Nalezený ježek
Zdravim všechny
Dnes se mému psovi povedlo najít ježka na zahradě a pohrát si sním. Ježka jsem tedy zachránil (nebo spíš psa ) a dal narychlo do kýble s listím. Je lepší, když dam ježka zpět ven, a nebo ho ubytuji doma ve sklepě? Nevim, jestli by venku teďka přežil, když je vzbuzenej?
Předem dík.
Já osobně bych ho zanesla do ZOO nebo na nějakou tu záchrannou stanici, bo jak se to jmenuje.
a.d Josefek zeptám se tě kde bydlíš??tedy pokud se nepletu tak jsi největší ostuda PJ??
Dnešice . Už koukam na netu a hledam adresu tý záchranný stanice v Plzni.
taky proto jsem to psal.Hele ty máš psa horníka??já jen že tam u vás je cca40cm sněhu.
Já ti dám stanicito by jsi z toho vyšel hodně lacino.Vůbec ho nedávej ven!!!ráno bylo -8 tuším.
jj bude s tebou bydlet až do jara,když jste ho vykopali.
jsi tera:takže do terárka nebo to co máš doma nějakých slušných rozměrů dej listí,hrabanku,seno a hlavně domeček-neboj on nejni tak tupej aby klepal kosu.
krmení-miska s vodou,raději pokud nemáš těžkou,tak tam dej šutry a pak vodu.Nikdy MLÉKO
pak taky granulky,jablko,rohlík,craniferáka,je fakt je toho hodně.
Ale,ta největší sranda na závěr s ježkem nepřichází jen ježek
Ok, dam na tebe. Takže abych si to ujasnil. Dát ho do tera, hrabanka, domek atd. a šup s nim do sklepa. To co tu psal chvíli Aurifer, že ho mam odblešit a odčervit...mam nebo nemam?
listí, hrabanku, seno...v žádným případě, blechy a klíšťata by brzo měly rej, to za 1. a za druhý, ježek je poměrně doost aromatické zviřátko, takže je potřeba použít něco, co se snadno a rychle čistí- uplně stačí bezprašné hobliny. Odčervit nečím pro kočky (Caniqantel, Optivermin atd), odblešit Arpalitem nebo Biokillem- ne Frontline, ten je pro ně jedovatej. Pokud to neuděláš, tak za chvíli budeš mít kupu blech a ještě větší kupu tasemnic a škrkavek, ježci jsou tím fakt promoření. Krmit kočičí konzervou, zabitýma myšma nebo hmyzem, žádný rohlíky ani granule pro psy. Ovoce jedí spíš z hladu, když nemají nic jiného, nebo když mají nějaké další problémy. ale někteří mají rádi třeba hroznové víno. Ale dávat se jim to nemusí vůbec. Na jaře až bude po mrazech vypustit z5 na zahradu.
Frontline je jedovatej pro ježky? Nějáká novinka? Co vím tak se ježci v Zoo, v záchrané stanici, vždycky stříkali frontlinem a byli po aplikaci naprosto ok. Krmilo se mletým masem + co zbylo - kuřata, myšáci... Jsou v baráku kde se netopí, v samostatné místnosti podestlaný hoblinama, k dispozici plno domečků.
Josefku:ona je totiž Auri ukrutně rychlá ,ona to vlastně odpověděla na to jsem psal s tím,že nepřijde ježek sám.
taky jsem počítal,že po odčervení pojedou hoblovačky.
To odčervení:nemám tušení jak se rozhodneš,ale jedno vím možná dobře.
Pokud doma nemáš lab.váhy tak končíš..zrovna Caniqantel je počítanej docela slušnětakže s výpočtu výchází tableta na min.50ježků a 1/8tablety pro ježka který je na hraně 10dkg.je docela síla.Jinak supr přípravek,ale ne pro ježky.
Taky ten biokill asi moc ne??to máš jak když kočku postříkáš Neostomosanem:až jí půjdou z huby bubliny tak je vyhráno
Tak je ubytovanej. Granule mu docela šmakujou . Jinak na to odčervení kašlu a co se týče toho odblešení....potřeboval by . Co třeba tim Arpalitem?
EDIT: Tak teď koukam, že ten Arpalit se dá použít i pro myši, takže by v tom neměl být problém.
Josefku: arpalit o.k.,granulky no jěště aby ne,ale nedávej je moc často.Hele máte doma křepelky,perličky nebo tak něco???tak až se rozkouká tak mu prdni vejce a sleduj co se bude dít
hele to odčervení:já jsem pro Flubenoldává se normálka zapadlejm a laktačním čubám a v poho.
je to sice na předpis,ale já se ti zítra během dne jěště ozvu v SZ.
