Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosba o pomoc lovu pavouka - odměna jistá :)

Vážení přátelé,
mám prosbu. Společně s dr. Králem z PřF UK děláme na jednom malém pavoukovy. Zjistili jsme na něm jednu neuvěřitelnou věc a potíž je v tom, že máme děsně málo materiálu. Jedná se o pavouka vzokana domácího (Tapinesthis inermis). Pavouček má kolem 2 mm a je dost nenápadný (viz zde)... Jeho přítomnost se pozná podle charakteristických zápředků - viz obrázky níže. Žije na mírně vlhkých místech v domácnostech, nesmí tam být moc teplo - spíže, záchody, koupelny, sklepy a pod. a musí tam být pisivky. Doposud byl ale nalezen pouze na 3 místech - Praha - Staropramen :), Drahotuše u Hranic a okolí Vsetínská Lhota. Věřím však, že je pouze přehlížený! Proto píši sem. Pokud kdokoliv najde tohoto pavoučka, dejte mi prosím vědět na mail: Hula@mendelu.cz.

Díky moc
VH

P.S. Na té fotce si prosím všimněte toho víčka - kokonek má kolem 3 mm - viz bílá skvrnka na dřevěném mlejnku... Bohužel, v současné chvíli jsou pavouci jinde než v kookonech - našli jsme je v bramborových pytlích například...

P.P.S. Dovolím si zneužít role MODA a přišpendlím se, ale pokud má kdokoliv cokoliv proti, odšpendlím...

Zdravím,
přesně tyhle zámotky na dřevě jsou mi dost povědomé. Nacházel jsem je u nás na chalupě v Semetíně (hned vedle Vsetína) a v naší pergole a sklepě na zahrádce v již zmiňované Lhotě u Vsetína. Nikdy jsem jim, ale nevěnoval pozornost. Můžu se tam po nich podívat.

nevim to jiste ale vcera v robote jsem cirou nahodou videl jak se predemnou vznasi kapicka ,nevidel jsem zadnou pavucinu ,ale presto jsem vedel ze tam musi byt :-D ,opravdu tam byla ,ale tak tenka ze sem ji videl az pod lupou a zaroven se podival i na tu kapicku a vte sem si vsiml uplne miniaturniho pavoucka ,ale ten mohl mit tak necely mm,tak nevim jestli se mam snazit ho znovu najit a poridit nejakou fotku ,byla to fakt nahoda

Dneska jsme je s VH hledali ve Lhotě u Vsetína. Nakonec se přece jenom zadařilo. Chce to zřejmě nějaké temné místo, nejlépe sklep(u nás ve sklepě je 5 stupňů a celoročně absolutní tma,jen občas tam někdo na pár minut rozsvítí) a vlhko a aby tam byly pisivky. No je to oříšek, zámotky jsme nacházeli i venku až pod střechou chatky, ale po pavoucích nikde ani stopa, jen v tom sklepě :-) Objevil jsem tam i nějaké mini snovačky, které měly podobnou barvu, ale pro laika jako jsem já na tyhle pavouky to je vizuálně skoro až nemožné to rozlišit a poznat je. No ještě, že tam byl VH. Jak jsem říkal i jemu, pokud člověk tyhle pavouky vyložené nehledá kde se dá, tak na ně nikdy nenarazí :-D

Ahoj! No nevím jestli je to přesně on ale na vánoce jsem dostal mikroskop a nějak před letními prázdninamy jsem si chytl malého pavoučka podobnému tomu kterého ty hledáš a sledoval ho pod mikroskopem a doma mám ještě někde jeho fotku pod mikroskopem tak to pohledám a pak bych ti řekl, popř. napsal na email!