Krajta tmavá - problém s hlavičkou
Dobrý den, mám menší problém, jak jsem se již v předešlých dotazech zmiňoval, vlastním krajtu tmavou. Náš přoblém spočívá v tom, že kdykoliv, když leží, hlavičku má položenou lze u ní pozorovat klepání hlavičkou ze strany na stranu. Někdy u ní pozorujeme klepání když je v naprostím klidu (neplazí se), a někdy když šmejdí po teráriu. Pravidelně jezdíme k veterináři, toho jsme se patali, ale ten pokaždé řekne, že jí chybí vitáminy, které jí pravidelně píchá, ale vůbec to nepomáhá. Naše krajta je stará 2 a čtvrt roku, a klepání u ní pozoruji, dalo by se říct, od začátku. Proto se s tímto problémem obracím na vás, a doufám, že mi dokážete poradit. Předem děkuji za odpovědi
Jake mas chovne podminky: teplota, vlhkost...... a hlavne, jestli a jak casto basti. . . . .
Teplota se drží di 30 C°. A vlhkost? Abych se přiznal, tak to nevím. Jinak, krajta je stále při chuti, ale žrát jí dávám, když se o jídlo přihlásí.
Jeste jestli se svleka bez problemu, a ekto a endoparazity ???
Zdravím, určitě by se hodilo více informací, ale abych reagoval na to, co jste napsal. Teplota by měla být v teráriu různá=had by měl mít kout, kde je třeba 24 stupňů nebo i méně, stejně jako místo třeba pod žárovkou, kde by mělo být těch 30 a víc. Vlhkost by se měla držet u mláďat trošku vyšší. Píšete, že má přes dva roky - to už stačí mezi 50-60% se zvýšením až na 70% a víc během svlékání. Mimochodem vlhkoměl Exotera (sice to není žádný zázrak) stojí kolem stovky. Určitě by se hodilo vědět, jak již bylo zmíněno, zda-li nemá problém s příjmem potravy a svlékáním.
Co by mě, ale opravdu zajímalo je, u jakého veterináře jste s hadem byl. Je to odborník na plazy ? Nejsem "doktor" ale hadům větší příjem vitamínů spíše škodí. Krajta stráví vše včetně kostí, zubů, chlupů a vitamíny se podávají většinou jen gravidním samicím nebo výjmečně mladým hadům a to ještě velice opatrně. Proto se mi fakt, že ji veterinář "vitamíny pravidelně píchá" moc nezdá. Ale třeba se mýlím a diagnóza je správná. Ještě otázka - máte ji těch 2 a čtvrt roku doma nebo už jste si ji už takhle starou koupil ?
Dovezl jsem si jí, když jí bylo 9 měsíců, od té doby jí mám doma. Svlékání a příjem potravy je v pořádku, vždy se svlékne v celku, a potravu sežere s chutí. Před touto krajtou jsem měl hroznýše, a koupil jsem ji na burze, pečlivě jsem se o ní staral, byl jsem začátečník, nevydesinfikoval jsem jí, když jsem na ní viděl parazity, tak jsem ji vydenzifikoval, ale již bylo pozdě. Tuhle krajtu, jak jsem dovezl, hned jsem jí vydezinfikoval. Když jí bereme ven, v létě, tak jí pro jistotu vydezinfikuji také. Veterinář, jestli je odborník to nevím, ale mnoho lidí, tam s hady jezdí. Od jisté návštěvy, mi doktor řekl, že mám přijet, za 3 týdny na vitamíny, od té doby, tam jezdíme pořád, žádné změny, a veterinář, řekne pokaždé, za měsíc na vitamínky. Při poslední návštěvě řekl, že jí chybí vitamín B12 (už delší dobu pochybuji, že jí to pomůže). a abychom jí začali dávat potkany a myši. Poslední dobou, jí potravu kombinujeme. (morčata, potkani, kralíčci)...
Velmi tezko rict, co s krajtou je. Pokud zere bez problemu, svleka se atd....., proste se vsechno jevi normali, az na vnejsi projevy pohybz/kmitani hlavou, tak aplikaci vitaminu od veterinare vidim jako kontraproduktivni. Kdyz ma pestrou stravu, jak pises: morcata (doporucuju ne moc casto), potkany atd. . . ., tak myslim neni duvod na vitaminy. Je take urcita moznost o neuropatogeni projev, ktery ma ale take vzdy nejakou pricinu. Snad poradi nekdo zdatnejsi, ale co se tyce tech vitaminu, tak jak jsem popsal vyse.
Ahoj můžeš specifikovat to "vydesinfikoval" ? Nechová se tak právě po té desinfekci? Podobné chování cukání a křeče sem pozoroval na svý korálovce po predávkování "desinfekce" - arpalitu, následovala návštěva veta a podání injekce (bohužel si nepamatuju co jí to vlastně dal) po které příznaky ustoupily.
Krajta dostávala jenom vitamínky, když jsem jí dovezl, tak mě doktor dal přášek na odčervení, abych jí ho dal, (rozdrtil, a dal do jídla), a od té doby jsem jí desinfikoval asi 5x, jenom z venku, Betadinem.
Kolik platíte za vitamínkovou injekci?
Nic, několikrát vetík řekl, že se domluvíme na další přohlídce. Ale to už říká hrozně dlouho.
Preventivní podávání vitamínů, desinfikování, odčervování atd. je úplně mimo, spíš ublíží než pomůže.
Ano, to si myslím také, už hledáme jiného veterináře, zkusíme, jestli nebude lepší než Jeník. (tam kam jezdíme). Děkuji
Pohyby hlavou ze strany na stranu jsou u těchto krajt i jiných hadů celkem běžné. Pokud had nemá nějaké příznaky nemoci, loví, tráví, svléká se, je zbytečné jej tahat k veterináři.