Chamaeleo calyptratus - růstový hormon
Zdravím,
chtěla jsem se zeptat zda má někdo zkušenost s tím, že by mláďatům z jedné snůšky chyběl růstový hormon? Údajně se to může stát když má samice např. kokcidiózu. S tím souvisí můj druhý dotaz, jak se tato nemoc projevuje u plazů. Z celé této snůšky nakonec přežil pouze jeden samec, v září mu bude rok, ale velikostně odpovídá rhampoleonovi. Roste (má za sebou několik slíkání), ale hodně pomalu. Jinak je zdravý (zatím, i když nepředpoládám, že by s dožil stejného věku jako chamíci "normální" velikosti.) Děkuji za všechny odpovědi.
kokcidioza u chamiku (pokud se bavime o te nejcastejsi ale i mene patogenni, tedy o Isospora jaracimrmani)se sice muze projevovat pomalejsim rustem, nicmene je to zpusobeno spis tim, ze stadia kokcidii se vyviji ve strevni sliznici, takze ta nemuze plnit spravne a dokonale svoji absorbcni funkci. Chameleon tak muze hubnout, nebo se zpomali jeho rust. Slabsi mladata mohou primoinfekci zaplatit i zivotem behem par tydnu, ostatni prezivsi s infekci nemivaji vetsi problemy.
Jde o to, že ani nevím jestli samice kokcidiozu měla. Zemřela ještě před vylíhnutím snůšky, ale přičítali jsme to věku. Ze snůšky (cca 22 vajec) se vylíhlo 7 chamíků, ale 5 jich brzo zemřelo. Zbyl ten samec a samička - ta se dožila půl roku, ale prakticky nevyrostla,jen jednou se slíkla. Byla aktivní, žravá, bez křivice a zemřela potom ze dne na den. Pak jsem se zpětně ptala teraristy čím to může být, že mláďata nerostou a on mi řekl tohle.
to sice uz zjistit moc nejde, ale u samce ktereho mate to zjistit pujde. Koneckoncu se z toho da odvodit i nakaza te puvodni samice. Od nekud je to mlade chytit muselo a nejpravdepodobnejsi je nakaza z kontaminovaneho prostredi teraria, nebo nastroju pouzivanych treba ke krmeni.
Měl by kokcidiózu i samec se kterým sdílela terárium? Toho stále máme a žádné známky jakékoli nemoci nejeví.
mel
a zadne priznaky jakekoli nemoci nemusi mit. I proto je tahle kokcidie tak rozsirena. Projevi se u zvirat teprve pri stresu nebo oslabeni organismu (snuska, jina choroba...)
Děkuji za rady, zkusím poslat trus na vyšetření. Ještě se zeptam zda si vy osobně myslíte, že je mládě "zakrslé" z důvodu kokcidiózy, a nebo mohlo jít spíše o nějakou chybu v inkubaci vajec?
duvodu problemu s mladaty muze byt vice od spatne kondice samice, pres horsi kvalitu vajec, chyby v inkubaci az po spatnou kondici mladat po vylihnuti spojenou (a nebo taky ne) s pozdejsi pripadnou nakazou kokcidiemi. To uz se bohuzel nedozvime. Jsou to jen mozne varianty. Odlecenim kokcidii (pokud ovsem ve Vasem chovu opravdu jsou)a zabranenim event. reinfekci se vsak muzete vyvarovat jednoho z rizikovych faktoru. Dejte pak urcite vedet jak rozbor dopadl.
Ještě jednou děkuji za rady, vědět určitě dám.
uvazujte, priste nechte udelat pitvu uhynulych...
Budu ráda i za další rady nebo zkušenosti s "nerostoucími" chamíky. Napadlo mě jestli by to nemohlo být nějakou chybou v inkubaci vajec (teplota, vlhkost,...) Předtím už z dvou snůšek (druhá byla nejspíš neoplozená) nebylo nic. Když jsem se na to ptala chovatelů na teraburze, řekli že ani jim se chamíci vždy nevylíhnou a že záleží i na štěstí. Jinak jsem se řídila radami z knížky Nataši Velenské - kolísavá teplota 20 - 30 °C, vermikulit...