Jsem rád že se v dnešní době, kdy se dá sehnat X jiných druhů stejně atraktivních a hlavně bezproblémových, někdo vrací k tomuto druhu. Můžeš sem přihodit nějaká fota? Jak jsem si oživoval v systematice je striatus rozdělen do 8-mi poddruhů, a určit konkrétní poddruh dle nějakého klíče bude asi obtížný. Nebo máš zvířata nějakého konkrétního poddruhu?
Já kdysi (od roku 1987 do 2001) choval nominátní poddruh E.striatus striatus, které jsem tehdy získal z odchovu od věhlasného teraristy Aldy Olexy.
Později jsem chov doplnil o nepříbuznou samici hodně červeného zbarvení. A tady si už dnes nejsem jist zda se nejednalo o jiný poddruh . V tu dobu se ale moc nepřipouštělo že by tu někdo choval jiný poddruh než nomináty. A právě že I.Rehák v AT (1982) popisuje ono červené zbarvení svého chovného samečka u nominátního poddruhu získaného z přírody.
Za dobu co hady chovám, považuju striaty za jedny z nejkrásnějších a zároveň nejzajímavějších co jsem kdy měl možnost chovat. Ikdyž jejich rozkrmování je fakt neštěstí. Ona zmíněná červená samice (jak už to tak bývá - to nejhezčí zvíře v chovu) se chytla až v 6-ti letech!!! No je fakt, že tehdy mi ani nenapadlo se je pokoušet rozkrmovat nějakými ještěry. Takže jsem všechny kusy ve svém chovu násilně rozkrmoval klasickým způsobem. Celkem tedy 2,3 chovných kusů + následně po krátkou dobu (než jsem je přenechal jiným chovatelům) mláďata ze svých tří úspěšných odchovů. Nejkratší dobou násilného krmení kterou jsem zaznamenal u jednoho mláďěte byly 2 měsíce. To byla ale vyjímka. Ostatní mláďata se obvykle chytla okolo 1/2 roka až 1 roka.
Když se už vracím k těmto zvířatům; měl bych dotaz především na JaBulu + další znalce veteriny:
...tehdy jsem zaznamenal u jedné z chovných samic ještě dva neúspěšné odchovy v letech 95 - 98. Samice mi tehdy doslova trousila po dobu několika měsíců (více jak 3 měsíce!!!)neoplozená vejce + plně vyvinutá, na pohled bez poškození, ale mrtvá mláďata po terariu. Vždy po několika dnech jsem nacházel jednotlivá mrtvá mláďata. Tenkrát jsem se zkontaktoval s MVDr. P.Bartákem + několika dalšími veterináři. Bylo použito sona, dělala se bakterka i paraziti (včetně Protozoa), a vlastně se nedošlo k žádnému závěru.
Jak bylo možné, že v případě odumření těchto plodů které nebyli vypuzeny z vaječníku najednou, nedošlo k infekci vaječníku? Jednotlivá v podstatě úplně vyvinutá mláďata i s již vztřebaným žloutkovým vakem byla postupně vždy po několika dnech vypuzována,... dá se říct úplně vyschlá v blanitém obalu, jakoby ,,mumifikována". Samice se během celé březosti a po ní chovala standartně, a i přijímala potravu. Po těchto zkušenostech s touto samicí jsem ji už raději opětovně pářit nenechal.
To celé jsem tehdy, včetně hodně přesných tabulek, včetně páření a i s jednotlivými nálezy neoplozených vajec + mrtvých mláďat popisoval v ATéčku. Ovšem dodnes bez jakékoli odezvy. Takže bych byl rád když by se (dnes v době internetu) tu ozval někdo kdo má nějakou obdobnou zkušenost.