Ok a dík
ty, pšouku- Caniqantel je taky pasta, která se mooc dobře odpočítává a zamíchává do krmiva- celá tuba je na 12kg živý váhy, takže se to dá odpočítat i na plaza, co má ani ne pár deka, natož na ježka...mám to leta ozkoušené v praxi, mj. i u těch ježků. U ježka z volné přírody, když ho náhodou kuchneš tak zjistíš, že 1/4 jeho živé váhy jsou tasemnice a další červi
Biokill je u ježků ok, používám buď ten, nebo Arpalit- pokud Biokillu nevěříš, nepoužívej, Arpalit je taky použitelnej. po Frontline se mi ježci intoxikovali- nejdřív motání, slintání, ztráta rovnováhy, bezvědomí- a byl to docela fofr. Urychlené omytí pod tekoucí vodou a vydrbání mýdlem je ještě včas zachránilo. Ale znám pár lidí, co jim po aplikaci Frontline zkápl celej import, asi 40 ježků a to se vyplatí
Ad kočka a Neostomosan, to je starý známý- stejně tak Ivomec a dříve taky Arpalit, než ho upravili. Jinak Biokill a Arpalit neo mají tutéž účinnou látku, Permethrin.
No já bych zašla k veterináři, dá mu jednu injekci Biomecu (Ivermectin) pod kůži a je po červech i blechách. Děláme to běžně a nikdy žádnej problém.
ahoj Zdenkokdybych mohl tak ti pošlu velkýho hubáka
člověkse musí občas nakopat,aby zapnul comp na 100procent díky
Josefku,hele prostě se seber a zajdi dolů na ranč k Milanovi(nebo někdo z kluků tam určitě bude) a požádej je zda by ti dali na prst pastu Horse Health a tuto dej jěžkovi.
Já stč.že mi to nenapadlo hned
edit:aby se vědělo-
IVERMECTIN pasta poskytuje koním účinnou léčbu a následnou ochranu proti těmto endoparazitům (vnitřním parazitům): Velcí strongylidé: Strongylus vulgaris (dospělé formy a arteriální larvální stadia), Strongylus edentatus (dospělé formy a tkáňová larvální stadia), Strongylus equinus (dospělé formy), Triodontophorus spp. (dospělé formy) včetně T. brevicauda a T. stratus. Malí strongylidé: Dospělci a vývojová stadia (intraluminální čtvrté larvální stadium) malých strongylidů nebo cyathostom, včetně kmenů rezistentních na benzimidazol: Cyathostomum spp. včetně C. catinatum a C. pateratum; Cylicocyclus spp. včetně C. insigne, C. leptostomum, C. nassatus a C. brevicapsulatus; Cylicodontophorus spp. , Cylicostephanus spp. včetně C. calicatus, C. goldi, C. longibursatus a C. minutus. Malí strongylidé: všechna larvální stadia. Roupy: Oxyuris equi (dospělé formy a čtvrté vývojové stadium). Škrkavky: Parascaris equorum (dospělé formy a třetí a čtvrté larvální stadium). Vlasovci: Trichostrongylus axei (dospělé formy). Žaludeční nematody: Habronema muscae (dospělé formy). Střečci: Gasterophilus spp. (orální a žaludeční stadia larev) včetně G. intestinalis a G. nasalis. Plicnivky: Dictyocaulus arnfieldi (dospělé formy a čtvrté vývojové stadium). Střevní strongyloidy: Strongyloides westeri (dospělé formy). Letní boláky způsobené Habronema a Draschia spp. (kožní třetí vývojové stadium). Krční dermatitida mikrofilarie, Onchocerca spp. Účinná látka: ivermectin … … … … .1.87% Výhody produktu: · Hubí jednorázovou dávkou nejdůležitější endoparazity, včetně střečků a arteriálních larválních stádií velkých strongylidů. · Bezpečný pro užívání u koní všech věkových kategorií, včetně klisen v kterékoliv fázi březosti. · Vhodný i pro plemenné hřebce bez jakýchkoliv účinků na jejich plodnost. · .
jenže s.c. podaný Ivermectin jednak prakticky neúčinkuje na tasemnice, navíc má u hmyzožravců kontraindikace včetně řady úhynů, podobně jako u kočkovitých šelem. Já ho na hmyzožravce už nepoužívám vůbec, protože pokud je zvíře v horší kondici nebo jinak oslabené, tak ho to může dodělat.
To je takový problém ježka nastříkat Arpalitem a namíchat mu do kočičí konzervy trochu odčervovací pasty pro kočky? je to 100% účinné a bez jakéhokoliv rozika pro zvíře.
Na ranč je to dálka . Zítra koupim arpalit, odčervovací pastu pro mňauty a bude.
tady jen doplnim, ze nasi jezci jsou hodne napadeni pomerne velkym druhem vrtejsu.
Co se pak tyka terapie - helmintozy jsou dobre popsane napr. tady:
therap.htm
s ektoparazity - podle mne dostupne literatury je u jezku dobre pouzitelny ivomek (mj. i koupeli v redenem roztoku) nebo spon-ony strongholdu. Moznosti je ale vice, pokud se nekomu chce, da se vic informaci vcetne pouzitelnych ucinnych latek dohledat v knizce Praktishe parasitologie beim heimtieren od Becka a Pantcheva...
zajímavej odkaz, až bude trochu času, tak si ho určitě projdu
Akorát právě s tím Ivomecem a Frontline mám špatné zkušenosti z praxe, a to nejen u ježků. Stronghold byl v pohodě.
