Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Už několikátý den skoro nežere!

Nazdar, obracím se na Vás s akutní prosbou o radu - vlastním čtyři měsíce leguána zeleného - je mu asi půl roku. Donedávna skvěle prospíval, celá rodina si ho zamilovala. Před 14ti dny ale poměrně výrazně ochabla jeho chuť k jídlu a od pondělí, kdy jsem ho přestěhoval do jeho nového velkého terária, se skoro jídla nedotkl. Když ho krmím rukou a hodně ho nutím, tak sní pár kousků jablka a lístek rukoly, ale to je vše. Prakticky vůbec nevylučuje (není divu - nemá co) a celé dny leží na jednom místě, přitom má množství prostoru, které v původním teráriu postrádal - a tam lítal jak zběsilý. Ze začátku jsem to bral jako reakci na nové prostředí, teď je už ale výrazně vyhublý a obávám se o jeho zdraví.
Co byste mi poradili, abych dělal?
A ještě jedna věc - nevadí legoušovi, že má terárko boční stěny a podlahu bílé? Vzadu má normálně umělou skálu a množstí říms, polic a větví a navíc jsem se nikde nedočetl, že by mu bílá mohla vadit, ale teď už jsem paranoidní a hledám jakoukoli příčinu, proč tak málo žere.
Takže dík předem za každou radu.

Ahoj
zkontroloval jsi teploty? vyhřeje se dost? Ten přesun do novýho terárka je pro ně vždycky darda a někteří můžou stávkovat vcelku dost. To místo, na kterém celý dny leží je vyhřívací?
Není vyloučený, že se něčeho bojí( např. přesun z menší ubikace do větší - najednou má kolem sebe moc místa, nemusí se cítit v bezpečí) nebo se mu něco nezdá.
Bílý stěny nevadí, jakýkoliv světlý barvy vyhovujou.
Období páření se dá asi vyloučit, když mu je teprvá půl roku.

Řekl bych že jde skutečně o reakci na nové prostředí, jak píšeš - ale určitě zkontroluj teploty, má tam dost světla?(třeba v porovnání se starým terkem). Jakou má legoš barvu, nezčernal hodně? Je plachej nebo se sebou nechá dělat psí kusy?
Bylo by možná dobrý sem dát nějakou fotku - terárka i lega.

Téměř žádné změny barvy jsem nezanamenal, možná jen okolo krku na těch "pupenech" trochu zhnědl. Jinak pravda je, že v teráriu je možná větší tma a zima než v tom původním, ale to je pochopitelné, protože předchozí terárium bylo malé a kompletně vysvícené jedinou ohřevnou žárovkou, proto jsem dost spěchal, aby měl více prostoru a místo, kde může být i mimo přímé světlo. Přesto myslím, že jsem osvětlení nepodcenil, rozhodně světla je tam dost, s tím teplem to ještě zkusím vymyslet, protože lehá spíše pod noční žárovkou, která přes den nehřeje, takže nad něj asi dočasně přesunu denní a počkám, co se bude dít.
Jestli to nikam nepovede, udělám nějaký fotky a pošlu je sem, jenže mě se nechce fotit legouše jakej je teď chudák. Předtim byl takovej pěknej, dobře živenej a teď je jen kost a kůže. Ach jo.

Jo a ještě k té plachosti - on nikdy nebyl příliš plachý, vždycky spíš takový rabiját, když jsem ho občas pustil tak šmejdil po bytě, když jsem mu špatně zavřel tak šel zkoumat okolí sám a proto by mě překvapilo, že se teď nesrovná s větším prostorem. A pravda je, že první dny byl o něco nervóznější, ale vzhledem k tomu, že se normálně nechá krmit z ruky, tak rozhodně nejde o žádné vyšilování. A od včerejška už je zase takový, jako býval, ale má očividně málo sil.

Ja si myslim, malo svetla a malo tepla.

Taky si myslím...
Nicméně pokud je za 14 dní kost a kůže, mohlo by to být i něco vážnějšího - ale nechci strašit bo o tom zvířeti samozřejmě nic nevim. Dělali jste za tu dobu co ho máte rozbor trusu?

jenže mě se nechce fotit legouše jakej je teď chudák

Tomu samozřejmě rozumím, ale právě z toho důvodu že podle tebe vypadá špatně ho vyfoť, nikdo ti tu hlavu rvát nebude a může (samozřejmě nemusí) to pomoct. Hlavně vyfoť terko a změř teploty - na vyhříváku i mimo vyhřívák. Jestli se nechodí nahřát, tak to máš buď blbě udělaný, nebo má z něčeho echt vítr nebo je fakt nemocnej.