem ;)

absces je celkem pravdepodobny, k podobnym vecem dochazi casto kdyz si agama "zapichne" ostre chitinove casti z potravy do "dasne". Zkuste odhrnout ret na prislusne strane a zjistit, jestli tam neni patrna pistel, kudy by byla viditelna zluta, hrudkovita hmota. Ac je ted zvire svym chovanim v poradku, urcite nedoporucuji cekat na dalsi vyvoj. Uz ted to vypada, ze je leva nozdra ucpana a pro zvire "nepouzitelna". To, co v tomto stadiu veterinar dokaze vyresit banalnim zakrokem muze v budoucnu (az bude zvire oslabene treba delsim odmitanim potravy z duvodu bolestivosti tlamky) znamenat pro agamu vazne nebezpeci.