Dobrý den,
mohu vás požádat o radu ohledně použití Arpalitu? Na lahvičce stojí, že nepoužívat do dvou měsíců věku. Máme na zahradě ježka (ježče), zřejmě nějaké zpomalené mládě (věk nedokážu odhadnout). Před více než týdnem jsme ho našli ve dne na trávníku, jak jen leží a ztěžka oddychuje. Po cca 10 dnech, co ho krmíme cvrčky, šváby a kapsičkami pro štěňata už vypadá dobře a je aktivní až v podvečer - sám si přijde pro krmení. Ale je naprosto obalený klíšťaty a zřejmě i blechami, tak bychom mu s tím chtěli trochu pomoci. Arpalit jsme dnes koupili, ale zajímá mě to dávkování. Odhaduju ho na cca 15 cm délky, váhu netuším. Děkuji.
Lépe nasadit Frontline. Lépe se dávkuje a dočetla jsem se, že Arpalit ne na zvíře, ale na ubikaci.
O trochu výše psala Aurifer, že Arpalit je v pořádku, a naopak Frontline je pro ježky škodlivý, tak nevím.
Ten Arpalit je ve spreji (stejně jako Fronline), tak mě zajímá, jestli ho můžu použít, když neznám stáří ježka? A taky, na jak velkou část těla jej nastříkat?
hele pokud to je mrňous a je takhle slabý jak píšeš, tak rači kup Biokill - teď nevim jestli na zvířata je oranžový nebo žlutý, ale to ti ve zverexu řeknou. Arpalit není dobrý na mláďata a oslabená zvířata, Frontline je schopný zabít i dospělého. Ten Biokill je v pohodě...on pokud těch ektoparazitů má takhle hodně, tak to je možná důvod jeho mizerného stavu. ježka nastříkej normálně celého, do vlhka, akorát mu to nenastříkej do očí a čumáčku.
Děkuji Vám za odpověď. Nejsem momentálně doma, ale požádal jsem přítelkyni, aby koupila ten Biokill (na zvířata je oranžový) a nastříkala ho s ním. Prý dnes ježka našla po páté hodině odpoledne ležet na trávníku a ztěžka oddychovat. Nechtěl moc žrát, spíše jen vyplivoval chycené cvrčky. Je obsypaný klíšťaty, tak ho opatrně nastříkala, což se mu nelíbilo (oči a čumák mu zakryla). Prý ale jen leží a není aktivní.
pokud už jen leží, tak to asi bude brzy konečná...kdyžtak jí ale řekni, ať ježoura dá někam do stínu, ať na něj nepraží slunce. Al stejně to nevidim dobře...blechy a klíšťata takhle masově napadají něčím hodně oslabená zvířata, co už prakticky nemají vlastní imunitu. A samozřejmě ještě jejich stav rapidně zhoršují. ten Biokill by mu měl trochu ulevit, ale stejně si nemyslim, že to ježura dá..
Prý si sám pak večer odlezl a ráno ho už nenašla, tak uvidíme. Spíše mě zaskočilo, že je to taková náhlá změna - předevčírem večer (to byla ta vedra) jsme ho krmili a byl aktivní a všechno s chutí sežral (cvrčky a šváby) a včera najednou jen ležel, do jídla jen kousnul a vyplivnul ho a tahal za sebou zadní nohu (psa ani kočku nemáme, aby si s ním "hráli")...
Ještě hloupá otázka pro klid duše - jak je to s ježky a vzteklinou? Našel jsem jen jeden článek o nákaze člověka od ježka (z Budapešti v Maďarsku před asi 17 lety) a pak informace pro lékaře z roku 2003, že riziko nákazy od ježka je minimální. Děkuji.
Vztekliny se neboj, tu nemají. Na odblešení a odklíštění Biokill klidně, Arpalit taky, Frontline ne. Nestříkat na hlavu. Z toho, co píšeš, ale ježek potřebuje sebrat a dojít na veterinu, může mít dle popisu třeba zápal plic, může mít taky plicní červy a té noze taky něco bude. Jakmile ho uvidíte, seberte ho a rovnou vyražte na veterinu. Dopředu si raději telefonicky ověřte, že vás tam s ježkem vezmou, někde se dost zdráhají. Pokud chceš, můžu ti poslat mailem seznam léčiv vhodných pro ježka včetně dávkování. Na veterině to většinou dost uvítají.
Na veterinu jsme ho nebrali, protože vypadal čím dál tím lépe a současný stav byla náhlá změna ze dne na den. Teď to ale není možné, protože já jsem do víkendu pryč a přítelkyně nemá auto. Navíc ho už dva dny po sobě nikde neviděla, tak ani nevíme, jak na tom je. Ten seznam mi, prosím, pošlete: ccceeerrrwww(zavináč)seznam(tečka)cz. Děkuji.