
Hybernace-hadi
Dobrý večer
Mám otázku-čistě hypotetickou.Co kdybych měl v jedné místnosti guttku, B.c.c. a PMB-albína. O gutce vím že zimuje, hrozňa to nevím stejně jako u tmavky. V místnosti by bylo okolo 12 +-2°C. Co se stane když hada, který normálně ve své domovině nehybernuje zazimujeme? (slyšel sem něco o lehkém druhu hybernace). Vím, že pokud např. berusku nezazimujete tak na jaře uhyne, ale co když je to naopak? Díky za případné odpovědi.
nehybernovaná beruska na jaře uhyne? aha - v které knize si to četl? Proč jako zimovat zvíře, které nehybernuje v přírodě? a ještě k tomu druhy z tropů? vůbec nechápu pointu tvého dotazu
s tou beruskou by mě to taky zajímalo. Ta moje to zjevně nečetla a já taky ne
Aurifer, ja som to aj tak myslel, skor, ako obdobie kludu nez to zimovanie :) Takze staci mi od oktobra do polovice decembra, znizit teplotu, vypustit svietenie a nekrmit? Aby som ich pripravil na parenie?
devil69: pokud chceš simulovat teploty v přírodě, není nic jednoduššího, než je sledovat online (samozřejmě jen pro orientaci)
např: indie
ale to je jen jeden z mnoha odkazů (nechtělo se mi hledat podrobněji)
Tak na to bych byl opatrný i když je to myšleno v dobrém. Vesměs jsou "detektory" těchto měřáků umístěny ve dvoumetrové výšce(jindy dokonce umístěné na střechách), než na zemi, ve stínu, o měřácích ve skalních průrvách, v norách atd. nemluvě. Jinými slovy měří jinou teplotu, než jsou vyhovující teploty chovaných druhů. Řídit se tím by mohlo být pro řadu chovanců osudné. Za příklad postačí Zamenis situla a porovnání letních teplot v místě výskytu získané orientačně z těhle "ukazatelů" a reálných teplot, které situla dokáže přežít. To samé - to, že je v Maroku ve 14hodin 75C na písku neznamená, že je v tu dobu trnorep venku a vedro si "užívá" a málokoho si z toho odvodí, že je v té době zašitý v noře s vyhovující teplotou 28C a patřičnou vlhkostí.
Ps:správný termín je hibernace.
Děkuji, to je správná a důležitá připomínka.
jen bych ještě (dle selského rozumu) doplnil, že u tropických druhů bych nemluvil ani o hibernaci - i když k útlumu aktivity trochu dochází. Ale slovní spojení "zimování krajty" mi zní trochu jako "sojový bůček" :)
Jinak ono je fakt, že ty předpovědi občas taky dost kecaj...my třeba jeli do Uruguaye, našli jsme si na netu předpovědi počasí, dny a dlouhodobější průměr- byly hlášené poměrně vysoké teploty, bouřky, déšť, tak jsme byli rádi, že budou vylezlá zvířata- a když jsme tam dorazili, tak vedro, sice se honily nějaké mraky, občas suchá bouřka, ale jinak sucho jak na Sahaře...a od místních jsme se dozvěděli, že už nesprchlo 2 měsíce
Aurifer, ja se ridim tim co nam rekli na prvni prednasce z meteorologie/klimatologie: Meteorolog ma s predpovedi pocasi vzdy pravdu! Jen obcas nesedi datum a misto...
A vybaven touto vedomosti celim pocasi s hlavou vztycenou