Lygodactylus kimhowelli - nemoc
Dobrý den,
Potřebuji pomoct – už si vážně nevím rady. V chovu gekonů nejsem nějak zběhlá.
Před časem jsem si pořídila od spolehlivé chovatelky 2 gekonky Lygodactylus kimhowelli a protože byla informovaná, že se pohromadě v novém prostředí perou, dala každého do samostatného terárka – jsou to na 50% sourozenci, oba pocházejí ze stejných podmínek, brala jsem si je asi na 2-3 měsících (nemám u sebe zrovna údaje). K jednomu z nich (říkejme mu „Kluk“) jsem dala ještě jednu mladou lepidku a k druhému (říkejme jí „Holka“) 4 malé (6cm) mnohonožky. V obou terárkách byli gekoni + brouci (malý) a mnohonožky/lepidka + žárovka vně terárka na teplo, dostatek větví a schovek + dostávali blíže neurčené vitamíny, co jsem koupila na burze (bohužel nevím z čeho se skládají, jméno taky nemají) a obalovala v něm všechny cvrčky, případně je přidávala do kašiček. A gekonům se dařilo. Asi na 5 měsících věku se Holka začal chovat plašeji, nechytala cvrčky před obecenstvem a vůbec, na rozdíl od svého sourozence ihned utíkala, jakmile zaznamenala pohyb. Všechno ostatní bylo v pořádku, takže jsem to přikládala jednoduše charakteru každého jedince. Asi za 3 týdny jsem začala pozorovat, že Holka chřadne = hubne. Zpozorovala jsem, že už jí začínají být vidět žebra (na rozdíl od jejího bráchy, kterej má stále krásně kulaté bříško) a má menší procentuální úspěšnost chycených cvrčků (jakože se pokusila chytit například 3 cvrčky, ale povedlo se jí to jen jednou) oproti bráchovi a jejím dřívějším dovednostem a začala přemýšlet čím to. Nakonec jsem došla k závěru, že to bude stresem (zřejmě je na něj náchylnější, jelikož mi při čištění terárka a odchycování Holka pustila cca 1cm ocásku, bohužel) a velikostí cvrčků. Takže jsem odstranila z Holčinýho terárka brouky, aby ji nestresovali (mnohonožky nad povrch skoro nevylézaly, tak ty jsem tam nechala) – holku jsem mezitím dala do karantény asi na dva týdny, kde jsem ji vykrmila pravýma ovocnýma kašičkama a když jsem měla pocit, že už sama loví všechny cvrčky co jsem jí dávala a zlepšuje se, vrátila jsem ji zpět do terárka. Klukovi jsem nic neměnila – prosperoval, s Lepidkou se sžil a učil se on ní žravosti.
Holka chvíli vypadala že se zlepšuje, nebo rozhodně alespoň nezhoršuje, tak jsem jí dala čas, aby se z toho vylízala. Dávala jsem jí malé cvrčky, velikostí odpovídající maximálně vzdálenosti mezi jejíma očima. Po cca 2 týdnech, jsem na základě zkušeností mých (s Klukem) a jiných chovatelů, přidala k Holce Lepidku cca 5měsíců věku a doufala v blahodárné účinky soužití. Takže Jednu lepidku jsem měla u kluka a druhou, novou u Holky (doufala jsem, že od ní taky nějakou tu žravost okouká – Kluk se díky lepidce naučil jíst např. larvy) Týden na to (Po cca dalších 3 týdnech od posledního posouzení zdravotní ho stavu), kdy jsem u ní nezaznamenala žádné zlepšení, ba spíš zhoršení (avšak ne rapidní), jsem začala hledat další důvod a usoudila, že to stres nebude. Všimla jsem si, že se Holce maličko prodloužila spodní čelist a zkřivil ocásek (jakoby zalomil). V terárkách nemám UVB a vitamíny nevím co obsahují. Takže jsem usoudila Rachitidu (kterou jsem si předtím nechtěla připustit, vzhledem k tomu, že mí ostatní gekoni byli v pořádku a očividně nestrádali) s tím, že Holka se sice na skle ještě drží, ale předpokládala jsem, že tento příznak se brzy objeví.
