Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vytapeni vetsiho teraria 200x80x70

Zdravim priznivce teraristy a plazu,
mel bych na vas otazku ohledne vytapeni vetsiho teraria o rozmerech 200x80x70 (d,s,v). Zatim doposud me nejvetsi tera melo 120x45x80 (d,s,v) a bylo celosklenene takze se dala dobre zmerit teplota. Nyni mam rozestavene terarium OSB desky + drevo. Tera bude urcene pro varana stepniho (varanus exanthematicus), tedy prosim poradte s vytapenim. Jako ovetleni pouziji dve zarivky obycejne s dobrym dennim svetlem. jednu bodovou zarovku a jednu asi nejspis smesnou vybojku s UV-B. To jsou nyni dva zdroje tepla. Dale bych chtel topny kamen 30W rozmerem 30x40cm od www.topnekameny.com. Myslite si ze to bude dostacujici nebo ba dokonce prilis. Mohli byste poradit. Popripadne dodam foto rozdelaneho teraria, kde jsou videt otvory na vetrani. Predem dekuji za radu(y).

loading...

Ahoj, mám hroznýše v terárku 200X80X100 (vnitřní rozměry) s OSB. Svítím 25W úspornou žárovkou a 75W bodovkou vyhřívám polici na které je i topný 6W topný kámen. Teplota v pokoji 20-22 st v terárku na nejchladnějším místě cca 23 a v okolí police 30 st.
Ten 30W kámen od topnekameny.cz mám taky, ale po pár dnech provozu byla teplota jeho povrchu taková, že se na něj nedala ani na chvíli položit ruka, takže jej nepoužívám. Myslím, že budeš muset uvést terárko do zkušebního provozu bez zvířat a zkoušet různé watáže žárovek, popř upravovat výšku žárovek nad vyhřívaným povrchem.

Dnes nejefektivnějším způsobem vyhřívání terárií jsou topné fólie. Mají totiž na každý cm2 svého povrchu stejnou teplotu, která není tak vysoká, aby zvíře popálila. Jejich výkon spočívá ve velké ploše. Topné kameny a kabely jsou charakteristické tím, že aktivní část (u kamenů někdy jen pár cm2 uprostřed) je velmi horká (tam hrozí popálení) a místo, trochu vzdálené od aktivní části zase studené. Žárovky mnoho plazů popálily. Pokud chcete přesto použít žárovky, doporučuji pro hady použít infra, pro varany halogenové nebo ještě lépe UVB výbojky, kde zabijete dvě mouchy jednou ranou (např.Sylvania Reptistar Lamp 100W nebo 160W). Vše najdete na TeraPlus.cz.

Ja bych taky zadny kamen radeji nedaval, protoze kdyz se kouknu v prirode take zadne nemaji, jen vyhrate shora od slunce. Vybojku jsem chtel davat urcite, a jak koukam na vybojku co napsal goniatit, tak se mi velice libi, a i cena je pomerne kvalitni. Myslite, ze kdyz pouzji dve tyto vybojky 2x100W s kombinaci dvemi zarivkami ( zarivky jen pro svetlo ), ze to bude stacit na vyhrati teraria 28-30 stupnu a pod zdrojem tepla tech 40-45 stupnu?? Preci jenom jednou varan povyroste a aby mel pote dostatek UV-B musel bych stejne potom nejaky dalsi zdroj UV-B dokoupit. Pod jednu z techto vybojek mu dam kamen aby se nahral a vecer pomalu vychladl. U me doma taky neklesne teplota pod 22-20 pres noc. Prikladam foto teraria kde je onaceno vetrani z boku.

Ja se prave obavam aby v tom chladnejsim miste potom nechtel treba zimovat. Co jsem se tak nejak zatim vse mozne docetl, tak se pise tech 28-30stupnu teplejsi pulka s mistem vyhrati na vyssi teplotu, a druha chladnejsi pulka tech 27 stupnu. Ja s tim zatim moc skusenosti nemam, mel jsem zatim jen leruana zeleneho, ktery lital po byte a pak anolisi sagrej. Jeste jsem procital stranky a napadla me jeste kombinace jedne 100W vybojky a jedna ci dve 40-60W bodove zarovky (viz. http://teraplus.eshop-zdarma.cz/index.php?s=produc t&id=193 ). pote az by varan povyrostl bych dokoupil druhou vybojku.

Mam skleneny terarium i kdyz teda z boku a po cely zadni plose korkovy pozadi.. 150d,120v.75cm hloubka a mam tam jednu zarivku Narva,1 MegaRay 70 W a jako teplo ten Halogen Sylvania 75 W Hot spot a bohate to staci.. V prostoru mam kolem 28C,dole 24 C a primo pod tim halogenem okolo 40C v zavislosti na okoli.. Mam V.macraei tedy.. Jinak ten halogen se vyrabi i ve vetsi watazi a neni malej, ani ten 75 Watovej a vyhreje solidni plochu.. V osb byt vetsim,by to mohlo stacit,chce to vyzkouset a mit na zimu treba 100W halogen a na leto 75W.., Naprilad.