Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Osram ULTRAMED UV

Zdravim,
narazil jsem na tuhle výbojku. Máte někdo zkušenosti? Tady na poradně jsem nic nenašel.
Ve srovnání s ultra vitaluxem má nejslabší (400W) podíl 88 UVA/W a UVB 8 UVB/W, vitalux má 13,6 UVA/W a 3 UVB/W a to až po jedné hodině svícení. Tady něco málo o Ultramed a tady o vitaluxu (pro srovnání) , tady ještě cena.

zářič neznám, ale bacha na to, už vitaluxka je "dělo" oproti jiným výpojkám, ono různých zářičů pro fototerapii se nechá sehnat víc než dost, ale jen něco se dá vhodně použít... Tohle by muselo být opravdu v megateráriu, ne-li spíš v "pokojové" expozici

1. k tomudle bys potřeboval tlumivku 400w HPS/MH - a ta tě vyjde bych řekl kolem 1500,- určo (nepátral jsem)
2. je to patice R7s, takže by jsi k tomu musel splašit ještě nějaký svítidlo, do kterýho to půjde usadit s tím, že bys to musel nejspíš dát bez krycího ochranného skla, který ti UV odfiltruje (nebo u tohodle maxiděla spíš částečně odfiltruje :))). Nebo si to postavit sám.

Takže komplet bys to měl za cenu 2 vitaluxek.

3. přímo výrobce má v katalogu psáno

Správnou funkčnost těchto zářičů lze zaručit pouze při provozu ve speciálních a pro ně určených přístrojích.
Věcně správné použití může proto zajistit jedině příslušný výrobce zařízení. Přímé nebo odražené nefiltrované
záření nesmí zasáhnout pokožku nebo oči

, nebral bych to tak uplně na lehkou váhu, i když pod pojmem speciální přístroj si lze předtavit třeba i tu tlumivku, těžko říct
4. nevím jak to teď s těmahle zářičema je, ale třeba Vitalux se nově nesmí používat u lidí - teď je to jen zářič pro průmysl(tvrzení plastů), teraristiku a chov koní :-)

Taky jak říká Uro - je to už megasupr dělo a myslím si, že držet se hesla všeho moc škodí není marný. Už i ty Vitaluxy jsou podle mě zbytečně silný, co se týče UV. U tohodle bych měl už fakt strach... minimálně si myslím, že by se tím dala zvířata docela lehce sterilizovat. Hlavně - jestli nemáš měřiče UV, ani nad tím neuvažuj.

Díky, bylo to jen tak pro zajímavost a jestli to vůbec někdo s úspěchem používá.

Správnou funkčnost těchto zářičů lze zaručit pouze při provozu ve speciálních a pro ně určených přístrojích.
Věcně správné použití může proto zajistit jedině příslušný výrobce zařízení. Přímé nebo odražené nefiltrované
záření nesmí zasáhnout pokožku nebo oči

To jsem četl ;-)