A Běžela koupit vitamíny a na webu koupila UVB žárovku. Koupila ReplilGlo 10. Vitamíny jsem koupila Reptivite s vědomím, že je tam vit. A D3 sice dost, ale holt budu obalovat méně častěji (2x týdně Reptivite, zbytek těmi svými vitamíny, bojím se předávkování), žárovku nainstalovala a svítím.
Po dalších 3 týdnech této intenzivní UVB léčby, naprosto žádné zlepšení. Ocásek ani čelist se nezhoršili (čelist není ohlá, jen je trochu víc vystrčená), ale ani nezlepšili, stále naprosto bez jakýchkoli problémů leze po skle. Avšak už je vážně rapidně a ošklivě vyhublá a nemá energii na lovení cvrčků. Ještě dříve jsem cvrčky aspoň omračovala, aby nemohli utýct a Holka je chytla (oni se probírali, ale neutíkali, takže se hýbali), pokud se teda omylem neshodila z větve. Čile se snažila chytit každého cvrčka, co viděla (bylo na ní vidět, že má hlad), jen se jí to často nedařilo. Nyní se sice za cvrčkem aktivně vydá, avšak už se ho nesnaží lovit, jen na něj hladově kouká (jde na ní vidět, že už nemá energii na lov). Přežívá na kašičkách (do kterých přimíchávám vitamíny). Ostatní mí gekoni jsou zdraví, čilí a prosperují (Kluk UVB zatím ani nemá, 2x týdně mu nyní už dávám Reptivite, ale dřív ho neměl) a nikdo z nich ani maličko nestrádá.
Prosím pomozte – už vážně netuším, co by jí mohlo být a co by mohlo zabrat, avšak v gekonech nejsem moc zkušená.
Teplotu mají správnou a nočním poklesem na pokojovku. Jedí cvrčky obalené ve vitamínech (2x týdně Reptivite, zbytek blíže neurčené vitamíny) přiměřené velikosti (Kluk dostává občas větší), lepidka ji omezovat nemůže, jelikož jak je den dlouhej tak je zalezlá v úkrytu a nevyleze. Nyní má Holka u silné UVB. Stále leze po skle, je však vyhublá a má zalomený ocásek a delší spodní čelist. Už se to táhne dlouho.
Prosím řekněte mi někdo, co jí je a jak to léčit.
PS: omlouvám se za „román“, ale chtěla jsem co nejlépe popsat situaci.
Děkuji za jakoukoli konstruktivní odpověď.
Anička
Myslím, že je až moc řešíš, moc do nich zasahuješ, rušíš je. Nechej ji v klidu, pořád ji nikam nepřendávej. Soužití více druhů mi také nepřijde nejiedálnější, lygo a lepidky se sice spolu občas chovají, ale kdoví, zda je to také nestresuje.
Od začátku sis měla hlídat správné vitamíny, ty jsou opravdu důležité. Taky nezmiňuješ, zda jsi dodávala navíc vápník. Teď už toho asi moc nezmůžeš, snaž se aspoň co nejlépe se starat o zbývající a osobně bych nemíchala ty druhy.
Děkuju za názor.
Opravdu nesouhlasím s tím, že bych je zbytečně a moc rušila. Nejsem z lidí, co mají terarijní zvířátka na mazlení a neruším je, netahám je a nevyndavám je, pokud už to opravdu není nutné. Vyndavala jsem ji za tu dobu asi 3x (za celou dobu co jí mám), z toho jednou byla "na zotavenou" v karanténě - rozhodně ji co 14 dní neberu do ruky a neprohlížim. Vitamíny jsem si měla hlídat od začátku, pravda, ale s tím už nic neudělám. Vápník jsem jim dávala do kaší cca jednou za 10-14 dní, Pak jsem ale zjistila, že pokud ve vitamínech nebyla D3, nemělo to cenu. Doporučení ohledně míchání druhů chápu - čekala jsem podobnou radu, nicméně nemyslím si, že by problém byl způsoben tímto (mám víc smíchaných terárek, a jen tahle jedna ještěrka má problém), ale vyloučit to samozřejmě nemohu.
