Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Osvětlení

Zdravím zkušenější Smile
potřeboval bych poradit s osvětlením na terárirum 170x70x70 nebo 100 na výšku. ještě uvidím. Vůbec se nevyznám v tom uv a uvb záření a nedokážu si představit jak by alespon mělo být silné.
Děkuji

Je to velké terárium a sluncemilný ještěr. Každopádně lze jen doporučit nějakou dobrou výbojku (Mega Ray), získáte tím dostatek kvalitního a intenzivního světla i UVB záření. Jen možná (podle typu výbojky) bude třeba dořešit tepelný zdroj, ať mají agamy na výhřevném místě dostatečný pařák.

Na tuhle výšku bych se nebál dát tam Osramku na nějaký místo kde bude 50cm nad povrchem a 2x denně jim krásně zasvítit tím nejlepším co lze sehnat. Osramka je jednak hodně dobrá na UV, taky ale hodně topí, takže se tím dá svítit tak hodinku. Pak taky záleží na tom kolik jich tam bude. Jestli páreček nebo 3, tak je lepší mít těch vyhřívacích míst víc, tudíž bych tu Osramku doplnil ještě nějakou další lampou typu Sera Reptil Sun Heat UV 130 W, nebo tou Megaraykou, jestli se vám jí podaří sehnat, protože teď nějak nejsou dostupný.

Si jdu zase rejpnout :-)
Osramka určitě není to nejlepší, co lze sehnat, ale jasně je to špičková lampa a určitě lze doporučit.

taky ale hodně topí, takže se tím dá svítit tak hodinku

No dá se s ní svítit samozřejmě celý den a je to pro ty zvířata bez diskuzí mnohem přirozenější, záleží jen kam a jak vysoko.

tudíž bych tu Osramku doplnil ještě nějakou další lampou typu Sera Reptil Sun Heat UV 130 W

A proč tam chceš rvát druhou UV směsovku - k ničemu to nebude, ty lampy mají špatný spektrum - spíš bych se zaobíral tím, jak to terárko nasvítit - jak už zde bylo psáno je to sluncemilný ještěr a to doslova znamená, že žere světlo! (mezi nama - ze 130W směsovky leze spíš tma než světlo, ale ono je to relativní). Dvě vyhřívací místa - jasná věc, ale k čemu mu budou 2 když jedno z nich bude vyhřívat hodinu denně žejo... K tý osramce bych tam prdnul metal-halidovou výbojku, která to suprově osvítí (70 nebo 150w) + dvě vyhřívačky, třeba PAR halogenama.
Dá se koupit i UV metal-halidová výbojka a pořešíš tak světlo i UV dohromady (k vyhřívání vousatek to nemusí být dost, ale i teplo udělá) - MegaR, BrightSun nebo Solar Raptor třeba.
Ale to se tady k už psalo tolikrát...

Nj. bral jsem to jako nejlepší v poměru cena výkon z toho co se dá normálně sehnat :-) Jinak ono to taky dost papká, takže svítit 10 hodin denně 300 Wtovkou, to bych asi raději šel do tý MegaRayky :-)

Hele možná blbej dotaz, ale kdybych pak řešil už jen to světlo, co zkusit spíš něco typu tohodle? http://www.terashop.cz/index.php?page=shop.product _details&flypage=flypage.tpl&product_id=20&categor y_id=19&option=com_virtuemart&Itemid=1

Zaujalo mě na tom hlavně to, že to nepotřebuje žádnej šílenej předřadník ani nic podobnýho, tudíž to není finančně tak náročný.