Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama vousatá se zahrabává + problém s okem

Dobrý den!
Chtěl jsem poprosit o radu chovatele co mají zkušenost s Agamou Vousatou.
Mám doma dvě Agamy pořízené v Červenci,jsou jim šest měsíců.
Problémy jsou dva. Pod výhřevnou lampou mám kousek břidlice,jedna z Agam se mi tam zahrabala.
Pravidelně nakukuji,zda je v pořádku. Když jí vemu do ruky,je čilá,vyhřátá. Když jí vrátím do terária,zase se zahrabe.Včem spočívá problém..?
Další problém je s druhou Agamou,která se nezahrabává,ale všim jsem si,že u jednoho oka má malou hrudku písku.
Hrudku jsem Agamě opatrně odstranil a vše se zdálo v pořádku. Pak jsem na čtrnáct dní odjel,zajistil vodu i žrádlo. Po návratu jsem zjistil,že má Agama to oko zavřené a jakoby zalepené. Když se jí snažím pomoci je agresivní, přesto že je na ruku zvyklá a při prvních odstranění byla v pohodě. Je možné,že při svleku problém zmizí,nebo raději navštívit veterinu..?

Děkuji za odpovědi Culík
Změna předmětu, původně: Agama vousatá (MadMike)

S tou zakopávající se- pokud i vylejzá a žere, tak je to ok, hold si na bydlení vybrala místo pod výhřevem. To zvířata dělají docela s oblibou, já mám pod výhřevamma udělané přímo pro ně úkryty a zvířata je rádi využívají (chladnější úkryty mají samozřejmě také).

S tou druhou- asi má nějaký zánět nebo jiný problém v oku, teče jí z něj a lepí se na to substrát (co používáte za písek, není ostrý?) a je jí to nepříjemné, proto ta agresivita. Takže návštěva veterináře je rozhodně na místě. Můžete jí zkusit opláchnout očko borovou vodou nebo Opthalmo-septonexem už doma, ale rozhodně také návštěva vetriny.