Vážně mi nepřijde správné, nechat vyhublou a očividně strádající ještěrku na pospas svému osudu a nepřendavat ji do "karantény".
nevim, jestli jsem to treba v dlohem textu neprehledla, ale pokud je holka opravdu samicka, mohl by byt (v te posledni fazi)problem i s vajicky, ktera tvori a nemuze z nejakeho duvodu vyklast. Priznaky tohoto stavu byvaji prave hubnuti, nezravost, kolabs vapnikoveho metabolismu (meknuti celisti, previs ocasku, pripadne jeho pokrouceni). Neni mozna tahle alternativa? Nejsou na gekonovi ze spoda videt vajicka? Pokud chybi vapnik a nevite jake vitaminy - resp. vit/min. pripravek (krome toho reptivitu) davate, sezente si kalciumglukonat a pridavejte ho navic ke zradlu, idealne, kdyz se vam podari kapnout gekonovi kazdy den na tlamku (aby se olizl) bez toho, abyste ho rusila odchytem. Co se tyka souziti gekonu s mnohonozkama - mela bych z toho trochu obavy. Mnohonozky vylucuji spoustu obrannych jedovatych latek (tusim nejake slouceniny kyanidu), ktere mohou potencialne tak drobnym zviratum jako jsou lygodaktylove v uzavrenem prostoru treba i vadit...
Holka je to nejspíš - je to určeno dle mých nezkušených očí. Ale myslím, že to bude holka. Jinak vajíčka mě taky napadla, ale ještě jsem žádné obrysy neviděla (ani když byla zdravá)a teď v sobě rozhodně žádná nemá.
Nad škodlivýma mnohonožkami jsem taky uvažovala - ještě když tam byli brouci, smrdělo terárko, ale po jejich odstanění již v terárku nic cítit nejde (a že ty mnohonozí sekrety cítit jsou). Terárko je slušně větrané a mnohonožky nerušené (většinou zahrabané) - a ty vypouštějí sekret pouze při vyrušení. A nyní je tam i lepidka, a ta žádný problém očividně nemá - takže sekrety jsou dle mého úhlu pohledu velmi nepravděpodobná příčina.
Na rady přítomných tedy zkosím dávat ten reptivite každé krmení - uvidíme. Mám doma taky nějaký vápník z lékárny (teď jsem v práci,takže nevím jméno) a v těch neurčených vitamínech 100% vápník je (na to jsem se kdysi při koupi ptala), jen nevím kolik. Hlavně mi pořád nesedí, že pořád bez problémů leze po skle ... takže to na rachitidu prostě nesedí.
Nelze házet všechny gekony do jednoho pytle - co nevadí lepidce, může vadit lygo. Lepidky jsou velmi přizpůsobivé, ty jen tak něco nerozhodí
No lygo snad do ruky ani chytit nejde. Spíš nechápu, jaký význam má "karanténa" pokud máš v terárku jen jedno zvíře. Pokud je v teráriu více zvířat pokupě, tak ano, jedno strádá, dám ho bokem, ať se dá dokupy, ale v čem jako pomůžeš tomu jednomu, když ho jenom přendáš jinam? Obecně se zvířata míchat nemají, může se zdát, že jim to nevadí, ale zdání může klamat.
Jinak s tím vápníkem bych doporučila Biomin H, dá se sehnat v lékárně, je to prášek. Smíchat trošilinku s vodou, vznikne kašička, namočit do ní špejli a napatlat gekonkovi na tlamku. Opravdu to pomáhá..
Karanténa (já tomu říkám karanténa, ale je to prostě velmi jednoduše zařízená plastová nádrž) měla význam takový, že v jednoduché nádrži bude moci lépe lovit. Cvrčci se mu neskovají za každý list, větvičku nebo substrát a doufala jsem, že když se jí bude lépe chytat (více příložitostí, ti cvrčci prostě nemají kam se skovat), zesílí a pak už nebude mít problém. Zase samozřejmě tam měla základní věci, jako kam se skovat a po čem lízt, aby to nevyznělo špatně.
Biomin H si zapíšu (nejsem si jistá, jestli to není to, co mám doma) ... dík