Ztmavnutí užovky červené v důsledku nedostatku světla?
Chtěl bych se zeptat, jestli je možné, že mi užovka ztmavla po tom, co byla delší dobu (cca půl roku) téměř bez světla (ale v teple).
A jestli teď, když ji denně svítím, občas na ni pustím i trochu sluníčka, zase zesvětlá. Mývala pestřejší barvy. (Zakalená není, nezdá se být ani nemocná, žere bez problémů, svlečky má v celku) Předem děkuji za odpovědi.
No, vlhkost a tma udělá své, taková zvířata opravdu často ztmavnou... ale jestli je to reverzibilní netuším, ale řekl bych že ano.
Nepíšeš jak je stará, ale nepřešla jen z mladické pestrosti do adultního zbarvení? Na to by jí totiž cca tak půl roku taky stačilo. Jinak hadi totiž ve tmě spíše "blednou/světlají", ovšem z dlouhodobého hlediska netuším a přít se o to nebudu .
no, v září měla 3 roky, je to tím?
Jaký byl praktický rozdíl v umístění terárka a zdroje světla (jaký typ) mezi obdobími "téměř bez světla" a "teď, když ji denně svítím, občas na ni pustím i trochu sluníčka". To byla v úplné tmě? Za půl roku se mohlo stát milion dalších věcí. Navíc mohlo mít vliv i to jak byla chovaná předtím, než byla přendaná na to tmavé místo.
To sluníčko na ní pouštíte přes skla okna (pak to nemá moc význam)?
Jinak had i pár dnů před svlečením už být zakalený nemusí, ale bývá většinou tmavší. Pak hned po svleku je zase o hodně světlejší.
Doufám, že tu neřešíme změnu barvy z červené na lehce tmavší červenou. Protože vnímání barev je dost subjektivní (nemluvě o tom pamatovat si rozdíl po půl roce!).
P.S.: Mývala bych k ní raději nepouštěl, nemuselo by to dopadnout dobře.
Předtím byla v místnosti, kde byly zataženy žaluzie. Světlo jí svítilo jen občas, když si na chudinku někdo vzpomněl :( Ne, vzal jsem ji
a šel s ní na balkon.
Ne, opravdu ztmavla o několik odstínů.
P.S.: Ajaj, to jsem přehlédl
Než budeme řešit změnu zbarvení, můžeš vysvětlit tu skutečnost, kdo a proč ji za půl roku nedopřál světelný zdroj?????
Můžeš vysvětlit co bude mít za smysl pitvat se v tom co, kdo, kdy a proč někdo udělal. Těžko to změníš. Prostě se to stalo a není účelem téhle diskuse to řešit.
Ad tazatel, dej sem prosimtě fotku. Bude to lepší než se dohadovat. Většina z nás už viděla stovky guttek, pak můžem spekulovat, jestli není něco v normálu.
zdar a.d zadavají nezlob se na mi za tu odpověd,ale začal bych jednoduchou věcí.
1.pokud nosíš opticu:vyčistit
2.taky sklo na přední straně bedny občas.
**********************************************
tuto byla sranda ,ale k jádru věci.
nevím jak kdo,ale já fotku nechci a zeptám se rovnou stran velikosti .
už jsem viděl adulta 3ročního a ten měl cca 80cm.
Jeho pochody stran barev se zastavili díky špatné péči a nyní to dohání co do zbarvení...takže asi bude tmavnou na rozdíl od jiných gutko"bastard" tam je to opačně.
Jinak souhlas s Uro ve tmě světlají a pokud loví a svléká se jak jsi psal byl bych asi na pohodu a vůbec bych to neřešil.
Edit bud rád ,že doma nemáš E.schrenki to by jsi teprve koukal na drát
Bohužel doma momentálně nemám nic, čím bych ji mohl vyfotit.
Tak gutáta není zrovna heliofilní druh , a pokud měla jiný zdroj tepla a půl roku jen zatažené žaluzie (které taky nedělají úplnou tmu a jde v pohodě poznat rozdíl mezi nocí a dnem), tak v tom nevidím problém. Ostatně nebudu připomínat, jak chovají zvířata třeba v ruském exotáriu v Tule .
Odjel jsem pryč a bláhově si myslel, že když poprosím, tak se mi o ni doma postarají. Nakonec mohu být rád, že ji vůbec dávali nažrat.
S žofkama teda nemám zkušenost, ale obecně bych to netvrdil, u morelek je ztmavnutí nedostatkem světla běžné, specialistky jsou na to bredliny a je to u nich vratné, pár dní ve světlém terku a leží tam jiný had (někteří chovatelé kvůli tomu používají i UV). V menší míře i u jiných krajt, hlavně Austrálie, PNG, jinak je tomu např. u hroznýšků Candoia bibroni australis, ti v šeru světlají. U každého druhu to může být jinak.
zdar a.d. Anakonda u výše uvedených druhů je to snad pravidlem.
mé vyjádření a.d gutát je asi v tom stylu,že dnes už málokdo zimuje gutáty opravdu natvrdo,takže na to jen tak nepřijde.Dále si myslím,že ani ty ani Navay jste nějak neobjasnil nároz roky ad.velikosti,ale tuto nedáme dokud se nedozvíme jaká je skutečná velikost...,těším se na další debatu.
Tak ono je řada druhů hadů, co umí měnit zbarvení - ať už kvůli období páření (zmijovití), přes noc (E. cenchria maurus) nebo jako hadí chameleon Enhydris gyii. Nemluvě o rozdílu zbarvení mláděte/dospělce, tam je vždycky nějaký rozdíl snad u většiny druhů zvířat.
Tady ale hlavně chybí nějaký důkaz, že k té změně došlo. Tvrdit to jen na základě své paměti po půl roce bych si třeba já sám netroufl, spíše bych hledal problém u sebe, než u užovky .
zdar a.d.Navay jasně,napadlo mi ,doufám,že se nad tím povzneseš???třeba je to nějaká nová forma "gutko bastarda" a tam nikdo neví,jak daleko se dá zajít