Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem mech - koupený x z přírody

Zdravím,

jak to máte v teráriích s mechem? Koupil jsem si "terrarium moss", ale objevila se mi na něm nějaká plíseň. Tak jsem uvažoval, že si pořídím nějaký "od nás".

Na druhou stranu nechci ohrozit zvířata něčím z divočiny, co by se v mechu mohlo vyskytovat. Tím mechem z přírody nemyslím nějaké systematické drancování, ale např. na zahradě u babičky toho roste dost. Je nějaký způsob, jak "desinfikovat" mech z přírody a přitom jej nezničit a zachovat jej živý? Mám se bát třeba té chytridiomykózy (četl jsem, že u nás se potvrdila zatím ve dvou oblastech středních a severozápadních Čech, já jsem z druhého konce republiky)?

Vyhledávám často, ale zrovna teď mě to nenapadlo. Děkuji, Pane Přírodo. :-D

...hm, tak po přečtení jsem se tedy dověděl, že jej mám nechat pořádně vysušit na slunci. Akorát, že potom už nebude tak zelený...na netu vidím plno terárek s nádherně zeleným mechem...jak to ti lidi sakra dělají?]:)

No, mně radil i jeden známý, že se dá mech buď vysušit a nechat použitý jako dekoraci, nebo ho zalívat a rosit a po čase ti zežloutne až z hnědne a bude nepoužitelný. Určitě bude i záležet na době, jak dlouho ho budeš sušit :-). Jo a taky při dobrém svícení a vlhkosti se ti může i zadařit, aby ti rašeliník porostl a vydržel ti v terarku dost dlouho. Též si budu dávat do terárka mech poprvé, takže jsem zvědav, jak to dopadne :-D

No já jsem velkou část toho mechu, co teď mám doma na balkóně, nasbíral z igelitu ze záhonku na rybíz atd., je tam minimum zeminy, spíš skoro žádná, jen takový poprašek, rostl prostě přímo na igelitu. Další jsem seškrábnul z obrubníku atd. V mechu se nevyznám, ale budou to dva různé druhy. Ještě jsem trochu pohledal a vidím, že někteří nějaké roztoče nebo tak neřeší a mech vkládají do terárka rovnou z přírody. Mě šlo hlavně o potenciální parazity (terárko bude pro kuňky východní, je hotové, ale ještě dolaďuju faunu). Uvidíme jak to dopadne, no :)

...když jsme u toho mechu, tak ještě připojím svůj dotaz z akvaristické poradny, který je zatím nezodpovězen:

JÁVSKÝ MECH
Chci se zeptat, jestli tato rostlina roste i na "suchu" (myšleno mimo vodu, ve vlhkém, pravidelně roseném teráriu), např. na kořenu, který vyčnívá z vody, na kamenu apod.